60 Bin Öğretmen Atamasından Vazgeçmeyeceğiz

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan , 60 bin ilave öğretmen ataması talebini yineledi

Öğretmen Atamaları 11.09.2019, 09:16 11.09.2019, 09:19
60 Bin Öğretmen Atamasından Vazgeçmeyeceğiz

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Bengütürk Televizyonunda “Günün Raporu” programına katılarak, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılının başlaması dolayısıyla önemli açıklamalar yaptı.

.

60 bin ilave öğretmen ataması talebimizden vazgeçmeyeceğiz.

Eğitimin en büyük sorununun öğretmen açığı olduğunu kaydeden Geylan, “Milli eğitime büyük yatırımlar yapabilirsiniz, hatta koca koca binaları en son teknoloji ile donatabilirsiniz ama sınıfta öğretmen yoksa, o yatırımların bir anlamı kalmıyor. Zira eğitimin taşıyıcı kolonu öğretmendir” diye konuştu.

Türk Eğitim-Sen’in araştırmasına göre geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında 74 ilde 83 bin 783 ücretli öğretmen çalıştırıldığını söyleyen Geylan, “Ücretli öğretmen görevlendirmesi, öğretmen olmadığı durumlarda dersler boş geçmesin diye ilçe milli eğitim müdürlerinin ek ders ücreti karşılığı vekil öğretmen görevlendirmesi demektir. Üstelik ücretli öğretmenlerin tamamı eğitim fakültesi mezunu da değildir. 83 bin 783 ücretli öğretmenin 10 bin 500’ü iki yıllık yüksekokul mezunudur. Yine aynı araştırmada norm kadro açığını da tespit ettik. Buna göre 66 ilde norm kadro açığı 110 bin 721’dir. 81 ilin tamamı düşünülürse norm kadro ihtiyacının 200 bine dayandığı görülecektir. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk da açığımızın 97 bin olduğunu söylemiştir. Bu rakam eksik de olsa sendikamızın araştırmasını doğrular niteliktedir. Ayrıca Sayın Bakan, yaptığı açıklamada 700 bine yakın atama bekleyen öğretmen olduğunu bildirmiş ve öğretmen eksiğimizin ücretli öğretmenle gidermeye çalıştıklarını söylemiştir Dolayısıyla Türk Eğitim-Sen olarak ‘Hükümet 40 bin atama yaptı. Madem 100 bin öğretmen açığı var, o halde 60 bin öğretmen daha iş başı yapsın’ dedik. Ama ne yazık ki bu talebimize kulak verilmedi. Herkes bilmelidir ki; 60 bin ilave öğretmen ataması talebimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Yapılması gereken, MEB ile YÖK’ün önümüzdeki yıllar için öngörülen öğretmen ihtiyacını tespit ederek kontenjanları belirlemesidir.

Atama bekleyen öğretmen sayısının 700 bine ulaşması ile ilgili de açıklama yapan Geylan, “Bir kısım bürokratlar devlet herkese iş vermek zorunda değil diyor. Bunu kabul etmiyoruz. Bu arkadaşlarımız öğretmen olmak için fakülteye girdiler, başarılı oldular ve KPSS’den yüksek puan aldılar. Dolayısıyla bu öğretmenlerimizi istihdam etmek zorundasınız. Siyasi kaygılarla üniversite açarsanız ve yine siyasi kaygılarla kontenjanları belirlerseniz, elbette atama bekleyen öğretmen sayımız 700 bine ulaşır. Bunun mesuliyeti ülkeyi yönetenlere aittir, öğretmenlere değil. Yapılması gereken, MEB ile YÖK’ün önümüzdeki yıllar için öngörülen öğretmen ihtiyacını tespit ederek kontenjanları belirlemesidir. 700 bin meslektaşımıza devlet istihdam imkânı oluşturmalıdır” dedi.

Türk Eğitim Sen.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@