2016 itibariyle öğretmen atamalarında en şanslı branşlar hangiler?

2016 itibariyle öğretmen atamalarında en şanslı branşlar hangiler?

Son gelişmelere göre ve norm güncellemelerine göre öğretmen atamalarında şansı en çok olan branşları açıklıyoruz.

  Milli Eğitim Bakanlığı, bilindiği üzere yılda 2 defa öğretmen atamalarını gerçekleştiriyor. Yapılan atamalar kısmi olarak da olsa branşlardaki norm açıkları dikkate alınarak yapılıyor.  Yapılan atamalar için KPSS P10 ve KPSS P121 puanları kullanılıyor.

 Son zamanlardaki gelişmelere göre hangi branşların son durumlarının neler olduğunu siz değerli öğretmenlerimiz için araştırdık. Öncelikle Sosyal Bilgiler öğretmenliği norm açığının müdür yardımcılığı kadrolarından dolayı bir hayli açılacağı konuşuluyor. Türkçe öğretmenliği branşı da norm açığı sayısı artacak branşlar arasında yer alıyor.

 Öte yandan Bilişim öğretmenlerine de güzel haberler var. Kodlama dersi ile birlikte bu branşın norm açığı sayısının artacağı düşünülüyor fakat MEB'in önceki hızlı uygulamalardan dili yandığı için kodlama dersini sürece yayıp ve sıkı planlayıp öğretmen atamalarını da buna göre yapacağı konuşuluyor.

 Sınıf öğretmenliği branşının 2012'deki 4+4+4'ten sonra norm fazlası olan öğretmenlerin %80'inden fazla eridi. Milli Eğitim Bakanlığı'nda 265 binden fazla Sınıf öğretmeni bulunuyor ve dolayısıyla yıllık MEB'den emeklilik, ölüm, istifa gibi nedenlerden dolayı her yıl yaklaşık 13-17 bin dolayında ayrılan öğretmenlerin 3'te 1'i Sınıf öğretmeni.

 Son olarak Edebiyat Öğretmenleri ve Tarih öğretmenleri ile Teknik öğretmenlerin atama şansının oldukça az olduğu düşünülüyor. Atama bekleyen Edebiyat öğretmenleri 50 bin, Tarih öğretmenleri 25 bin ve Teknik öğretmenler de 25 bin dolaylarında. Bu 100 binlik kitleden 1000 atama bile olmayabileceği konuşuluyor. 

 2016 yılı öğretmen atama süreci ve branşların detaylı analizini yapmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum