Arınç'tan Öğretmen Atamaları Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bizim hükümetimiz döneminde 417 bin öğretmenin ataması yapıldı." dedi

Öğretmen Atamaları 25.07.2014, 00:29 25.07.2014, 00:52
Arınç'tan Öğretmen Atamaları Açıklaması
 - Başbakan Yardımcısı Arınç:
- "Bizim hükümetimiz döneminde 417 bin öğretmenin ataması yapıldı. Mevcut öğretmen sayısı 800 bin ise bizim dönemimizde sadece 12 yılda bunun yüzde 55'inin ataması yapılmıştır"
- "Hiçbir cumhuriyet hükümeti zamanında bu kadar büyük ölçüde öğretmen ataması yapılmamıştır"
- "Bu sene şubat ayında 10 bin öğretmen ataması yapıldı. Şimdi de 5 bini bütçeden, 35 bini de değerli oylarınızla kabul edilirse, 40 bin atama daha yapılacak. 2014 yılı içerisinde tam 50 bin öğretmenimizin ataması yapılmış olacak"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bizim hükümetimiz döneminde 417 bin öğretmenin ataması yapıldı. Mevcut öğretmen sayısı 800 bin ise bizim dönemimizde sadece 12 yılda bunun yüzde 55'inin ataması yapılmıştır. Hiçbir cumhuriyet hükümeti zamanında bu kadar büyük ölçüde öğretmen ataması yapılmamıştır" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinde partisinin önergesi üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye'de drama ve kangrene dönen bir atanamayan öğretmenler sorunu bulunduğunu ifade etti.

Türkiye'de şu an itibariyle 350 bin öğretmenin atama beklediğini ifade eden Altay, şöyle devam etti:

"(350 bin öğretmeni de işe alın) demiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın iç denetim raporu '120 bin öğretmen ihtiyacı var' diyor. Başbakan, 'biz 12 yılda Türkiye ekonomisini bu kadar yaptık' diyor. O zaman ihtiyaç olan 120 bin öğretmeni niye sisteme dahil etmiyorsunuz? Bakanlık 'bana 120 bin öğretmen lazım' diyor. Siz 'hadi bahşiş gibi ben bu sene 35 bin alacağım' diyorsunuz. Bu tek kelimeyle siyasi hedefsizliktir. Türkiye bu kadar büyüdü, hükümet güçlü, parasız pulunuz varken bu öğretmenleri sokakta aç gezdiriyorsanız Allah bilir ama ne tuttuğunuz oruç, ne namaz kabul olur. Hepimizi öğretmenler buralara gönderdi. Öğretmenlere biraz saygı, vefa, biraz insanlık, bunu istiyoruz. Gelin bunu 100 bin yapalım. İddianız o ki Türkiye ekonomik sorunlarını aştı. Siz buna rağmen bu 100 bin insanın aç gezmesine, açıkta kalmasına seyirc kalıyorsanız sizi Cenab-ı Allah'ın affına havale ediyorum."

- "Bu yıl içerisinde 50 bin öğretmenimizin ataması yapılmış olacak"

Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, önergede imzası bulunan CHP Grup Başkanvekili'nin atanamayan öğretmenlerden bahisle ironik bir konuşma yaptığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu bir mesajdır, bu mesajı almaya hazır internette veya bir başka bloklarda toplanan arkadaşlarımız da vardır. Kendilerini öğretmenliğe atama hakkını bulan gençlerimiz vardır, yaşları ilerlemiş olanlar da vardır. Sayın Altay'ın şunu bilmesi lazım. Bizim hükümetimiz döneminde 417 bin öğretmenin ataması yapıldı. Mevcut öğretmen sayısı 800 bin ise bizim dönemimizde sadece 12 yılda bunun yüzde 55'inin ataması yapılmıştır. Hiçbir cumhuriyet hükümeti zamanında bu kadar büyük ölçüde öğretmen ataması yapılmamıştır. Bu sene şubat ayında 10 bin öğretmen ataması yapıldı. Şimdi de 5 bini bütçeden, 35 bini de değerli oylarınızla kabul edilirse 40 bin atama daha yapılacak. 2014 yılı içerisinde tam 50 bin öğretmenimizin ataması yapılmış olacak."

Arınç, emekli olan öğretmen sayısının da 100 bin civarında olduğunu söyledi.

- "Maç izler gibi hissetmeye başladım"

Bu arada tasarının görüşmeleri sırasında, madde ve madde üzerinde verilen önergelerin oylamasında muhalefetin sık sık karar yeter sayısı istedi. AK Parti milletvekilleri bazı oylamaların ardından karar yeter sayısının bulunmasını alkışladı.

Bunun üzerine Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, gülerek, "Sayın milletvekilleri kendimi maç izler gibi hissetmeye başladım" dedi.
Yorumlar (50)
resimci 6 yıl önce
ekonomimiz iyiyse neden bütçe sorunu öğretmenlere gerekçe olarak söylüyorsunuz, 120.000 öğretmen açığınız varsa alın hepsini , niye biz öğretmenlerin itibarını 5 paralık ediyorsunuz
besyo 6 yıl önce
ögretmen olamadím ama terörist olabilirim heran. hm de üniversiteli ter.
besyocu 6 yıl önce
ımf ye borç veriyoruz veren el üstündür diyorsunuz ama öğretmenler atama bekliyor
öğretmen 6 yıl önce
suriyeliyi besliyorsunuz öğretmenlerinizi unutuyorsunuz yazıklar olsun size
atanamazsam 6 yıl önce
ben de işide katılmayı düşünüyorum. öyle bir nefret doluyum anlatamam.
paralel hikayeler 6 yıl önce
yıllarca şakirtleri ablaları, abileri kopya vererek atadınız. hepimiz ordaydınız.. müsade ettiniz.. göz yumdunuz.. işinize geldi.. şimdi onları günah keçisi ilan ediyorsunuz. eliniz uzanıyorsa milletin hakkını yedirttiğiniz, yaşamlarını çaldırdığınız paralelcileri de tasviye edin de içimiz rahatlasın artık. öğretmenler size hakkını helal etmiyor. allah'a verilecek hesabınız var ote tarafta.
şule 6 yıl önce
417 bin ögretmen ataması yapıldıysa bu kadar ögretmen neden atanamıyor.
SINIFÇI BA 6 yıl önce
ye arkadaşim. si̇z bu sinifçilari mağdur ederek pi̇skopat mi yapmak i̇sti̇yosunuz. hayret bi̇ şey yahu. şu alan sinavi sonuçlarini da bugün açiklayin artik.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@