banner476

50 bin koruma memuru alım şartları netleşti

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanlığı bünyesine alınacak olan 50 bin koruma memuru alımlarında şartlar netleşti. Peki kimler korumu memurluğuna başvurabilecek?

Öğretmen Atamaları 18.08.2014, 12:50 18.08.2014, 12:51
50 bin koruma memuru alım şartları netleşti
 Açıklama geldi 50 Bin koruma memur alınacak, tüm alımlar 2014 yılında yapılacak. 50 bin koruma memuru başvuru şartları belli oldu.
Açıklama geldi 50 Bin koruma memur alınacak, tüm alımlar 2014 yılında yapılacak. 50 bin koruma memuru başvuru şartları belli oldu.

İçişleri Bakanlığının bir süredir üzerinde çalışma yürüttüğü koruma memuru alımı için hazırlıklar tamamlandı. İlk aşamada 28 bin 500 koruma memuru alımı yapılacak. 

Akabinde bu sayı 50 bini bulacak. Koruma memurları önemli devlet binaları hassas bölge ve noktalarda görev yapacak. Ayrıca hizmetin gerektirdiği kişi koruma işi de bu görevliler de olacak.

Bunun yanında stadyumlar, spor müsabakaları sınavlar, konser, toplantı gibi halkın yoğun olarak bulunduğu kapalı ve açık etkinliklerde de koruma memurları görev başında olacak.

GENİŞ YETKİLERLE DONATILACAK, AYNI POLİS GİBİ OLACAK

Emniyet teşkilatında Emniyet Hizmetleri Sınıfı dahilinde bulunacak olan koruma memurları da diğer polisler gibi üniformalı ve silahlı olarak görevlerini yapacak. Yine bu görevliler sivil olarak da hizmet verebilecek.

Koruma memurları polise verilen, durdurma, kimlik sorma, kontrol, arama, yakalama, olay yerini ve delilleri koruma, muhafaza altına alma, silah ve zor kullanma yetkilerine de sahip olacak.

Konuyla ilgili hazırlanan kanunun TBMM’den kısa sürede geçmesinin beklendiğini bildiren yetkililer, kademeli olarak her dönem 3 bin kişi olmak üzere toplam 30 bin koruma memuru alınacağını belirtti.

Koruma memur alımında memur olmak isteyenler de, en az lise mezunu olmak, sağlık şartlarının yeterli olması, beden eğitimi sınavlarından başarılı olmak ve KPSS lise puan türünden de 40-60 puan alma şartları aranacak.

Fiziki yeterliliğin önemsendiğini belirten yetkililer, erkek adayların en az 1,72 metre, kız adayların ise 1,68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiğini kaydetti. Açıköğretim lisesi mezunları da ön lisans ve üniversite mezunları da koruma memurluğu için başvurabilecek.

DİĞER ŞARTLAR

-En az lise mezunu olanlar koruma memuru olacak.

-25 yaşından gün almayanlar başvurabilecek. 

-Atanacaklar 4 ay süreyle koruma memurluğu eğitimi alacak.

-Eğitim süresince masraflar devletçe karşılanacak.

-Eğitim süresince masraflar devletçe karşılanacak.

-Koruma memurluğu kadrolarına atanacaklar, beş yıl süreyle başka kurumlara naklen atanamayacak.

-En az altı yıl süreyle koruma görevi yapanlar kıdemli koruma memur olabilecek.

-Polisliğe geçiş imkanı da bulunacak.

-Lisans mezunu olanlardan en az bir yıl süreyle kıdemli koruma memuru olanlar polis memuru olabilecek.

-Bunlara ait kontenjanlar Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulunca belirlenecek.

-Bunlara ait kontenjanlar Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulunca belirlenecek. 

-Kadroda ağırlık taşraya verilecek. Koruma memurları sosyal imkan olarakta iyileştirilecek.
Yorumlar (14)
Mehmet Şan 6 yıl önce
hemen hemen çoğu üniversitelerde dört yıl fakülte artı bir yıl zorunlu hazırlık eğitimi alan bir lisans mezunu en az 24-25 yaşında mezun olmaktadır. koruma memurluğu yaş sınırı 25'tir. bu durum çoğu lisans mezununu için mağduriyet doğuracaktır. bu yaş sınırı ile koruma memuru almaktaki amaç lise mezunlarının üniversite okumasına engel olmak değilmidir? üniversite mezunların sıkıntısını çektikleri istihdam konusunda önlerini kapatmak değilmidir? bu hususu saygı değer büyüklerimizin bir kez daha düşüneceğini umuyorum. ayrıca alımla ilgili olarak egm de görev yapan emekliliği gelmiş fakat emekli olmak istemeyen görevlileri üniversitelerde veya koruma memurunun görev yapacağı alanlarda emekliliklerini bekletmek ve onlardan dolayı açılacak boşluğa genç polis alımı yaparak hem teşkilatın gençleşmesi hem emniyet hizmetlerinin daha etkin ve verimli sağlanması hemde üniversite mezunu insanlara istihdam sağlamak daha faydalı daha akla mantığa uygun daha yerinde olmaz mı? yetki̇li̇ere duyurulur
atanamayan öğretmenler 6 yıl önce
yaş sınırı 30 olmalıydı dalgamı geçiyorsunuz insanlarla...
emre 6 yıl önce
hala başlayamadı gitti ne zaman başlayacak bilgisi olan varmı?
emrah 6 yıl önce
rica ediyorum biri duysun artık 25 yaş çok az haksızlık oluyor üniversitede 5 yılım geçti hiç dönem kaybım olmadığı halde benim ekmegime sahip çıksın devletim 24 de okul bitti 2 yıldır bekliyorum en azından 28 yapın binlerce insan emeginin peşine koşacak göreceksiniz lütfen büyüklerime rica ediyorum
emir 6 yıl önce
arkadaşlar kpss sınavından sonra alımlar başlar 40-60 arası puan var çünkü...
Ahmet 6 yıl önce
yaş sınırı 25 olurmu lisans mezunları ne yapacak ayıptır be...
Ahmet 6 yıl önce
yaş sınırı 25 olurmu lisans mezunları ne yapacak ayıptır be...
metin 6 yıl önce
allahtan korkun ya ne demek yaş sınırı 25 ünıverste bıttı yaş 26 oldu ne yanı işsiz mı kalacaz hakkımız haram olsun size allah korkusu yok sizde utanın utanın nasıl bı ülkede yaşıyoruz ya lanet olsun sizede eğitim anlayışınızada
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@