banner476

2020 Sözleşmeli Öğretmen Ataması Sözlü-Mülakat Sınav Tarihleri

2020 Yılı Sözleşmeli Öğretmen Ataması Sözleşmeli Sözlü-Mülakat Sınav Tarihleri

Öğretmen Atamaları 02.01.2020, 15:29
2020  Sözleşmeli Öğretmen Ataması  Sözlü-Mülakat Sınav Tarihleri

2020 yılında ataması söz verilen 20 bin öğretmenle ilgili süreç başlamış, kontenjanlar açıklanmıştı. Bundan sonra sözleşmeli öğretmenlik adaylarını bekleyen en önemli süreç sözlü mülakat süreci olacaktır. Sözlü mülakat süreci ile ilgili önce sınav merkezleri başvuruları alınacak. Başvuruya belirlenen kontenjanın 3 katı aday çağrılacak. 

Adaylar bu süreçte sözlü mülakat sürecine hazırlanıyorlar. Mülakatların tamamlanmasının ardından da kazananların sonuçları ilan edilecek ve tercih yapılacak döneme geçilecektir. Yayımlanan takvim bilgilerine göre ön başvuru alınması, sözlü sınav merkezlerinin ilanı, sınav merkezi tercihlerinin alınması gibi işlemler, Ocak ve Şubat ayı içerisinde gerçekleştirilecek adayların sözlü sınava alınacakları sınav Merkezleri ise 6-10 Ocak 2020 tarihlerinde belli olacak.

Öğretmen adayları sözlü sınav tarihlerini beklemeye başladı. Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere yapılan başvurular elektronik ortamda "https://ilkatama.meb.gov.tr" adresinden alındı. Başvuru onayları, il, ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapıldı. Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana başvuruda bulunabilecekti.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen kadrosu için başvurular 6 Ocak'ta yapılacak.

Öğretmen alımı için adaylar, Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce, rehberlik, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca ile Rusça alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından da KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almaları kaydıyla müracaatta bulunabilecekler.

Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvuruları ve buna ilişkin elektronik müracaat formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler aracılığıyla il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacaklar.

Başvuru tarihi itibarıyla askerlik için sevke tabi olanlar ile halen askerlik hizmetini yapan öğretmen adayları, başvuruda bulunabilecekti. Bu adaylardan askerlik hizmetini yapmakta iken öğretmenliğe atananlar, halen askerde olduklarını ve muhtemel terhis tarihlerini gösterir bir belgeyi en kısa süre içinde dilekçe ekinde atandıkları il milli eğitim müdürlüklerine gönderecek ve terhis tarihini takip eden bir ay içinde göreve başlatılacaklar.

Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 ile KPSSP120 sonucunda her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere, alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday, yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacak. Sözlü sınava alınacak adaylar Bakanlığın internet sitesinden duyurulacak.

- Sözlü sınavdan en az 60 alanlar tercih yapabilecek Sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek. Bu adaylar en fazla 20 eğitim kurumu için elektronik ortamda tercihte bulunabilecek. Tercihler, aynı il veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecek.

Tercihler herhangi bir il veya ilçe milli eğitim müdürlüğüne onaylatılacak. Açıklanan başvuru takvimine göre, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin ön başvuruların alınması, sözlü sınav merkezlerinin ilanı ve sınav merkezi tercihlerinin alınması...takvimi aşağıda paylaşılmıştır.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@