Arapça öğretmenleri boş kalan kadrolara atanmak istiyorlar

Arapça öğretmenleri boş kalan kadrolara atanmak istiyorlar

Arapça öğretmenleri boş kalan kadrolara atanmak istiyorlar

Ağustos ayında 40.000 öğretmen ataması yapılacağını duyduğumuzda Arapça öğretmenleri olarak çok heyecanlanmıştı. Sadece İstanbul’da 70'in üzerinde imam hatip ortaokulu açılmış, Türkiye geneli 673 (28 Haziran 2012 Milliyet Gazetesi)civarı imam hatip açılmış, lise kısımlarına ilave sınıflar açılmış bu okullara halkımız büyük rağbet etmiş ve Arapça imam hatip ortaokullarında haftada 4 saat olarak kabul edilmişti. Bu şartlarda kontenjanlar belirtilmeden önce yapılan hesaplamalarda her imam hatip okuluna 3 sınıf açılsa(ki Antalya merkezdeki yeni açılan 7 imam hatip okuluna 5'er 6'şar sınıf açıldı.)3*600=1800 sınıf. Haftada 4er saatten 4*1800 saat 7200 saat. Her öğretmen 30 saat derse girse bile 7200/30=240 öğretmen gerekiyor. Üstüne üstlük bu hesap en basit şekilde yapılmış, liselere açılan ilave sınıflar hesaba katılmamıştır. 

        Danıştayın kararıyla Arapça dersine atanma hakkının Arapça mezunlarına verilmesine karşın pratikteki uygulamalar ve özellikle Din Öğretimi Genel Müdürlüğü yetkililerin Arapça öğretmenliği mezunlarına bakış açısı Arapça mezunlarını ve layıkıyla Arapça öğrenmek isteyen İHL öğrencilerini mağdur etmektedir. Bir ilahiyat öğrencisinin ilahiyat 1. ve 2. sınıfta aldığı 30 kredilik Arapça dersine karşılık(ki 1 ve 2. sınıfta öğrenilen Arapçanın da 3. ve 4. sınıfta unutulacağını hesaba katalım) Arapça ve Arap dili öğrencileri ortalama 128 kredilik Arapça dersi görmektedir. 

         Sayın Başbakanımızın Arapçanın bölgede önemli bir dil olduğu ve okullarda bu dilin öğretilmesinin önemine ilişkin beyanlarına rağmen yeni açılan 673 imamhatip ortaokuluna sadece 12 kişinin ataması yapılmıştır. İmam hatip liselerine atanan arapça öğretmeni sayısı ise sadece 50'dir.

         Gerçekler yukarıda ifade ettiğim gibiyken Arapça öğretmenliği alanına verilen bu 62 kontenjanın eğitimin amaçlarına yeteri kadar hizmet edemeyeceği açıktır. Bu okullarda bu işin eğitimini almış Arapça öğretmenlerine ihtiyaç olduğu kesindir. Son atamalarda yapılan bu hatanın en kısa zamanda (özellikle şubatta ve boş kalan kadrolara yeniden yapılacak olan atamalarda) düzeltilmesini yönünde yazılarınızda yer vermenizi istiyoruz . Çalışmalarınızda kolay gelsin...

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

57 Yorum