banner476

Bakan Ziya Selçuk: Öğretmen Atamalarında Değişikliğe Gideceğiz.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Öğretmen Atamalarında Değişikliğe Gideceğiz.

Öğretmen Atamaları 04.03.2020, 16:53 04.03.2020, 19:54
Bakan Ziya Selçuk: Öğretmen Atamalarında Değişikliğe Gideceğiz.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Öğretmen alımlarında, dört beceriye dayalı bir alım sürecinin hayata geçirilmesi söz konusu, bu konuda çalışmalar yürütülüyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'de ilk kez okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceride dil yeterliliklerini ölçtüklerini belirterek "Çocukların dört dil becerisini ölçen bir testimiz mevcut. Yetişkinler için de dört beceriye dayalı bir test hazırlığımız üniversitelerle devam ediyor." dedi.

Bakan Selçuk, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği iş birliğinde düzenlenen ''Hatırla ve Hayal Et'' adlı liseler arası deneme, hikaye ve şiir yarışmasının ödül töreninde konuştu.

Okullarda edebiyat konusunda daha zengin çalışmalar yapmak için adım atıklarını ifade eden Bakan Selçuk, Türkçeye ilişkin geniş çapta bir söz varlığı çalışması bulmadığını söyledi. Selçuk, "Bir dilin söz varlığının ne olduğunun bütünsel olarak ortaya konulduğu derlem çalışmasını çok önemsiyoruz. MEB olarak ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibat halinde, yapay zeka temelli ilk derlemi bu yılın sonuna doğru ortaya çıkarma imkanına kavuşacağız." ifadelerini kullandı.

Türkçenin beceri temelli öğretilmesi konusunda da tedbirler aldıklarını dile getiren Selçuk, uluslararası testlerde dillerin konuşma, dinleme, yazma, okuduğunu anlama boyutlarını ayrı ayrı ölçtüğünü, dil eğitiminin de bu beceriler üzerinden yapılığını söyledi. Selçuk, Türkiye'de ise sınavlarda bir metin ya da paragraf altına yazılan bir soruyu cevaplama üzerinden bir kişinin Türkçesinin iyi olup olmadığı konusunda tespit yapıldığına dikkati çekti.

Her bir öğrencinin konuşma, dinleme, yazma, okuduğunu anlama becerisinin ayrı ayrı ele alınması gerektiğinin altını çizen Selçuk, böyle yapılmadığı takdirde dilin gelişemeyeceğini, buna paralel olarak da matematik, fen, sosyolojinin de anlaşılamayacağını söyledi. Türkiye'de ilk kez dört beceride dil yeterlilikleri ölçtüklerini aktaran Selçuk, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çocukların dört dil becerisini ölçen bir testimiz mevcut. Yetişkinler için de dört beceriye dayalı bir test hazırlığımız çeşitli üniversitelerle devam ediyor. Öğretmen alımlarında, dört beceriye dayalı bir alım sürecinin hayata geçirilmesi söz konusu. Bu konuda çalışmalar yürütülüyor. Aynı durum, yabancı dil öğretmenlerimiz için de söz konusu olacak. Bu anlamda müfredatta ortaya çıkan değişiklikler de dört becerinin dikkate alındığı bir tasarımla hayata geçirilecek."

Selçuk, insanın sürekli olarak dış görüşüne yatırımın yaptığı bir dünyanın işlevsel olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Bir insan, dışına ne kadar yatırım yaparsa içi o kadar fakirleşir. Edebiyat, bizim içimizi zenginleştirir, dil içimizi yüceltir. Dil üzerine inşa edilmiş bir medeniyet, eğitim sistemi ve dil üzerine inşa edilmiş bir insan, beşerlikten insanlığa doğru giden yolculuk çok değerli. MEB olarak bu bakış açısını tüm çalışmalarımızın merkezine yerleştirmeye gayret ediyoruz."

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem de cadde ve sokakların yabancı kelimelerin işgali altında olduğunu anlattı. Bu konuda yerel yöneticilerin özen göstermediğine işaret eden Erdem, şehirlere ihanetin sadece çarpık yapılaşmayla olmayacağını, yabancı dildeki tabelalara izin vermenin de ihanet sayılacağını kaydetti.

Anadolu Ajansı /Ankara

Yorumlar (10)
Vedat 6 ay önce
Yeter yaaa resmen çıkın diyinki öğretmen almıyoruz...
Ayşegül 6 ay önce
2019 puanı ile atama istiyoruz resmen 3. Kez atama potasına girecekler 2018 kpss puanına sahip olanlar lütfen mağdur etmeyin artık insanları
Muhammed 5 ay önce
KPSS puanı önceki yıllarda da 2 yıl geçerliydi, yeni bir değişiklik değil, önceki atamalarda da bizim önümüze geçmiş olanlar olmuştu. Sistem bu. Bize haksızlık mı oldu, size de oldu, bize haklılık mı oldu size de oldu. Sonradan değiştirilen bir yapı değil vardı zaten, menfi cik cik leri bayağı artmış. Hem bu ek atama Mart ayın da böyle Nisan ayın da farklı olamaz,Bu ek atama için yıllarca boşta kalanlar,daha çok uğraş verdi, Sen de sadece kendini düşünüyorsun,ek atama için emeği geçenlere sonsuz teşekkürler, ayrıca başta Cumhur Başkanımız Sayın Erdoğan’a ve MEB Sayın Selçuk’a şükranlarımı sunarım. Belki de atamam olmayacak,en azında diğer arkadaşlarımız atanır. Dileğim Eğitim Fakültesi mezunlarının hepsinin atanması.
Sabo 6 ay önce
Artık birincileri değil, mülakat yapanların istedikleri alınacak sanırım.sahi mülakata girenler acaba kaç puan alabilmişler. Yoksa fasulye gibi...
Toprak 6 ay önce
Yeter. Çok yorulduk ha bire bir şeyler yaratılıyor. Ne yapacağını şaşırdılar.
OFFF 5 ay önce
İYYYYİCE SULNDIRDINIZ
Ali 5 ay önce
Ne yapacağını şaşırdı milli eğitim bakanlığı. Şuan sizin en iyi yapacağınız iş ilk okuldan liseye kızı erkeği ayırmak gerisi BOŞ şeyler...
Öğretmen?? 5 ay önce
Sbs,ygs,lys ilkokuldan üniversiteye gidebilmek için kaç testten geçtik biliyor musunuz?Üniversitede hazırlık bölümünü geçmiş insanlara çıkmış bir daha yazma okuma dinleme gibi sınavlar yapalım diyorsunuz!Edebiyat fakültesinin önü kapatılmış.Özeldeki öğretmenlerin maaşlarına bakın boynu bükük.Bu ülkede ya tıp okuyacaksınız ya da sağlıktan bir bölüm!!
Asjhsks 6 ay önce
Bsksisk
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@