Bakan Avcı Ağustos'ta Öğretmen Atanacağını Açıklamıştı( VİDEO)

Bakan Avcı Ağustos'ta Öğretmen Atanacağını Açıklamıştı( VİDEO)

Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 2016 yılı Ağustos ayında öğretmen atamalarının gerçekleşeceğini açıklamıştı.

  Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile birlikte eski başbakan Ahmet Davutoğlu 2016 yılı Ağustos ayında öğretmen atamalarının gerçekleşeceğini açıklamıştı. Dün çıkan haberlere göre eski bakan Avcı, yeni bakan İsmet Yılmaz'a Ağustos ayın ile ilgili açıklamasının olmadığını belirtmiş.

Nabi Avcı, bu konuda malesef ki doğruları konuşmamaktadır. Eski bakanın Ağustos ayı ile ilgili hem yazılı hem görsel materyaller ile ispatlanmış açıklamaları ve konuşmaları bulunmaktadır. Bakan Avcı'nın 2016 yılı Ağustos ayı atamaları ile ilgili yaptığı değerlendirmeler şöyle:

"Sayın Maliye Bakanı 2016'da öngörülen kadro sayısını yaklaşık 78 bin diye açıkladı. Dolayısıyla, bunun içinden biz ne kadar alabilirsek Milli Eğitim olarak onun azamisini almaya çalışacağız. Ama şunu ilgili arkadaşlarımız, öğretmen adaylarımız biliyor ama kamuoyunun da bilmesinde yarar var: Kadro tahsisleri kadro ihdasları, yani kamuda alınacak kişiler için ayrılacak kadrolar kanunla, bütçe kanunuyla öngörülüyor. Dolayısıyla, bizim elimizde evet Şubat atamalarında kullanabileceğimiz 10 bin kadro var, ama biz bunu Şubat ataması için yeterli bulmuyoruz. Bunun üzerine Sayın Başbakan'ın da söylediği gibi mümkün olursa 20 bin daha koymayı öngörüyoruz. Ama bunlar için bizim Meclis'ten en az bir 30-40 binlik kadro almamız lazım. Bu da yetmiyor, kadroyu aldıktan sonra da Maliye Bakanlığı'nın bu aldığımız bütün kadroları 2016 için kullanma iznini bize vermesi gerekiyor. Bunları yapabileceğimizi görüyorum, yani o alanda siyasi irade oluşmuş durumda dolayısıyla, inşallah Şubat ayında 10 binin üzerine yeni alacağımız kadrolarında yarısını ilave edeceğiz. Öteki yarısını niye tutuyoruz? Öteki yarısını da Ağustos atamaları için, çünkü biliyorsunuz öğretmen atamaları KPSS sınavı sonuçlarına göre yapılıyor.

Şimdi Şubat'ta yapılacak olan atamalar geçen yıl ki KPSS puanlarıyla yapılacak. Oysa 2016 Temmuz'unda yapılacak KPSS sınavlarıyla yeni mezun olanlar, bu sınavda başarılı olmayıp, bunda şansını bir daha denemek isteyenler, yani 2016'da yeni bir KPSS yapılacak. Bu KPSS sonuçlarıyla alınan puanlara da bir kontenjan ayırmanız gerekiyor, onu da Ağustos'ta kullanacağız. Dolayısıyla, 2016 bütçesinden bize verilecek olan kadroların yarısını Şubat atamasının üzerine koyacağız, yarısını da inşallah Ağustos'ta kullanacağız. Bu ne kadar çok olursa tabi biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak o kadar memnun oluruz.''

WWW.MEBPERSONEL.COM ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum