Beden Eğitimi Öğretmenleri 5000 Atama İstiyor

Beden Eğitimi Öğretmenleri 5000 Atama İstiyor

Öğretmen Atamaları 02.08.2014, 15:40 02.08.2014, 15:41
Beden Eğitimi Öğretmenleri 5000 Atama İstiyor
Spor kurum ya da organizasyonlarının amaçlarını başarı ile yerine getirebilmeleri, diğer unsurların yanında, ancak Türk spor yönetimine ilişkin sorunların ortaya koyulup analiz edilmesiyle mümkün olabilir.


İnsanların kişisel gelişimi ve ülkelerin tanıtımında önemli bir yeri olan sporun yaygınlaştırılması ve istenilen başarıların kazanılması, büyük ölçüde güçlü ve dirençli bir teşkilatlanma ve yönetime bağlıdır.

Yapılan araştırmalar neticesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı personelprofilinin Türk sporuna hizmet edecek eğitimsel, sosyo-ekonomik, kültürel yapıya sahip olmadığını ve yönetim kademelerinde yer alan kişilerin çağın gerektirdiği değişikliklere ayak uyduracak şekilde kendilerini geliştirmediklerini belirtmişlerdir. Benzer şekilde, spor kulüplerinin alanında eğitimli spor elemanlarını yeterince istihdam etmediğini de düşünmektedirler. Anlaşılacağı üzere tüm bu bulgular, spor yöneticileri,antrenör ve öğretmenlerin kendi alanlarında yeterli donanıma sahip olmadıklarını göstermektedir. Hem bakanlık hem de kulüpler düzeyinde yaşanan bu durum, donanımlı uzman personel yetersizliği ve alanda eğitim görmüş kalifiye insanların istihdam edilmemesinden kaynaklanıyor olabilir. Nitekim bakanlık teşkilatı içerisinde BESYO mezunlarına yeterince yer verilmediği görüşüne önemli ölçüde katılım olduğu görülmektedir.

Benzer bir yetersizlik de, spor hukuku alanında uzman sıkıntısı yaşandığı yönündedir. Katılımcıların % 64.3'ü müsabaka öncesinde, sırasında ve sonrasında oluşabilecek anlaşmazlıkların çözümü için spor hukuku alanında nitelikli kişilerin yetişmediğini düşünmektedir. Spor hukukçularının yeterli sayıda yetişmediği bir ortamda, sporun sağlıklı yönetilemeyeceği bir gerçektir.

Sonuç olarak;
Bu gün Milli Eğitim bakanlığınmızın verilerine göre 10 milyon 112 binöğrencisi bulunan İlköğretim okullarımızda 8 bin 134 beden eğitimi öğretmeni görev yapmaktadır. Bu durumda 1243 öğrencimize bir beden eğitimi öğretmeni düşmektedir.Beden eğitimi ve spor öğretmenlerine ayrılacak kontenjan sayısının arttırılması ve alan değişikliğinin önlenmesi gerekir
Sonuç olarak ;
. • Personelin, dünyadaki spor teşkilatı oluşumlarından ve spor yönetimi uygulamalarındanhaberdar olmalarını sağlamak için üniversitelerden faydalanılarak hizmet içi kurslar düzenlenebiir.
• Spor yöneticisi ve antrenör yetiştirilmesi amacıyla, spor eğitimi ve yönetimi alanında başarılı ülkelere üç ay, altı ay ve bir yıllık sürelerle staj görmek üzere spor yöneticileri ve antrenörlerin gönderilmesi, Türk spor teşkilatı bünyesinde de bu ülkelerden gelmiş spor yöneticileri ve antrenörlere benzer imkanların sunulması için kurumlarla karşılıklı protokoller imzalanabilir.
• Spor yöneticilerinin ve antrenörlerin alanlarındaki gelişmeleri takip etmeleri ve bu doğrultuda kendilerini yetiştirmeleri için, kurumların (MEB, GSB) düzenleyeceği yabancı dil kurslarına katılımları sağlanabilir.
• Gençlik merkezleri, büyük çaplı turistik tesisler, ıslah evleri, hapishaneler, çocuk esirgeme kurumları, yaşlılar yurdu, rehabilitasyon merkezleri gibi birimler ile spor kulüpleri, belediyeler ve ilgili bakanlıklarda daha fazla sayıda 'BESYO' mezununun istihdam edilmesi yasal düzenlemelerle sağlanabilir.
• Devlet okullarına sporu yaygınlaştırmak için kaynak aktarımı yapılarak, spor tesislerinin sayısı arttırırken sporcuyu eğitecek antrenör şartlarını iyileştirmeli, spor tesislerinin başına spor yöneticilerini atayarak bu sürecin devamlılığını sağlayabilir.

Yasin ÇETİNTAŞ
Ogretmenleriz.Com
Yorumlar (38)
vatandas 6 yıl önce
5000 atama olsa bile taban 50 olsa adam bulamazlar.biraz gerçekçi olun 40 binde 5 bin bedene giderse diğer bölümlere haksızlık olmazmı ?
metal 6 yıl önce
geçen seneki ve son 20 yıllık maduriyetin giderilmesi için metal teknolojisine hatrı sayılır kadro istiyoruz...
canan sarıhan 6 yıl önce
dilerim isteğiniz karşılıksız kalmaz . bizde gıda teknolojisi öğretmenleri olarak böyle bir haber yapmak istiyoruz nasıl yapıldığını konusunda bize yardımcı olabişlirmisiniz acaba .
:) 6 yıl önce
okul takımı maçlardan sonra bi cigara yakardı bizim burda :)
hayri 6 yıl önce
haksızlığımızın giderilmesi için 5.000 atama istiyoruz
resimci sayın mebpersonel sitesiinee 6 yıl önce
meb personel tekrar tekrar yazıyorum bi kastın bize mi? onların binine bin katmaya uğraşacagınıza.bizim halimizi görün biraz araştırma yapın
saçma 6 yıl önce
beden eğitimi dersi arttırılsın,herkes hemfikir. fakat bu ders için öğretmene ihtiysç yok ki. zaten başında öğretmen olan bir beden dersi gören varmı ki.
AK GÜNLER 6 yıl önce
hemen hemen tüm sitelerde ve resmi verilerde ihtiyaç sayısı bazında ilk 10da olan bölümümüz senelerdir yok sayılmakta üstelik 4200 sınıfçı istilasıyla da mağdur olduk. bu sebeple 5000 atama haktır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@