banner476

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ DERSİNİ GERİ İSTİYOR

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ DERSİNİ GERİ İSTİYOR

Öğretmen Atamaları 26.07.2014, 13:39 26.07.2014, 13:42
BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ DERSİNİ GERİ İSTİYOR
Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin özlük haklarının korunması ve kollanması, çalışma ve ekonomik koşullarının iyileştirilmesi, beden eğitimi ve spor derslerinin günden güne azaltılarak, seçmeli hale getirilmesinin önlenmesi ve keyfiyete bırakılan derslerimizin, ilk ve orta öğretimin tüm sınıflarında zorunlu hale getirilmesi, Avrupa’yı yakalama umuduyla ders saatimizin 2 saatten 8 saate çıkarılması liselerden kaldırılan dersimizin iadesi ve Bu amaçlar çerçevesinde 2012-2013 eğitim-öğretim yıllarında, alanımızın gerek ders sayısı gerek çalışma koşulları açısından oldukça haksızlığa uğradığını düşünmekteyiz. 


Bunlardan ilki 2012 yılında ‘yan alan’ adı altında, kendi alanımıza geçirilen 4270 sınıf öğretmenidir. 6000 beden eğitimi ve spor öğretmeni uzman olduğu kendi alanında eğitim vermek için beklerken, yapılan bu yan alan değişikliği bizleri oldukça mağdur etmiştir. Ve bizler gerçek alan sahipleri olarak, bu durumun sonucunun çocuklarımızı da gerek sağlık gerekse eğitimleri açısından olumsuz etkileyeceğini düşünmekteyiz. Bunun başında Beden eğitimi öğretmenleri 4 yıllık eğitimleri boyunca aldığı derslere bakıldığında;
Spor Fizyolojisi,
Kinesyoloji,
Antrenman Bilgisi,
Sporda Beslenme,
Spor Psikolojisi,
Spor Sosyolojisi,
Sporda Beceri Öğretimi,
Sağlık Bilgisi ve İlk Yardım,
Psikomotor Gelişim,
Spor Sakatlanmalarında İlk Yardım ve Rehabilitasyon,
Çocuklarda Beceri Öğrenimi 
Fiziksel Etkinlik ve Uygunluk,
Özel Eğitim ve Spor,
Eğitsel Oyun,
Egzersiz Fizyolojisi

Görüldüğü gibi 16-17 ders farklı olan ve özel bir yetenek ile sınavları geçerek ilk yıldan son yıla kadar özel eğitimleri alan Beden eğitimi öğretmenleri bu alanın uzmanı olmuştur. Sadece haftalık 2 saat ders alarak yan alan adı altında sınıf öğretmenlerine verilen bu özel alan çocuklarımız için, geleceğin sporcuların keşfi için ne kadar faydalı olabilir? Al satarım bal satarımla 8. Sınıf öğrencilerine eğitim veren zihniyet bugünü de bitirdik şükür diyerek dersi sonlandırması sizce ne kadar etik? 

Spor sakatlıklarına gelince de yaralanmalar, kırılmalar beden eğitimi dersinde görülebilecek bir durumdur. Bu durumu minimize etme, güvenliği alma, gerektiğinde de acil müdahale etme işi bu işin uzmanı olan beden eğitimi öğretmeninin işidir. 

Okul disiplinini sağlamada olduğu gibi bayrak töreni, etkili iletişim, sosyalleştirme, okul takımlarını çeşitli teknik-taktik beceriyle antrenmanlarını düzenleme işi beden eğitimi öğretmeninin işidir. Bu çocukların küçük yaşta okullarda keşfi ve gerekli eğitimler sonucu bu çocukları ÜLKE SPORUNA KAZANDIRMAK, OKULDA BU İŞİN UZMANI OLAN BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ’nin işidir. Bu iş ciddi bir iştir sınıf öğretmenleriyle olacak bir iş değildir. Göbekli, sigara içen ve hiçbir antrenman yapmamış bireylerin çocuklarımıza eğitim vermesi ülkemize yapılacak olan en büyük kötülük ve beden eğitimi dersini aşağılamaktan öteye geçemez. 

Bizler eğitimimizi bir doktor gibi aldık. Çünkü onların görmüş olduğu hemen hemen tüm dersleri gördük bundan yoksun olan sınıf öğretmenleri çocuklarımızın sadece etten, kemikten yapıldığını bilmekten öteye geçemezler. Kasların uzantıları, kemiklerin yapısı, iç organların sistemi ve çalışma yapısı, fizyolojik durumları, sağlık problemleri, vücut postürleri, antrenmana yatkınlığı, kapasitesi, kuvveti, özel durumları gibi birçok sebebi göz önüne alarak bizler öğrencilerimizi yetiştiriyoruz.


Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda beden eğitimi dersinin mağduru olan öğretmen olma umuduyla üniversitede okuyan kardeşlerimizin onurunu, şerefini ve haysiyetini iade etmesini diliyorum.

Saygılarımızla 
Atama Bekleyen Beden Eğitimi Öğretmenleri

Yorumlar (68)
süperrrr 6 yıl önce
çok teşekkürler... bu haberi tweet atmamız lazım.
toygar 6 yıl önce
Nekadar özverili çalıştığınız Türkiye nin kaç tane olimpiyat sampiyonu cikarttigindan belli oluyor.
tesla20 6 yıl önce
yazı için teşekkürler,mağdur edildik meb bunları görmeli bu kadar büyük bir hata yapılamaz derhal derslerimizi bize geri vermeliler 20 bin beden e. mezunu atama beklerken yapılanlara bakın
hadi ya 6 yıl önce
şimdi ülkemize korkunç başarıları yaşatan sporcular nasıl yetişecek değil mi? sınıf öğretmenleri her şeyi mahvetti. yahu size okuma yazma öğreten sınıf öğretmeninize biraz saygınız olsun. bir başkasını yerden yere vurarak başarı olmaz ki. o bahsettiğiniz göbek bir tek sınıf öğretmenlerinde var değil mi? yapmayın lütfen. bu bitirdiğiniz okullara nasıl girildiğini herkes biliyor. haklılığınızı bari doğru savunun söylenecek çok şey var daa....
toramar 6 yıl önce
Dersler de görüyoruz ogrenci lere iki tur attirdiktan sonra ver topu ogrenci futbol-basketbol oynasin sende çayını içerek keyfine bak.Gercekten bu işi yapmak için cok donanımlı olmak lazım.
beden egitimci 6 yıl önce
adam gibi ders izleyin ders yerine konulsun . yeni atama beden eğitimci geliyor bir ay sonra bir gözlük bir çanta hadi keyfine bak. oglum al topu oyna boyle beden eğitimi öğretmenliği olmaz.
zafer şener 6 yıl önce
bunca yıldır haksızlıkları umarız giderirler
besyo 6 yıl önce
sporu küçümseyene yazıklar olsun beden eğitimi dersini kaldırana yazıklar olsun atanamayan beden eğitimi öğretmenleri varken sınıfcıları beden eğitimi öğretmeni yapan sisteme yazıklar olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@