Atama bekleyen öğretmen feryat etti: Çok yoruldum!

Atama bekleyen öğretmen feryat etti: Çok yoruldum!

Atama bekleyen öğretmen feryat etti: Çok yoruldum!

Bilindiği üzere öğretmen atamaları son yıllarda belirsizliğini sürdürüyor. 2017-2018 karma ataması, 2018-2019 karma ataması, 2020 pandemi döneminde yalnızca 20 bin kontenjan verilen öğretmen ataması ve 2021 yılında 15+20 bin yapılan ve de 2021 puanıyla okul öncesi bölümüne verilen yaklaşık 9 bin civarı kontenjan... Son yıllardaki öğretmen alımları şöyle.

Çoğu öğretmenimiz şimdi oldu! derken açıklanan atama sayısı ve branş kontenjan sayıları maalesef hayal kırıklıklarıyla sonuçlanıyor. 2016 yılı ve öncesi Ağustos ayında sınava giren atama bekleyen öğretmenlerimiz ilk atamaları Eylül ayı içerisinde, ek atama ise Şubat ayında yapılıyordu. Lakin son yıllarda Ağustos ayı içerisinde yapılan sınav sonrası ilk atama Şubat ayına kadar gecikebiliyor, ek atamaların duyurusu ise yaklaşık 1 sene sonra, Haziran ayını bulabiliyor. Bu belirsizlik içerisinde ise öğretmenlerimiz aldıkları yüksek puan ve derecelere rağmen Kpss çalışsam mı çalışmasam mı belirsizliği içerisinde zamanlarını geçiriyorlar. Kpss çalışmanın çok zor olduğunu bu sınava girenler biliyor. Fakat yeni sınava çalışmamak öğretmenlerin minimum 2 yılına mal oluyor. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen atamaları konusunda herhangi bir net takvimi yok. Kontenjanlar ve öğretmen alımları tamamen anlık bilgilerle açıklanıyor. Branş kontenjan sayıları atama sayısının açıklamasından önce adaylara sızdırılmıyor. Adaylar önceki kontenjan sayılarına göre tahmin yürütmeye çalışıyorlar fakat bu analiz çoğu zaman yeterli olamayabiliyor. Atama kontenjanları ise Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı arasında yapılan görüşmeler sonucunda çıkıyor. Ek atama sayısının duyurulması ise dediğimiz gibi 1 yılı buluyor. Yök ise üniversite kontenjanlarını ihtiyacı göre kısmadığı için bazı alımı olmayan bölümlerde ciddi birikimlere sebep oluyor.

ÇOK YORULDUM!

Yıllardır Kpss sınavına hazırlanan Türk Dili ve Edebiyatı mezunu İrem öğretmen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada feryat etti. Yıllardır Kpss'ye çok sıkı çalışmasına rağmen her sınavdan boynu bükük çıktığını belirten İrem öğretmenimiz bazı şeylerden çok yorulduğunu belirtiyor. Ailemin heyecanlı heyecanlı bana kan yüzüne iyiydi deyip... diye başlayan cümlesi ise içinde bulunduğu durumu anlatıyor. Bazı branşlarda iyi alımlar olurken bazı branşlarda ise ciddi derece yapmak gerekiyor. İrem öğretmenimiz ise konu hakkında ''Lisenin temel branş dersi edebiyata 616 kontenjan verdikleri için 81,4 puanla atanamadım 0,2 puanla atama kayıp gitti elimden adil bir kontenjan dağılımı yapılsaydı şimdi öğrencilerimle beraberdim.'' ifadelerini kullandı.

adsiz.png

İrem öğretmenimiz alanında 33.048 kişi içerisinden 1.171 sıralamaya sahip olmasına rağmen atanamadı. 2022 Kpss puanıyla ne kadar alım olacağı, Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kaç kontenjan verileceği ise meçhul. Umuyoruz ki öğretmen atamaları belli bir takvime bağlanır. Bir önceki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un protokol imzaladığı Yök ise öğretmen alımlarına göre üniversite kontenjanlarını kısar. Böylece genç ve idealist öğretmenlerimizin masa başında yıpranması önlenmiş olur.

İşte İrem öğretmenimizin yapmış olduğu netler ve sıralaması:

dfdf.png

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum