Ahmet Gündoğdu Ömer Dinçer ile Öğretmen Atamaları İçin  Görüştü

Ahmet Gündoğdu Ömer Dinçer ile Öğretmen Atamaları İçin Görüştü

Eğitim Bir Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu Ömer Dinçer ile görüştü. Görüşmede Ömer Dinçer'e Şubat’ta 30, Ağustos’ta 70 Bin Atama ve Eş Durumu Tayinleri Gerçekleştirilmesi gerektiği anlatıldı.

 Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e ‘Türkiye ve Dünyada Öğretmenlik’ raporunu takdim etti.  Gündoğdu, raporun takdim edilmesinin ardından kariyer basamakları düzenlemesi, ek ödeme, eş durumu tayinleri, il müdürü, il müdür yardımcıları, ilçe müdürleri ve şube müdürlerinin rotasyonu, Şubat’ta yeni öğretmen atanması, çalışma hayatında başörtüsü yasağının sonlandırılması gibi başlıklarda Bakan Dinçer’e taleplerimizi sundu.

Genel Başkan Ahmet Gündoğdu, Bakanlık binasında gerçekleşen görüşmede Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e sendika olarak yayınladığımız, ‘Türkiye ve Dünyada Öğretmenlik’ raporunu hakkında bilgiler verdi. Gündoğdu, Genel Sekreterimiz Ahmet Özer ve Müsteşar Yardımcısı Zübeyir Yılmaz’ın da hazır bulunduğu görüşmede Bakan Dinçer’e eğitim ve eğitim çalışanlarına ilişkin bazı önemli konularda sorunları ileterek çözüm beklediklerini belirtti.

Öğretmen Kariyer Basamakları düzenlemesinin gecikmesinin oluşturduğu mağduriyetten ziyade yeni düzenlemenin mağduriyetlere kapı aralamamasını isteyen Genel Başkan Gündoğdu, “Eğitimin paydaşları ile yeni düzenlemenin paylaşılmamış olması ve kamuoyuna yansıyan bazı haberlerin oluşturduğu tedirginlik sendika olarak bizleri de kaygılandırmaktadır. Bakanlığınız tarafından Kariyer Basamaklarında Yükselme konusunda yasal düzenleme çalışması yapıldığı, bu çalışmanın kazanılan unvanların kaybedilmesi veya öğretmenlik mesleğinde geri hizmete alınma gibi tepkiye ve huzursuzluğa neden olacak duyumlar alıyoruz. Böyle bir şeyin kabul edilmesi beklenemez. Yeni düzenlemenin öğretmen camiasında heyecan oluşturması gerekmektedir. Bizler bu çalışma sürecine yetkili sendikanın da mutlaka dâhil edilmesini ve paydaşların görüşlerinden yararlanılmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Ahmet Gündoğdu, 666 sayılı KHK sonrası öğretmenlerin yaşadığı ek ödeme mağduriyetinin hala giderilmediğini belirterek, kariyer basamakları düzenlemesi ek ödemenin yerine ikame edilecek bir alternatif olmadığını, öğretmenlerin bordroları ile barışık olmalarının yolunun öncelikle ek ödeme mağduriyetinin giderilmesi ile mümkün olacağını ifade etti.  Gündoğdu, bu nedenle önce 666 sayılı KHK ile başlayan sürecin mağduriyetin giderilmesini daha sonra kariyer düzenlemesinin gündeme alınmasını istedi.

Eş Durumu Tayinleri Gerçekleştirilmelidir

Eğitim öğretimin kalitesine odaklanmak, öğretmenin iş huzuru ve iç huzuru için, kafasının rahat olması gerektiğini kaydeden Genel Başkan Gündoğdu, eşler bir araya getirilemediği, aile bütünlüğü sağlanamadığı müddetçe verimli bir çalışma mümkün olmayacağını dile getirdi. Gündoğdu bu nedenle, eş durumundan tayinleri gerçekleştirilemeyen çalışanların problemlerinin bir an önce çözülmesi ve aile bütünlüklerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Kamuoyunda Rotasyonun Ara Dönemde Yapılacağı Beklentisi Oluşmuştur

İl müdürü, il müdür yardımcıları, ilçe müdürleri ve şube müdürlerinin rotasyonunun ara dönemde yapılması konusunda kamuoyunda beklenti oluşmuş durumda diyen Gündoğdu, “Ara dönem öncesi tercihler alınıp atamalar gerçekleşir, yeni görev yerlerine başlamalar ise yarıyıl tatilinde olursa rotasyona tabi olacak olanlar da mağdur olmamış olur.” şeklinden konuştu.

Şubat’ta 30, Ağustos’ta 70 Bin Atama Yapılmalıdır

Şubat’ta 30, Ağustos’ta 70 bin yeni öğretmen ataması yapılmasını isteyen Gündoğdu, “Yeni eğitim sistemine geçiş dolayısıyla branş öğretmeni ihtiyacında artış var, sınıf öğretmenlerinin alan değişikliği sonrası sınıf öğretmenliğinde de 8 bine yakın boşluk oluştu.  Şu an toplamda 30 bine yakın ücretli öğretmen çalışmaktadır. Öncelikle ücretli öğretmenlik uygulamasının sonlandırılarak, Şubat’ta 30 bin atama, Ağustosta ise 70 bin atama yapılarak öğretmen açığı sorununun ortadan kaldırılmasını bekliyoruz” dedi.

Mevcut kılık kıyafet yönetmeliğinin Üniversitelerden staja gelen öğrencileri dahi mağdur ettiğine de değinen Genel Başkan Gündoğdu, devlet millet kaynaşmasının önündeki engellerden olan, başörtülü kadınların çalışma hayatında yer almasını engelleyen kılık kıyafet dayatmaları artık son bulması gerektiğini dile getirdi. Gündoğdu, ayrıca okullarda ibadet yerlerinin olmamasının hem çalışanları hem de öğrencileri zor durumda bıraktığını belirterek okullarda imkanlar nispetinde ihtiyaca cevap vermek amacıyla ibadet yeri tahsis edilmesini istedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise “Türkiye’de ve Dünyada Öğretmenlik” raporu dolayısıyla Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’ya teşekkür etti. Raporu inceleyeceğini belirten Bakan Dinçer, sendikamız tarafından kedisine iletilen talepleri not alarak, İl müdürü, il müdür yardımcıları, ilçe müdürleri ve şube müdürlerinin rotasyonu konusunda çalışma içerisinde olduklarını dile getirdi. Yeni eğitim sisteminin hayata geçme aşamasında yönetici hareketliliğinin isabetli olmayacağını düşündüklerini söyleyen Dinçer eğitim öğretim yılı başında uygulanması gereken rotasyonu bir miktar ötelediklerini; fakat şu anda bir hazırlık içerisinde olduklarını ifade etti.

Bakan Dinçer, rotasyonun uygulanacağını, kariyer basamakları konusunda ise dile getirdiğimiz endişelerin yaşanmaması gerektiğini belirterek, “Bu konuda kaygıları anlıyoruz, öğretmenlerin motivasyonunu bozmayacak bir düzenleme olması için gereğini yapacağız” dedi.

Yeni öğretmen alımı konusunda, kamuda 2013 için öngörülen personel alımında tahsis edilen kadro sayısının mevcut bütçe imkânları doğrultusunda planlandığını dile getiren Dinçer, “Eğitimin kalitesine etki edecek bütün yatırımlar öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizi memnun eder. Personel alımı şimdiye kadar en çok Milli Eğitim Bakanlığı’nda olmuştur.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

73 Yorum