banner476

Ataması Yapılmayan Tarih Öğretmenleri...

Ataması yapılmayan Tarih Öğretmeni olarak sesimiz olmanızı diliyorum. Size kısaca durumumuzdan bahsetmek istiyorum.

Öğretmen Atamaları 14.08.2014, 11:39 14.08.2014, 11:40
Ataması Yapılmayan Tarih Öğretmenleri...
 Ataması yapılmayan Tarih Öğretmeni olarak sesimiz olmanızı diliyorum. Size kısaca durumumuzdan bahsetmek istiyorum.
 En yüksek puan ile en az alım yapılan bölüm TARİH bölümüdür. Bunu kabullenmek imkânsızdır. Çünkü sınava, tarih alan sınavına, 15.000 civarında kişi giriyor ve her yıl binlerce mezun veriyor. Yığılma 30 binin üzerinde. Atama sayımız ise sadece 300-350 civarı…Türkçe. Edebiyat VE Beden Eğitimi gibi branşlarda 3000 üzerinde atama yapılırken Tarih Öğretmenliği’nde 12 yılda toplam 3500 atama yapılmıştır. Bu yığılma eğer vaktinde önlem alınmazsa Tarih öğretmenlerine yönelik derin sancıları beraberinde getirecektir. Bu duruma çözüm için birkaç önerimiz bulunmaktadır.Bunlar şöyledir:
 1- İSLAM TARİHİ dersine Din Kültürü Öğretmenleri girmektedir. Bu ders üniversitede alınan eğitime göre hakka uygun olarak biz Tarihçilere verilmesi kontenjanımızı bir nebze arttıracaktır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni açığı 20 bine dayanmış olup atayacak Öğretmen bulunamamaktadır. Buna çözüm olarak İmamhatip Liselerindeki; İSLAM TARİHİ, İSLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİ, SİYER ve KARŞILAŞTIRMALI DİNLER TARİHİ gibi dersler Tarih Öğretmenleri'nce verilebilir. Böylece söz konusu iki branşta da rahatlama sağlanacaktır. 
 2-En az ihtiyaç duyulan branş öğretmenliği olarak Tarih branşı gösterilmektedir. Bu içler acısı bir durum ve tespittir. Bu duruma son vermenin bir yolu şudur: Devlet okullarının hiç birinde tarih dersleri ücretli öğretmenler tarafından anlatılmamalıdır.
 3-Nitelikli bir tarih dersi almayan nesilleri düşünün. ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ dersi zorunlu olmalıdır ki, yeni nesillerimiz yakın geçmişini iyi bilsin ve küreselleşen dünyanın getirdiği sıkıntı ve olumlu gelişmelere çabuk ayak uydurabilsin. LYS ve KPSS’de artık soru gelen bir derstir. Eğer çağdaş bir Türkiye hedefimiz varsa bu dersin tüm lise kademelerinde zorunlu olması elzemdir. 
 Geçen yıl Nisan ayında Osmanlıca dersinin zorunlu olması Akp Manisa Milletvekili Selçuk ÖZDAĞ' ın meclise verdiği kanun teklifi sonrası MEB Bakanlığı ve TBMM Milli Eğitim Komisyonluğunca değerlendirilerek yapıldı. Bizim şu anda en büyük isteğimiz ÇAĞDAŞ TÜRK VE DÜNYA TARİHİ dersinin sizler tarafından mecliste önergesi verilerek zorunlu yapılmasıdır. Böylece atanma kontenjanımız diğer lise branşları seviyesine ulaşacaktır. Bunun olması atama bekleyen 30000 tarihçi için milat olacaktır.
 4-Osmanlı tarihi olmadan bir Türk ve dünya tarihi düşünülemez. Lise 1’inci sınıftan başlayarak lise son sınıfa kadar OSMANLI TARİHİ dersinin de zorunlu tutularak, bu dersin ders saatinin arttırılmasının şuurlu bir gelecek açısından elzem olduğu kanaatindeyiz.
 5-Osmanlı Türkçesi dili, Türk tarihinin bir sorunudur. Bu dilin bilinmemesi milyonlarca belgenin karanlıkta kalması demektir. Temel OSMANLICA derslerini biz tarih öğretmenlerinden başka daha iyi kim verebilir? Edebiyat öğretmenleri sadece matbu eğitimi almıştır. Biz ise rika, ta’lik, divani gibi yazı çeşitlerini biliyoruz. Bu dersin de atama sayılarımızı göz önünde bulundurduğumuzda Edebiyat Öğretmenleri’nin tekelinden çıkartılmasını talep ediyoruz.
 6-DEMOKRASİ ve İNSAN HAKLARI dersi seçmeli derstir. Günümüzde Demokrasinin ve İnsan Haklarının geliştirilmesi sürekli vurgulanırken bu dersin seçmeli olması tutarsızlıktır. Söz konusu kavramların tarihsel açıdan sürecinin ele alındığı bu dersin zorunlu olması muhakkak olup tarafımızca gözden kaçtığı düşünülmektedir.
 Taleplerimiz bu şekildedir. Sizin dönüş yapmanızı bekleyeceğim. TARİH ÖĞRETMENLERİ'NİN de yüzünün gülmesi temennisiyle iyi günler..
Yorumlar (36)
sosyal 6 yıl önce
en büyük haksızlığa ugrayan sosyal bilgiler 5 bin 5.000 atama istiyor!!!
esref 6 yıl önce
12 yildir formasyon vs derken atama bekliyorum hic bur zaman 76 bin altında alamadım.50 ki ile arananlar zeki ben yetersiz mi oluyorum
bayram 6 yıl önce
artıık yeter duyun seimiz sevindirin tüm tarihçi ve ailelerini
bayram 6 yıl önce
yeter artık hakkımız olanı verin
SOSYAL BİLGİLER 3000 ATAMA İSTİYOR 6 yıl önce
SOSYAL BİLGİLER 3000 ATAMA İSTİYOR
tarihçi 6 yıl önce
tarihten daha çok atama istiyoruz
METAL TEKNOLOJİSİ 300 ATAMA İSTİYOR 6 yıl önce
teknik eğitim e yapılan haksızlığın artık sonlanması için metal teknolojisine 300 atama istiyoruz...
trh 6 yıl önce
bu haksızlıklar bitsin bizde 1000-1500 atama görelim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@