Baskıya Göre Değil Açığa Göre Atama İstiyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açığa göre değiş de baskıya göre öğretmen ataması yapması öğrencileri mağdur etmiştir.

Öğretmen Atamaları 07.01.2016, 10:04
Baskıya Göre Değil Açığa Göre Atama İstiyoruz
 - Milli Eğitim Bakanlığının son 3-4 yıldır öğretmen atama sayılarını belirlemedeki mantığı yüzünden atama bekleyen öğretmenlerden daha çok öğrenciler mağdur olmaktadır.Önceden yani 3-4 yıl öncesine kadar  Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen açık sayılarına orantısal olarak olarak atama yaptığı için hiçbir ders etkilenmeden öğretmen ihtiyacı karşılanırdı. Ama şuanda Milli Eğitim Bakanlığı atamaları açıktan ziyade baskıya göre veya bekleyen kişi sayısına göre yapmaktadır.

       Bu durumdan en çok olumsuz etkilenen branşlar Din kültürü ve ahlak bilgisi  İngilizce, özel eğitim ve sınıf öğretmenliğidir. Bu öğretmenlerin etkilenmesinden daha ziyade öğrenciler için bu branşlardan öğretmen ihtiyacı artmaktadır. Bu derslerdeki öğrenci başarısı ciddi anlamda düşmektedir. Özellikle doğu illerinde çocuklar okuma yazma öğrenmeden ortaokula geçmektedir.


       Milli eğitim bakanlığının hemen bu mantık dışı durumdan çıkması hiçbir duygusallığa veya baskıya kulak asmadan profesyonel düşünerek öğretmen atama sayılarını beklirlemelidir.


       Şuanda Öğretmen ihtiyacımız 90 bin,şubatta atama sayımız 30 bin yani 3 te 1 i. Örneğin İngilizce öğretmeni ihtiyacımız 21 bin ise 7 bin İngilizce öğretmeni ataması yapmalıdır. Örneğin Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmen ihtiyacı 15 bin ise 5 bin Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni ataması yapmalıdır. Sınıf öğretmeni ihtiyacı 18 bin ise 6 bin sınıf öğretmeni ataması yapmalıdır. Özel eğitim öğretmeni ihtiyacı 12 bin ise 4 bin özel eğitim öğretmeni ataması yapmalıdır.


       Milli eğitim bakanlığı Özel eğitimden atama bekleyen öğretmen sayısı 2 bin olduğuna göre 5 bin öğretmen ihtiyacının 3 binini ağustos ayına aktarmalıdır. Ağustos ayında yapılacak olan 20 bin öğretmen atamasının üzerine ekleyerek 23 bin öğretmen ataması gerçekleştirmelidir. Yani diğer branşlara aktarmamalıdır. Diğer branşlar şişerken bu branşlarda öğretmen ihtiyacı katlanarak artmaktadır.


       Diğer yandan açığı olmayan branşlara atama yapılmamalıdır. Örneğin x branşında açık 6 ise 2 öğretmenden fazla atama yapılmamalıdır. Yani kısacası atamaları açığın 3 te 1 i oranında tam bir şekilde hesaplayıp yapmalıdır ve hiçbir şekilde baskılara ve duygusallığa yer verilmemelidir.
Yorumlar (32)
Ogretmen 5 yıl önce
Gozunuz doysun.50-60-70 puanla ogretmen oluyorsunuz.kpss den kac soru yaptiginiza bir bakin.buna ragmen hala kendinize pay ayirmaya calisiyorsunuz.yazik yaa bu ulkeye.
matmat 5 yıl önce
bu memlekette sınavdan 95 alıp mülakatta elenen insanlar bittiği gün atamalarda açığa göre yapılacaktır.
ali 5 yıl önce
ne demek hepsi sizin olsun
Mr 5 yıl önce
Oldu canım başka dileğin nedir?
Edebiyat 5 yıl önce
Yuh artık dikab çılar
edebiyat 5 yıl önce
Acigimiz 3500 mus mis mıs falan inanmiyorum acik var ama gosterilmiyor. Sebep olanlara Allah sorsun 70.000 atama yapiliyor ama ben atanamiyorsam Allah sorsun 2000 kisi 70.000 atama atanamiyorsa hesabini 80.400 ile bekliyorum acik falan hikaye. Benim emegim benim o koca kitaplari devirisimin hesabini Allah sorsun yuce mevlam herkesi goruyor. Millette bir hirs almis basini gidiyor. Emek verdim ben sen orda 50-60-70 lerle rahat rahat atanirken ben 80 lle bakiyorum evet siz de atanin ama bu 6000 istemeler ne Allah edebiyatcilarin ve atamasi zor olan bolumlerin yardimcisi olsun amin amin amin
Edebiyat 5 yıl önce
Yuh artık dikab çılar
Edebiyat 5 yıl önce
ben hakkımı sınıfa dine ve ingilizceye, extra açık çıkarılan bölümlere helal etmiyorum bu ülkdede hiç din ingilizce açığı yokken durduk yere ders sayıları artırılıp açık çıkarıldı. helal edmiyorum. zehir zıkkım olsun diyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@