ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ NE OLACAK?

ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ NE OLACAK?

ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ NE OLACAK?

 Öğretmen okullarının kuruluşunun 165. yılındayız. Okullarda kutlamalar yapılıyor, mesajlar yayınlanıyor ama heyecan da istek de yok. Son beş yılda Anadolu Öğretmen liseleri kademeli olarak kan kaybetti. Önce sayıları çoğaldı ve özellikli olmaktan çıktı.Daha sonra ek puanları azaldı, arkasından öğretmen ve idareci seçiminde diğer Anadolu liseleriyle eşitlendi. Son olarak ek puanın tamamen ortadan kaldırılması, eğitim fakültelerinde yaşanan tıkanıklıkla sarsılan okullar nihayet kapatılacaklarının en üst seviyede ifade edilmesiyle son darbeyi yedi.

Öğretmen yetiştirmede nitelik sorunu yıllardan beri tartışılıyorken bütün bunların yaşanması kendi içerisinde başlı başına bir çelişkidir. Sorun sadece o da değildir. Bu okulların birçoğu ilçe ve şehirlerin dışındadır. Söylendiği gibi SBS kaldırılırsa bu okulların durumu ne olacaktır? Bu okulları hangi öğrenci ne gerekçeyle tercih edecektir? Ya da adrese dayalı olursa etrafında mahalle olmayan bu okullara öğrenci nasıl yerleşecektir?

Bakanlık yetkilileri Anadolu Öğretmen Liselerinin özel durumlarını göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmalıdır. Daha önce kapatılmayacağı açıklanan Sosyal Bilimler Liseleri ve Fen Liseleri gibi Anadolu öğretmen Liseleri de kapatılmamalıdır.

Bekir KARABULUT


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.