20 bin yeni öğretmen atanacak. Branş kontenjanları, hangi iller açılacak tahminler

20 bin yeni öğretmen atanacak. Branş kontenjanları, hangi iller açılacak tahminler

20 bin yeni öğretmen atanacak. Branş kontenjanları, hangi iller açılacak tahminler

Dün akşam kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atama bekleyen öğretmenlerimize haberi vermişti. Önümüzdeki günlerde 20 bin öğretmen ataması için Milli Eğitim Bakanlığı süreci başlatacak diyerek aylardır bekleyen öğretmenlerimize duyuruyu açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı ise kısa süre içerisinde takvim ve kontenjanları açıklayarak belirsizliği tümüyle ortadan kaldırmış olacak. Peki bu atamada bilgiler ve tahminler neler. Geniş bir haber hazırladık.

ATAMALAR NEREYE YAPILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla yapılacak 20 bin öğretmen atamasının yarısı İstanbul'a yapılacak. Diğer yarısı ise doğu ve güneydoğu bölgeleri ağırlıklı olmak üzere çok ufak bir bölümü kalkınmada öncelikli 52 ile yapılması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer İstanbul hakkında daha önceden açıklamalar yaparak, bilgi vermişti. Fakat kalan diğer yarısı böyle bir dağılım içerisine girmesini bekliyoruz.

BRANŞ KONTENJAN TAHMİNİ?

Alınan kulis bilgilerine göre okul öncesi bölümü 20 bin üstü alımda 10k gibi bir kontenjan olması bekleniyordu. Fakat açıklanan 20 bin öğretmen atamasında bu biraz değişebilir. Ne kadar düşer onu resmi duyuruyla göreceğiz. Bunun yanı sıra yapılacak atamada bir önceki yapılan 15 bin atamanın kontenjanlarına 3 aşağı 5 yukarı yakın bir kontenjan olması bekleniyor. Tabi ki bazı branşlarda olumlu ya da olumsuz sürprizler olabiliyor. Bunun haricinde okul öncesi ve köy okullarında sınıf açma sayısı kaldırılan sınıf öğretmenliği hariç açıklar hemen hemen aynı durumda. Her yıl yüksek emekli sayısına ulaşan Türkçe, Fen bilimleri, İlköğretim Matematik gibi bölümlerin fazla değişmemesi bekleniyor. Lise branşları ise birkaç alım daha her yıl azar azar düşerek alımlarını koruması bekleniyor. Kontenjanlar takvim ile birlikte açıklanacaktır.

TAKVİM NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Öğretmen atama duyurusu geldikten sonra genellikle 2-3 gün gibi kısa bir süre içerisinde atama takvim duyurusu gelmekte. Milli Eğitim Bakanlığının resmi sitesi veya twitter adresi üzerinden takvim ve kontenjan duyurusunu takip edebilirsiniz.

OKUL ÖNCESİ AĞIRLIKLI OLACAK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer adeta okul öncesi seferberliği yapmış durumda. 2022 yılı sonuna kadar ise 3 bin yeni ana okulu ve 40 bin yeni ana sınıfı açılması planlanıyor. Bu durumda ise okul öncesi kontenjanları alımda en yüksek kontenjana sahip olacaktır.

ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMANA YETİŞECEK

Bazı illerde açıklanan verilere göre Eylül ayına bu açıklarla girmek zor. Milli Eğitim Bakanı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla bu öğretmenlerimizin Eylülün ilk haftası göre yerlerinde olacaklarını açıkladı. Eylül ilk haftası yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra kararnameler de akabinde çıkacaktır. Ve de öğretmenlerimiz okulların başlangıç tarihi olan 12 Eylül'de görev yerlerinde olabilecekler. Kendilerine şimdiden hayırlı olsun.

TERCİH YAPARKEN NEYE DİKKAT EDİLMELİ

Tercih yaparken özellikle zorunlu hizmet puanları dikkat edilmeli. Zorunlu hizmet alanına giren okullar ve yerleşim bölgeleri tercih edilmeli. Bunun yanı sıra şehirlerdeki kira ücretleri, okullara olan ulaşım mesafesi, ev bulunabilirlik durumu, okulun nüfusu, ısınması vs tercihteki diğer öncelikler olabilir.

Zorunlu hizmet bölgeleri *
hizmet-bolgeleri-hizmet-alanlari-ogretmenlerin-zorunlu-hizmet-sureleri.pngTüm öğretmenlerimize ve eğitim camiasına hayırlı olmasını dileriz. Yukarıda belirttiğimiz bazı şeyler kulis bilgileri çerçevesinde yaptığımız tahminimizdir. Net bilgi için lütfen resmi duyuruyu bekleyiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum