17 BİN ATAMA YETMEZ

17 BİN ATAMA YETMEZ

Öğretmen adayları taleplerini dile getirdi.

30 Ocakta Ankara’daydık ve Meb Bahçesinden Antalya AYÖP Korosunun söylediği şarkılarla , aynı dakikalarda MEB içinde basına bilgi veren MEB Bakanına göndermeler yapıyorduk. Etkinliğimiz ve basın açıklamamız medya da yer buldu.Basın açıklamasını  hazırlayan ve okuyan (https://www.facebook.com/photo.php?v=2982090385731)   Mehtap Özüdoğru öğretmenimizin konuşmasından kesitler:

“Sizlere bazı hatırlatmalar yapmak istiyoruz öncelikle:

 Yıl 2002 Başbakanın İzmir mitinginde seçim konuşması. Başbakanımız der ki:

“Şu sisteme bakın hele, ülkede 72 bin öğretmen açığı var, sen sınavla öğretmen seçiyorsun. Hangi akla hizmet ediyorsunuz? Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin, göreve başlasın, önüne niye engel koyuyorsun? Ama inşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz…”
Yıl yine 2002 İstanbul mitingi, Başbakanımız der ki:

“Birçok gencimiz, özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldı. Ülkede eğitim çökmüş, köy okulları kapanmış merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişiyorken, sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun, bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın. O kadar sene beklet, sonra al. O adamda artık heves kalır mı, öğretmenlik yapabilir mi? Ama inşallah biz iktidar olunca öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak ve ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek. Hiç merak etmeyin…”
Yıl yine 2002 Gaziantep mitingi, başbakanımız yine der ki:

“Yahu bir sürü bölüm öğretmenimiz boşta geziyor. Resim öğretmeni matematiğe, müzik öğretmeni beden dersine giriyor. Niye? Öğretmen ihtiyacı var. Ama bakın ki işe bunlar bir de sınavla öğretmen alıyor. O zaman niye okutuyorsun bu öğrencileri, yazık değil mi? Öğretmen almıyorum de, bu evlatlarım okumasın boşuna. Ama biz iktidar olunca inşallah boşta öğretmen adayı olmayacak…”
Bu konuşmaların yapıldığı 2002 yılında eğitim fakültelerinin sayısı 50 ve ataması yapılmayan öğretmen sayısı 72 bindi. Aradan 10 yıl geçti yıl 2012, Eğitim Fakültelerinin sayısı 84, ataması yapılmayan öğretmen sayısı ise 320 bin civarında. Bütün bu söylemlerin sahipleri şimdi bize “Yeteneklerine uygun başka iş bulsunlar” diyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum