Bakan Avcı PDR öğretmenleri ile görüştü

Bakan Avcı PDR öğretmenleri ile görüştü

Bakan Avcı PDR öğretmenleri ile görüştü

 Öncelikle  yazıdan anladığım kadarıyla  alan dışı konusuna fazla girilememiş,  yazıda ayrıntılı bir bilgi görünmüyor. Ayrıca bilgilendirme  yazısının son paragrafında PDR  alanında bir belirsizliğin olduğu ve bu konuda çalışma yapılması gerektiği Sayın Bakan tarafında altı çizilmiş. Belirsizliklerden birisi de rehber öğretmenlerin derse girmediği halde ek ders almaları Sayın Bakanın  katıldığı toplantılarda öğretmenler tarafından dile getirilmesidir.

İşte konuyla ilgili Türk PDR-Der in  internet sitesinde yaptığı bilgilendirme;

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği olarak randevu talebimize  yanıt  verilmesi sonucu bu gün (1  Ağustos  2013) saat 18:30′da Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi AVCI ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeye Bakanlık adına Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin KARİP,  Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa BALOĞLU ve Bakan danışmanları; Derneğimiz adına Başkan Prof. Dr. Tuncay ERGENE, Başkan Yardımcısı Hüseyin ŞEN, Basın Yayın Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İlhan YALÇIN, Örgütlenme Sekreteri Dr. Gökhan ATİK ve Mali Sekreter Nafi AYKÖSE; Derneğimiz  üyelerinden  Prof. Dr. Feride BACANLI, Prof. Dr. Galip YÜKSEL, Prof. Dr. Mehmet  GÜVEN  ve eski  üyemiz  Prof. Dr. Hasan BACANLI  katılmışlardır .

Dernek Başkanımız tarafından öncelikle Sayın Bakanımız, 8-11 Eylül 2013 tarihleri arasında   İstanbul  Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan XII. Ulusal PDR Kongresi ve Dünya Psikolojik Danışma Kongresine davet edilmişlerdir. Devamında hazırlanan Yönetici Özeti kapsamında ağırlıklı olarak alan dışı atamaların yanlışlığı, kısa süreli kurslarla yeterlilik kazandırılamayacağı, meslek yasası ve unvanının yasalaştırılması ve bu konuda daha önce Eskişehir’de de görüşme gerçekleştirildiği, norm kadronun ilkokul ve ortaokullarda da liselerle aynı olması dile getirilmiş; SBS Raporu ile RAM Çalıştay Raporu takdim edilmiştir.

Prof. Dr. Hasan BACANLI’da alan dışı atamaların yanlışlığına ve yapılmamasına vurgu yapmış, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa BALOĞLU’da aynı şekilde yanlışlığı dile getirerek, biz 8. sömestre sonunda bir dersten dahi kalan öğrenciyi mezun etmezken, Bakanlık olarak kısa süreli kurslarla yeterlilik kazandırılmasının mümkün olamayacağını dile getirmiştir.

Bakan özellikle Eskişehir görüşmesini hatırladığını Komisyon Başkanı olarak yapılan görüşme sonrası değişen durumla birlikte iletişimin koptuğunu, ancak bizim meslekle ilgili olarak belirsizliğin giderilmesine ihitiyaç olduğu bu konuda bir düzenleme yapmaları gerektiği, öğretmenlerle yapılan toplantılarda bunun bir sıkıntı olarak karşılarına geldiğini, öğretmenlerin “rehber öğretmen de öğretmen, matematik öğretmeni de öğretmen, rehber öğretmen derse girmiyor, ek ders ücreti alıyor” şeklinde dile getirdiğini… Öğretmen statüsünden çıkarmak gerektiğini dile getirmiştir ve kongreye katılmak istediğini belirtmiştir.

Alan dışı atamalarla ilgili olarak ise her hangi bir açıklamada bulunmamıştır.

Görüşmeye ilişkin kamuoyuna ve meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Yönetim Kurulu

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

18 Yorum