banner476

Başkent'te Öğretmenler'den Hak Eylemi

Başkent'te eğitim fakültelerinde bulunan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği mezunu öğrencisi bir grup, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi önünde haklarının ellerinden alındığı gerekçesiyle eylem yaptı.

Öğretmen Atamaları 11.01.2015, 21:57 11.01.2015, 22:02
Başkent'te Öğretmenler'den Hak Eylemi
 Başkent'te bir grup, "2014 Eylül ayı öğretmen atamalarında, ilahiyat fakültesi din kültürü ve ahlak bilgisieğitimi bölümü mezunlarına verilen hakların eğitim fakültesi din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümü mezunlarına verilmediği" gerekçesiyle Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi önünde eylem yaptı.

Ellerinde "28 Şubat ürünü değil mağduruyuz", "DKAB hakkı olanı istiyor" yazılı dövizler taşıyan grup adına yapılan basın açıklaması yapıldı.

Açıklamaya "Besmele" ile başlayan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği mezunu Yaprak Özyol, "2014 yılı Eylül ayı öğretmen atamalarında YÖK'ün kapattığı din kültürü bölümü branşına öncelikli olarak ilahiyat fakültesi mezunları alındı. Oysa ilahiyatçıların öncelikli olarak yerleştiği bölümü imam-hatip meslek liseleriydi. Ne yazık ki eğitim fakültelerinde okuyan adayların büyük bir kısmı tek tercih edebileceği bu bölüme yerleşemedi. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı binlerce DİKAB öğrencisi dururken verilen formasyon ile ilahiyat fakültesi mezunlarını alanımıza atamış ve bunun yanında formasyonları YÖK işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir" dedi.

"İLAHİYATÇI HOCALARIMIZ BİZE 'SİZ 28 ŞUBAT ÜRÜNÜSÜNÜZ' DEMEYE BAŞLADILAR"

Özyol, "MEB'de emsal teşkil eden birçok öncelik hakkı örneği varken aynı hak din kültürü öğretmenliğine verilmemiştir. Gece gündüz yardım ettiğimiz, formasyon haksızlığının giderilmesi için tweet attığımız, 'Aynı annenin ikiz kardeşiyiz' dediğimiz ilahiyatçı kardeşlerimiz bir anda bize 'Siz 28 Şubat ürünüsünüz' dediler. Gönüllü bir şekilde derslerine girdiğimiz ilahıyatçı hocalarımız da bize 'Siz 28 Şubat ürünüsünüz' demeye başladılar. Madem biz 28 Şubat ürünüydük, hükümet neden son 2 yılda bu kadar çok din kültürü öğretmenliği bölümü açtı. İmam-hatip katsayı zulmü dönemine din kültürü öğretmenleri olarak geri döndük. Ama bu kez arkamızda duran kimse yok. Gittiğimiz ve kapısını çaldığımız bütün milletvekilleri bizi geri çevirdi. Din İşleri Genel Müdürlüğü'nün bizi hesaba aldığı bile yok, Milli Eğitim Bakanlığı bizi yok saydığı için başvurularımızı bile inceleme zahmetine girdiği yok" ifadelerini kullandı.

Grup basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

Yorumlar (20)
haklı 6 yıl önce
haklı arkadaşlarımız
Abdülkerim 6 yıl önce
lütfen bu haksızlığa dur deyin..:(
Baykim 6 yıl önce
dkab mezunlarının kendi bölümlerine atanma hakları ilahiyat mezunlarına hibe edilmiştir. allah yardımcınız olsun
Czaren 6 yıl önce
evt din kültürü öğretmenliği mezunları şu an ortada kalmış durumda malesef.. bizleri muhatap alan kurum yok.. i̇lahiyat mezunlarının seçim yapabilme gibi bir durumları varken din kültürü öğretmenliği mezunlarının bir tek öğretmenlik var...
kapasite 6 yıl önce
Hiç utanmadınız mı o pankartı yazarken ?. 60 alamayan adam neyin hakkından bahsediyor ?
ahmet bilir 6 yıl önce
O atıp tutan patavatsızlar hak ihlali varsa destek gerekir adamların hakkını ilahiyatçılara vermişler onlarda geri istiyor helal olsun
kübra 6 yıl önce
mesele kpss puanı değil. normalde eğitim fakültesi çıkışlı olanlar 1. önceliklidir ama dkab öğretmenlerine bu uygulanmadı.ilahiyat mezunlarının birçok alanda çalışma şansı varken 4 aylık formasyonla hepsi dkaba saldırdı.dkab mezunu ise öğretmendi̇r. i̇lahi̇yatci yarim puan fazla aldi di̇ye bu i̇şi̇n öğretmeni̇ varken onun yeri̇ne atanmamali. zaten onlara ihl seçeneği̇ sunulmuş biraksinlarda dkaba da eği̇ti̇m fakültesi̇ çikişli dkabcilar atansin !!!!
İLAHİYAT 6 yıl önce
hakki̇ni̇zi̇ yanli̇ş ari̇yosunuz kardeşi̇m i̇sterseni̇z si̇z de i̇hl dersleri̇ne gi̇ri̇n ama beni̇m hayali̇m di̇kp öğretmeni̇ o hakki ben de almani̇z hakk deyi̇l
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@