Almanca ve Fransızca öğretmen atamalarına cevap

Almanca ve Fransızca öğretmen atamalarına cevap

Almanca ve Fransızca öğretmen atamalarına cevap

Date: Thu, 7 Jun 2012 16:17:04 +0300

Subject: Başvurunuz sonlandı CRM:0001008

Sayın ...

AK Parti İletişim Merkezi'ne yapmış olduğunuz 120517-0392 numaralı başvurunuz, Milli Eğitim Bakanlığı; 'na iletilmiştir. Bakanlıktan gelen cevaplar aşağıda yer almaktadır.

İlgili Mercilerin Cevabı:

___________________________________________________________________________________________________

28.05.2012

Öğretmen açığı yaklaşık olarak bütün branşlardan vardır. Öğretmen atamaları öğretmen açığı kadar yapılmıyor, bakanlığımıza tahsisi edilen kadro sayısı kadar yapılmaktadır. Bazı branşlarda öğretmen açığı bin, beş bin, on bin gibi 4 ve 5 basamaklı rakamlarla ifade edilirken, bazı branşlar 50, 100 ve 500 gibi iki ve üç basamaklı rakamlarla ifade edilmektedir. İşte bu sebeple kontenjan taksimi yapılırken öğretmen açığı az olan branşlara bazen kadro isabet etmemektedir. Şubat 2012 atamasında Almanca ve Fransızca branşlarına kontenjan verilmemesi gibi…

Almanca dersi sadece Anadolu liselerinde okutulan bir ders değildir. Diğer liselerimizde de seçmeli ders olarak okutulmaktadır.

Bazı öğretmen adayları Anadolu liselerine sınavla öğretmen ataması yapıldığı için artık bizim atanmamız mümkün değildir. Şeklinde ifadeler kullanmaktadır. Anadolu liselerine sınavla veya sınavsız öğretmen alınması, ilk atama ile Almanca ve Fransızca öğretmen atamasına engel değildir.

Yine bazı öğretmen adayları daha önce sınıf öğretmeni olarak atanmış Almanca öğretmenleri asıl branşlarına geçerse bizim atanmamız tehlikeye girer diye endişe etmektedir. Evet eğer Sınıf öğretmenlerinde norm fazlası oluşursa, daha önce sınıf öğretmeni olarak atanmış başka branş öğretmenlerine asıl branşlarına geçiş hakkı verilebilir. Ancak sınıf öğretmeni olarak atanan branş öğretmenlerinin hemen hemen % 80'ni daha önce asıl branşına geçmesine rağmen az da olsa branş kontenjanlarını etkileyebilir. Bu konuda gelen talep ve eleştiriler ilgili birimlere iletilmek üzere not alınmaktadır.

Ayrıca, kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim sisteminin uygulamaya girmesiyle sınıf öğretmenliği branşında düşüş ve branş atamalarında artış sağlayacaktır.

Bilindiği üzere 2012 yılının büyük ataması Ağustosta yapılacaktır. Bu atamada Almanca ve Fransızca branşlarına kontenjan verilmesi için gelen talepler ilgili birimlere iletilmek üzere not alınmaktadır. İyi günler dileriz.

Milli Eğitim Bakanlığı -

___________________________________________________________________________________________________

Bilginize sunar sistemimizi kullandığınız için teşekkür ederiz.

AK PARTİ GENEL MERKEZ

HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI

AKİM

0312 444 25 44

www.akparti.org.tr/akim


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum