ATAMA BEKLEYEN TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİ

ATAMA BEKLEYEN TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİ

ATAMA BEKLEYEN TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİNDEN SİTEMİZE GELEN MESAJI YAYINLIYORUZ


TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİ AĞUSTOSTA EN AZ 6000 KADRO İSTİYOR

Her yıl atamalar yapıladursun öyle branşlar var ki yüzleri bir türlü gülemiyor. Önce bölümlerinden mezun olma gayretine giren adaylar, KPSS duvarını aşmak için amansız bir mücadele veriyorlar. Bu mücadelede en çok mağdur edilen öğretmenlerden biri de biz Türkçe öğretmenleriyiz? Bir yandan 20-30 puan ile atanan branşlar diğer yandan 85-86 puanlarla ataması yapılmayan 16bin Türkçe öğretmeni. Yıllarca ?İhtiyaç doğrultusunda atamalar yapılmaktadır.? dendi ve bizler bu puanlarla mağdur edildik. Adeta hayata küstürüldük? Türkiye Cumhuriyeti?nde Türkçe öğretmenleri olarak mağdur edilmek bizleri zaman zaman hayattan koparma seviyesine getirdi.

Bu yılın başında MEB köklü değişimlerden birine imza atarak 4+4+4 sistemine geçileceğini açıkladı. Sistemle birlikte 5.sınıfların biz branş öğretmenlerine verilmesiyle, 50 bini aşan dersliğin Türkçe derslerine artık bizler gireceğiz. Bu durum can çekişen branşımız için adeta yeniden doğuş oldu. Nitekim güncellenen normlar, ihtiyaç listeleri, projeksiyon sonuçları vs? Türkçe Öğretmeni ihtiyacının 2 binlerden 15-16 binlere çıktığını gösteriyor.Bu gelişmeleri gördükçe bakanlığımızın ?İhtiyaç doğrultusunda atamalar yapılmaktadır.? sözü bizlere daha çok umut veriyor.
4+4+4 sisteminden dolayı oluşan 15-16binlik ihtiyacın NİÇİN ? acilen kapatılması gerektiğini daha iyi anlamamız açısından sıralarsak ;

1.Türkçe dersinin ülkemiz eğitimindeki önemi,
2.Sbs ve Lys?de Türkçe-Edebiyat ortalamalarının son yıllardaki belirgin düşüşü,
3.4+4+4 sisteminden dolayı haftalık ders saati en çok artan branşın ?Türkçe? olması,
4.2004-2005 yılında Edebiyat öğretmenlerinin yerimize atanarak haksızlığa uğratılmamız.
5.Puanlarımızın (alımların az olması nedeniyle) her sene yükselerek en son geçen yıl 86.8 de kalmış olması,
6.İl içi ihtiyaç listelerinde Türkçe öğretmeni ihtiyacının ikinci sırada olması,
7. Projeksiyon çalışmalarının sonuçları,
8. İl dışı atamalarda Türkçe öğretmenlerine verilen kontenjan? gibi daha sayamayacağımız bir çok nedenlerden dolayı umutluyuz ve artık mağdur edilmek istemiyoruz.

Türkçe Öğretmenleri olarak karşı çıktığımız bir diğer durum yıllardır kangrene dönen ?Ücretli Öğretmenlik? uygulamasıdır. Ağustostaki 40bin atamayla MEB 150-160 bin öğretmen açığının ancak %20sini kapatabilecektir. Başta branşımız olmak üzere birçok branşın derslerine yine ücretli öğretmenler girmek zorunda kalacaktır. Bir çoğu iktisat,işletme,makine,kanatlı hayvan yetiştiriciliği (!), ziraat?gibi öğretmenlikle alakası olmayan bölümlerin mezunları öğrencilerimize Türkçemizi öğretme çabasına girmektedir.Bu da eğitimin temel olan ?dil eğitimi?ni sekteye uğratmaktadır.Bizler bu haksız uygulamaya biran önce son verilmesini,öğretmenlerin hak ettikleri ücretlerle, özlüklerle öğretmenlik yapmalarını istiyoruz.

Sonuç olarak yetkililerden isteğimiz: ?Dilimize gereken önemi verdiklerini göstererek 80-85 puanlarla yıllardır atama bekleyen Türkçe öğretmenlerini öğrencileriyle buluşturmalarıdır. Aksi taktirde hem velilere, hem eğitim camiasına, hem de öğrencilere 15 bin Türkçe öğretmeni ihtiyacının nasıl kapatılacağının izahı mümkün olmayacaktır. Bu anlamda ilk etapta Ağustos ataması için branşımıza en az 6000 kadro verilmesini istiyoruz.Türkçe Öğretmeni ihtiyacını ve ?Türkçe? dersinin ülkenin geleceği açısından önemini düşündüğümüzde bu isteğimiz gerçekçi ve olması gerekendir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

24 Yorum