Atama Sorunu Öğretmenlerin Kabusu Haline Getirildi!

Atama Sorunu Öğretmenlerin Kabusu Haline Getirildi!

Atama Sorunu Öğretmenlerin Kabusu Haline Getirildi!

 Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu’nun “Atama Sorunu Öğretmenlerin Kâbusu Haline Getirildi!” başlıklı açıklama metnidir. 

 

Mesleğe ilk adımı attığı günden itibaren atama sorunu ile yüz yüze gelen öğretmenin çilesi bitmemekte, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir günde getirilen ve pratik anlamda hiçbir getirisi olmayan düzenlemeler ile hayatı daha da zorlaştırılmaktadır. 

Geçtiğimiz günlerde il içi atamalarda meydana gelen "teknik" aksaklık ve öğretmenlerin atama beklentileriyle adeta oyun oynanması özensizliğin ve hazırlıksızlığın göstergelerinden biri olmuştur. Bunun yanında Milli Eğitim Bakanlığı 652 sayılı KHK`nin yayımlanmasının ardından kendi koyduğu atama takvimine uymamış, 2 yıl öğretmenler keyfi olarak mağdur edilmiştir.

İsteğe bağlı yer değiştirmelerin yanında özür grubu atamalarında da, sadece 10 ilin atamaya açılması ile büyük bir mağduriyet doğmuş, atama bekleyen eğitim emekçilerinin özellikle eş durumu, sağlık, öğrenim durumu özrü gibi nedenlerle atanmasına kısıtlama getirilmiştir. 2013-2014 eğitim öğretim yılı yaklaşırken yeni döneme hazırlanan öğretmenlerimizin zihinlerini meşgul eden böylesi bir sorun varken, nitelikli bir eğitimden bahsetmek mümkün olmayacaktır!

İl emrine atamaları kaldıran ancak atamalardaki hâlihazırdaki plansız ve hazırlıksız tutumunu sürdüren, bunun yerine her gün öğretmenleri mağdur edecek yeni bir düzenleme ile gündeme gelen Bakanlığın eğitim sisteminin sorunlarını çözmek yerine yeni sorunlar yarattığı tüm yakıcılığıyla ortadadır.

Örneğin, yıllardır Halk Eğitim Merkezleri`ndeki öğretmenlerimiz adeta bulundukları illere çakılı kalmışlardır. Atama dönemlerinde MEB`in boş kadro göstermemesi nedeniyle mağduriyetleri artmaktadır. Ancak tüm bu sorunlara rağmen, atama dönemleri dışında MEB kayırmacı politikaları nedeniyle buralara atama yapabilmektedir. İş, dönüp dolaşıp "torpil bulma" noktasında kilitlenmekte ve öğretmenlerimizin hakları ayaklar altına alınmaktadır! 

İşine geldiğinde "oralarda bulunan çocuklarımızın eğitim hakkı ne olacak" diyen AKP ve MEB`e sesleniyoruz!

Unutmayın ki sizlerin ödenek göndermediğiniz, okul demeye bin şahit isteyen dört duvarları okul haline getirenler öğretmenlerdir! 

Çocuklarımızı yarış atına çeviren sisteminizin içinde, onlara hayatın bundan ibaret olmadığını hatırlatanlar da yine sizin itibarsızlaştırmakta hiç çekinmediğiniz öğretmenlerdir!

Büyük bir özveriyle mesleğini yerine getirmeye çalışırken, öğretmenleri geçim derdinden ailesinin paramparça olması sorununa kadar mahkum edenler ise sizlersiniz!

Binbir çeşit sorunla boğuşturduğunuz öğretmenlerle eğitimin niteliğinin artmayacağını görmek istemeyen yine sizlersiniz!

Bu nedenle tekrar ifade ediyoruz ki, Milli Eğitim Bakanlığı eğitimin niteliğini ve öğretmenlerin çalışma yaşamındaki sorunlarını aynı anda gözetmelidir.  Bunun bir adımı olarak atamalardaki hukuksuzluklar silsilesine bir son vermelidir. Eğitim Sen olarak eğitim dışında her şeyle ilgilenen MEB`in haksızlığa ve hukuksuzluğa yol açan politikalarını yakından takip edeceğimiz ve bu politikalar karşısında mücadelemizi etkin biçimde sürdüreceğimiz bilinmelidir!  

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6 Yorum