Atanamadım mı, Atamadılar mı?

Atanamadım mı, Atamadılar mı?

Atanamadım mı, Atamadılar mı?

 Mutluydum bir zamanlar. Çocuktum ondandır diye düşünüyorum.Köyde yaşıyorduk. Okulum bir sınıftan oluşuyordu ve bütün öğrenciler bu sınıfta eğitim görüyordu. Hayatımın en güzel yıllarıydı diyebilirim.

Yağmurlu günlerde dereyi geçmek için verdiğimiz mücadele 9 kat Kames topla yaptığımız bitmek bilmeyen futbol maçlarımız. Çalışma masası yerine ekmek tahtası üzerinde ders çalışmamız. Ve hayallerimiz… Hayaller kurardık kendi halinde olan bu küçük köyde dünyadan habersiz, doktor, öğretmen, mühendis, avukat olmak istiyorduk. Ama şairin dediği gibi o zaman akıl edemedik ‘‘mutlu olmak istiyoruz’’ diye.

Ailem, ben ve kardeşlerimin okuyabilmesi için köydeki hayatlarını bir kenara bırakıp kente Tarsus’a göçtüler. Ortaokulu, liseyi ve üniversiteyi bitirdim. Hayalini kurduğum mesleğin sahibi oldum. Öğretmen olmuştum. Ama Ataması Yapılmayan Öğretmen… Biz böyle telaffuz ediyoruz ama başkaları Atanamayan Öğretmen diyor bizler için.  Atanamadım mı, Atamadılar mı?
Bu söylemlere maruz kalan yaklaşık 300 bin öğretmenden biriyim.
Başbakanın 2002 yılında yaptığı ve hiç aklımdan çıkmayan bir konuşması var “72 bin öğretmen var bu ülkede atanamamış. Yıllarca okuyorlar bir de KPSS’ ye giriyorlar, biz bu sorunu ortadan kaldıracağız’’ evet yanlış duymadınız böyle dedi başbakan 2002 yılında. Tuhaf bir ironi 10 yılda 72 bin öğretmen 300 bin oldu..

Takdir Başbakanın. 100 bin 120 bin öğretmen ihtiyacımız var deniliyor ve ekleniyor bütçemiz yok, ne yapalım?

Vatan sağolsun!

Binlerce öğretmen ücretli öğretmenlik adı altında güvencesiz bir işle çalıştırılmaya mahkum ediliyor. Taşeron bir şirket gibi düşünen hükümet daha az parayla nasıl daha fazla işi çalıştırabilirim diye düşünüyor. Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği bölümünden mezun olanlar bile ücretli öğretmenlik yapabiliyor bu memlekette.
4+4+4 modeliyle atama sorununun ortadan kalkacağı daha kaliteli eğitim oluşacağı söylendi. Öğrenciler sınıflara tıkıştırıldı ya sabah 5’de 6’da okula gitmek zorunda bırakıldı ya da gece yarılarına kadar okulda kalmak zorunda bırakıldılar. Norm fazlası olan binlerce sınıf öğretmen ya sürgün edildi yada branş değiştirmek zorunda bırakıldı. 18 bin atama bekleyen sınıf öğretmeninden 324 tanesine atanma şansı verildi..

Taleplerimiz ücretli öğretmenliğin kaldırılması 300 bin öğretmenin atamasının yapılması. Ve ben pazarda, inşaatlarda, ya da senin uygun gördüğün gibi ücretli öğretmenliklerde çalışmak istemiyorum.
AYÖP Tarsus Temsilcisi Ahmet Öztürk

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum