20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılmalıdır

20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılmalıdır

20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılmalıdır

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Haziran ayının son haftasına doğru 20 bin sözleşmeli öğretmen istihdamı gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Daha sonra Milli Eğitim Bakanı Sn Özer bu atamanın kontenjanlarını canlı yayında duyurarak eş zamanlı olarak T.C. Meb resmi sitesinden de takvim yayınlanmıştı. 20 bin kontenjanın 7503'ü, 2022 yılı sonuna kadar açılacak 3 bin ana sınıfı projesi kapsamında okul öncesi öğretmenlerine ayrılmıştı.

20 bin sözleşmeli istihdamının yerleştirme sonuçları 1 Eylül itibariyle açıklandı. Öğretmenlerimiz gidecekleri okulları öğrenmiş oldular. Şuan ki süreçte adaylar güvenlik soruşturması sonuçlarının kendilerine tebliğ edilmesini bekliyor. Bazı kişilerin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması süreci bitmesine rağmen özellikle İstanbul iline atanan öğretmenlerimiz için bu sürecin belli bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

EK YERLEŞTİRME YAPILMALIDIR

Ek yerleştirme, ilk atamada çeşitli sebeplerle yerleşemeyen- yerleşmeyen, boş kalan kontenjanlara otomatik olarak yapılan atamalardır. Maliye Bakanlığının hali hazırda 20 bin öğretmen atama bütçesinin verildiğini düşünürsek, Milli Eğitim Bakanlığının böyle bir hakkı bulunmaktadır. Genelde sendikaların da desteğiyle bu boş kontenjanlara ek yerleştirme yapılmaktadır. Lakin bu atamadan önce yapılmış olan 20 bin ve akabinde 15 bin öğretmen atamasından kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılmamış, şuan yapılan 20 bin atamada kalacak kontenjanlara ise ek yerleştirmenin yapılması öğretmenlerimizin talebindedir. 2020 yılında 20 bin öğretmen ataması ve 2021 yılında 15+20 bin öğretmen ataması yapılmıştır. Son yapılan 20 bin atamanın 7503'ü okul öncesi bölümüne verildiğini düşünürsek son 2 yılda diğer branşlarda ortalama 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirilmiştir. Ocak ayında yürürlüğe girecek 3600 ek gösterge sonrası 80 bin civarı öğretmenin de emekli olacağı beklentisini hesaba katarsak bu boş kontenjanlar değerlendirilmelidir. Bunun yanı sıra Doğu'da bazı illerde ciddi öğretmen açıkları oluşmuş durumda. Bu ek yerleştirme ile hem sınırda bekleyen öğretmenlerimiz hayallerine kavuşmuş olacak hem de belli yerlerdeki ihtiyaç karşılanmış olacak. Konu hakkında Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in talimat vermesi öğretmenlerimiz açısından çok değerli olacaktır.

Unutmayalım bir öğretmen on binlerce çocuğun hayatına dokunabilir.!

YASİN GÖRMÜŞ

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10 Yorum