banner476

Asli öğretmenliğe geçiş sınavı 19 Mart'ta

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), aday öğretmenleri 19 Mart'ta Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı'na alacak.

Öğretmen Atamaları 19.01.2016, 10:14
Asli öğretmenliğe geçiş sınavı 19 Mart'ta
 Bakanlık, "Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği" hükümleri doğrultusunda aday öğretmenleri yazılı ve sözlü sınava tabi tutacak. Sınava giriş şartlarını taşıyan adaylar, başvuru yapmaksızın doğrudan giriş belgeleri düzenlenerek sınava tabi tutulacak.
Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı 19 Mart Cumartesi günü saat 10.00'da 81 il merkezinde yapılacak. Yazılı sınava giren adaylar, 21 Mart-15 Nisan arasında sözlü sınava girecek.

Yazılı sınava, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında yapılacak performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan ve sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlayabilecek durumdaki aday öğretmenler girebilecek. 657 sayılı Kanun ve diğer kanunlar uyarınca aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler, en az bir yıllık fiili çalışma süresinden sayılmayacak.

Sınava girecek adaylar, sınav ücreti olarak 55 lirayı MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin "Kurumsal Tahsilat Programı" aracılığı ile T.C Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankasından herhangi birine, ATM aracılığıyla 29 Ocak-19 Şubat'ta yatıracak.

MEBBİS kayıtlarına göre sınava giriş şartlarını taşıyan ve sınav ücretini yatıran adaylara sınava giriş belgesi düzenlenerek www.meb.gov.tr adresinde yayınlanacak. Adaylara sınav giriş belgesi posta yoluyla ayrıca gönderilmeyecek.

Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı tek oturumda yapılacak ve 120 dakika sürecek. Sınavda adaylara 100 çoktan seçmeli soru sorulacak. Soruların yüzde 20'si 657 ve 4483 sayılı kanunlar, yüzde 30'u Bakanlık teşkilatı, görevleri ve mevzuatı, yüzde 50'si ise öğretmenlik uygulamalarından olacak.

Yazılı sınava katılan adaylar, sonucunu beklemeksizin, 21 Mart-15 Nisan arasında sözlü sınava katılacak. Sözlü sınav illerde oluşturulacak sözlü sınav komisyonu tarafından gerçekleştirilecek. Adaylar, sözlü sınava yazılı sınava katıldığı ilde girecek.

AA
Yorumlar (7)
ANKARA 5 yıl önce
yazili sinava özellikle yuzde lik müfredat kismina iyice bakin kiyida köşe de ne kadar aytinti varsa bakin okuyun ezberleyin bu çikmaz diye düşünmeyin sizlere tavsiyem biz ilk girdik işte ayrintilara bakin
metehan 5 yıl önce
Bir önceki sınavdan başarısız olanlar gitebilrcekmi acaba
tokat 5 yıl önce
sınava girecek arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.her konuya çalışın ama sadece sınav için ezber yapmayın..öğrendiğiniz bilgiler emin olun sonradan işinize yarayacak haklarını bilmek insana değer katıyor
mujdat+demirci 5 yıl önce
S%C3%B6zl%C3%BC+s%C4%B1nav+kald%C4%B1r%C4%B1lmam%C4%B1%C5%9Fm%C4%B1yd%C4%B1+bu+nerden+%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1
fizik 5 yıl önce
Arkadaslar sizi iyi anliyorum onca kpss stresinden sonra bu ne diyeceksiniz biliyorum cogunuz hala kendinizi atanmis bu is tamamdir diyemiyorsunuz.bende bu sinava girdim secim sayesine bizi mulakata almadilar ama inanin igrenc bir uygulama kimse bu insanlarin kaderleriyle boyle oynamamali insanlari korkutmamali simdiden hepinize basarilar diliyorum
Eee 5 yıl önce
Bu ne ya her sene biley çıkarıyorlar
öğretmen 5 yıl önce
öğretmenler öğretmenlik yapmasın diye mi bu sınavlar var anlamadım doğrusu. yok aday öğretmenlik sınavı yok asli öğretmenlik sınavı yok kpss öğretmenlik sınavı bu ne arkadaş böyle.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@