30 bin öğretmenin yüzde 70'i Doğu'ya gönderilecek

MEB, şubat ayında 30 bin öğretmen atayacak. Atanacak öğretmenlerin yüzde 70'i Doğu ve Güneydoğu'ya gönderilecek. Öğretmenler ilk kez oryantasyon eğitimi alacak

Öğretmen Atamaları 04.01.2016, 10:19
30 bin öğretmenin yüzde 70'i Doğu'ya gönderilecek
 Lütfi ERDOĞAN / GAZETE HABERTÜRK
Şubat ayında atanacak 30 bin öğretmen atamasında ilk kez uygulamaya geçirilecek stajyer öğretmenlik için danışman öğretmenlerin seçimine başlandı. İl milli eğitim müdürlükleri, stajyer öğretmenlere yol gösterecek danışman öğretmenleri, 8 Ocak'a kadar belirlemek için harekete geçti. Danışman öğretmende aranacak özellikler şöyle: En az 10 yıl öğretmenlik yapmış, ulusal veya uluslararası projelerde görev almış, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım sağlamış, iletişim beceresi ve temsil yeteneği güçlü, mesleğinde temayüz etmiş olmak.

HAFTADA 5 GÜN STAJ

Görevde 10 yılını tamamlamış danışman öğretmenler, yeni atananlara ders verecek. Atanan öğretmenlerin derslerine girmesini ve ders anlatım tekniklerini, öğrenci psikolojisini, ödev verme yöntemini anlamasını sağlayacak. Atanan öğretmenler, okul müdürü ve il milli eğitim müdürünün yanında iş ve işlemleri de öğrenecek. Resmi yazışma ve kurumlar arası işlem yapma yöntemleri öğretilecek. Atanan öğretmenler haftanın 5 günü staj yapacak. 3 gün okulda, 1 gün okul müdürünün yanında, 1 gün de il milli eğitim müdürünün yanında iş öğrenecek.

ÖĞRETMENE 'DOĞU' TEŞVİKİ

MEB'in Doğu ve Güneydoğu'ya gidecek öğretmenlere vereceği 'teşvik sistemi' de netleşmeye başladı. Çalışmaya göre 2 yıllık mecburi hizmet süresinin sonunda, bölgede çalışmaya devam edenlere teşvik sağlanacak. Mecburi hizmeti izleyen yıllarda öğretmenlere her ay ilave ücret ödenecek. Bu öğretmenlere, memuriyette derece atlaması ve sonraki yıllarda istedikleri yerlere tayin yaptırabilmeleri için "hizmet puanı" teşviki uygulanacak. Puanı yükselen öğretmenin derecesi yükselecek ve tayinlerde öncelik elde edecek.

HABERTURK
Yorumlar (41)
öğretmen 5 yıl önce
doğuda zaten branşçılardan çok sınıfçılara ihtiyaç var.bence sınıfa 5000 atama olur
2012 magduru sınıfçı 5 yıl önce
lutfen sesımızı duyun çıglıklarımızı duyun artık sınıfa 5000 kadro verın sıze beddua yerıne dua edelım çok zor durumda bıraktınız bızleı yuzumuz gulmez oldu.topğluım içine çıkamıyoruz .lutfen Allah rızası için bızıde sevındırın bu seferrrrrrrrrrr
çocuklarımız içinsınıfa 5000 haktır 5 yıl önce
sınıfa 5000 kadro verın lutfen.öğretmen degıştırmek zorunda kalan öğrencılerımızın psıkolojılerı bozulmuş durumda.okula gelkmek istemıyorlar artık.2 yılda 4 öğretmen degıştıren bır çocuğa yazık degıl mi.nasıl alışacaklar yenı öğretmene kendılerını degersız hıssetmezler mi nasıl öğrenecekler bu psıkolojıyle Allah rızası için yeter aretıkkk yayeterrrrrrrrr
Ahmet 5 yıl önce
Kaynağınız ne kafanıza göre yorum yapıyorsunuz. Bakan doğudaki öğretmen ihtiyacını büyük ölçüde kapattık diyor. Siz Meb açıklama yapmadan %70 diyorsunuz. Böyle habercilik olmaz.
ücretmen olmasın 5 yıl önce
Ücretmen öğretmenliği kaldırın öğretmen olmayan iki yıllık açık öğretim mezunları öğretmen olmasın
sinifci 5 yıl önce
Kaynak gösteriniz bu haber cok onemli .
Seda 5 yıl önce
Tam bir habercilik fiyaskosu sizin bu yaptığınız. MEB Batıdaki doluluk oranı Doğudakinden daha az diyor sizin yaptığınız habere bak. İnanmayın arkadaşlar şu sitenin haberlerine artık.
Seda 5 yıl önce
Tam bir habercilik fiyaskosu sizin bu yaptığınız. MEB Batıdaki doluluk oranı Doğudakinden daha az diyor sizin yaptığınız habere bak. İnanmayın arkadaşlar şu sitenin haberlerine artık.
haklısınız 5 yıl önce
sınıf yalakası bı sıte olunca alıstık artık yıne de gelıp bakıyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@