Almanca öğretmenleri Ek atama istiyor

Almanca öğretmenleri Ek atama istiyor

Öğretmen atamalarında,almanca atamalarının yetersiz olduğunu düşünen almanca öğretmenleri Türkiyedeki almanca öğretmeni açığının hala çok olduğunu düşünüyorlar. Ayrıca lisede ingilizceden sonra ikinci sırada gelen yabancı dil olan, almanca eğitiminin ortaokullarda da yaygınlaştırılması gerektiğini de düşünüyorlar.

Öğretmen atamalarında,almanca atamalarının yetersiz olduğunu düşünen almanca öğretmenleri Türkiyedeki almanca öğretmeni  açığının hala çok olduğunu düşünüyorlar. Ayrıca lisede ingilizceden sonra ikinci sırada gelen yabancı dil olan, almanca eğitiminin ortaokullarda da yaygınlaştırılması gerektiğini de düşünüyorlar. 

  Haksızda sayılmazlar çünkü hem liseleri anadolu liselere dönüştürüyoruz hemde yabancı dil eğitimlerine önem vereceğini söylüyoruz,ama okullardaki yabancı dil eğitimcilerinin sayılarını bir türlü arttıramıyoruz.yabancı dil öğretmenlerinin açıklarını ücretli öğretmenler ile kapatmak ne kadar hedefimize ulaşmamızı sağlar ,bunu da düşünmek gerekir.Yani yabancı dil eğitimcilerinin norm açıkları kadrolu atamalar ile ancak giderilebilinir.

  Yabancı dil eğitimine önem verilme hedefini avrupa birliği serüveninde olumlu bir hedef olarak görüyorum.Tabi bu hedefe ulaşılabilinirse.Şunu da söylemekten kendimi alıkoyamıyorum"hedeflere ulaşmak için eğitimin ihtiyaçları düşünülerek eksik kalan yanları giderilmeye çalışılır!"Doğrusunu söylemek gerekirse Fransızca öğretmen atamasına kontejan bile ayırmayarak ve almanca öğretmen atamasına da sadece 410 kişilik kontejan verilmesi 74 milyonluk türkiyenin ihtiyacını kesinlikle karşılayamaz.

 Birde Almanca öğretmenlerinin seslerine kulak vermek gerekir;

"Sayin yetkili... Bildiginiz gibi artik duz lise yok.liseler anadolu lisesine donusturuldu.bu liselerde de ikinci yabanci dil zorunludur ve neredeyse butun liselerde Almanca seciliyor.bize ayrilan kadro sayisi sadece 410'dur.bu sayi istanbuldaki liseler icin bile yeterli degildir.tum Turkiyedeki liselerde ucretli ogretmenler mi calistirilacak? Yillardir magdur edildik, cunku Anadolu liselerine ilk atama yolu kapaliydi.Bu sene bu engel kaldirildi ama yine de bize ayrilan kontenjan sadece 410'dur. Ek alim istiyoruz.acigimizin kapanmasi icin 4 haneli kadro sarttir Bizim dersimizi bizden baska kim ogretebilir ki? Almancayi kim ogretebilir? Bu sorun artik goz ardi edilmemeli ikinci yabanci dil olan Almancaya gereken onem verilmelidir. Ek atamayla bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz.yoksa bu egitim ogretim yilinda ikinci yabanci dil derslerinde buyuk bir kaos yasanacaktir.hala donusumunu tamamlamamis liseler var, onlar da donustukten sonra ortaya cikacak acigi siz dusunun . Daha aydin bir Türkiye icin 1 yabanci dil yetmez. Ayrica Almancanin ilkogretim mufredatina eklenmesini de istiyoruz.
Atama bekleyen Almanca Öğretmenleri"

Almanca öğretmenlerinin düşünceleri bunlar;dediğim gibi haksız da sayılmazlar.Hatta diğer bir gerçek var ki"Türklerin ikinci bir vatanı da Almanyadır" diye bir söz var.İngilizce de olduğu gibi adiğer yabancı dil eğitimlerine gerekn önem arttırılarak okullarda kadrolu sayıları arttırılması lazım.

   saygılarımla,

Sedat DEGER
Kezbonita_86@hotmail.com
eğitimci yazar
mebpersonel.com
HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

71 Yorum