ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMELERİN UMUTLARI MİLLETVEKİLLERİYLE BERABER TATİLE ÇIKTI

EĞİTİM İŞ: ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMELERİN UMUTLARI MİLLETVEKİLLERİYLE BERABER TATİLE ÇIKTI

Öğretmen Atamaları 14.08.2014, 15:09 14.08.2014, 15:09
ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMELERİN UMUTLARI MİLLETVEKİLLERİYLE BERABER TATİLE ÇIKTI
 40 bin öğretmen kadrosu ihdas edilmesini öngören ve Torba Yasada bulunan "Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı", Meclis’in tatile girmesi nedeniyle rafa kaldırıldı.

AKP, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından partiyi ve hükümeti yeniden dizayn etmek için TBMM’yi çoğunluğunu da kullanarak tatile sokmuş ve atanmayı bekleyen binlerce öğretmenin hayallerini yıkmıştır.

Meclis çoğunluğunu bu kadar fütursuzca kullanan iktidar, aylardır Ağustos’ta 40 bin öğretmen alacağız diye meydanlarda, TV’lerde bas bas bağırmış cumhurbaşkanlığı seçiminin bitmesiyle beraber herkesi unutmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamalarına göre öğretmen açığı 120 bin olarak gösterilirken, ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının ise 400 bin civarında olduğu ifade edilmektedir. Bu kadar öğretmen açığına rağmen, atama beklemenin stresine dayanamayıp intihara sürüklenmiş onlarca öğretmenin acısını görmezden gelen siyasi iktidar,  40 bin öğretmen kadrosunu ihdas etmeden Meclis’i tatile sokarak, toplumun beklentileri noktasındaki samimiyetsizliğini bir kez daha göstermiştir. 40 bin öğretmen ataması, Bakanlığın açıkladığı 120 bin civarında olan öğretmen açığını gidermekten çok uzakken, bu atamaların dahi gerçekleştirilememesi önümüzdeki eğitim-öğretim yılında ciddi sorunlara yol açacaktır.

Ağustos’ta gerçekleştirilmesi planlanan atamaların yapılabilmesi için ilgili kanun tasarısının Meclis tatile girmeden onaylanıp yürürlüğe girmesi gerekiyordu. Meclisin tatile girmesi ile birlikte bu şans ortadan kalkmıştır.  

Eğitim İş olarak, halkın umutlarını hiçe sayan Meclis’in derhal toplanmasını ve bu kanunun acilen görüşülerek geçirilmesini istiyoruz. Ataması yapılmayan öğretmenlerin yanında olduğumuzu, onların sorununun bizim sorunumuz olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.  

      EĞİTİM-İŞ  MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorumlar (38)
müzik 6 yıl önce
bu ne demek oluyor! !!!!!
Duygu C. 6 yıl önce
mantiksiz mantiksiz haber yapmayin lutfen. meclis tatile girdi diye öğretmen atamasi yapilmayacak gibi haber yazmissiniz. meclis 1 ekim'e kadar tatile girdi. okullar ise 15 eylulde acilicak. meclis tatilde diye ogretmen atanmayacak mi? elbette ki iktidar ve meclis tatile cikmadan once bunun çözümünü uretmistir. vakti gelince görürsünüz. iktidara olan nefretinizi baska basliklar altinda yayinlarsaniz belki daha objektif bir platform olabilirsiniz.
resim saçma haber 6 yıl önce
allttaki arkadaşa katılıyorum.ve aynen onun gibi düşünüyorum.ne saçma bi haber bu meclis bunu düşündü herhalde .tatile cıktı diye atama yapılmayacagını düşünüp haber mi yapıyorsunuz.atanma derdimizi haricinde bi de saçma haberlerle uğraşmamız kalmıştı ya sabır ya sabır
sosyal 6 yıl önce
bu işin hayr ı 40 bin atamanın 85bine yükselmesi ve sosyal bilgilere 5bin olan atamanın 7bine yükselmesi olsun
İng. 6 yıl önce
öğretmenlerin bu stresli döneminde, bu haberler gerçekten kabusu dahada büyütmekte. 40.000 lik atama eylül ayında yapılacaktır. bu haberler stresi arttırmaktan başka bir şey değil...
kwonur 6 yıl önce
saçma bir haber...bu ay sonu atama yapılacak.kanun hükmünde kararnamelerle.
atanamayan TÜRKÇECİ 6 yıl önce
allah rızası için lütfen bu yıl 5000 türkçe öğretmeni ataması yapın.5 yıldır atanmayı bekliyorum.çok perişan ve mağdur durumdayım.merhamet edin...
atanamayan TÜRKÇECİ 6 yıl önce
allah rızası için lütfen bu yıl 5000 türkçe öğretmeni ataması yapın.5 yıldır atanmayı bekliyorum.çok perişan ve mağdur durumdayım.merhamet edin...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@