Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri "Sporda Reform" İstiyor

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri "Sporda Reform" İstiyor

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri "Sporda Reform" İstiyor. (Öğretmen atamaları)

MEB PERSONEL.COM- Sitemize yazan beden eğitimi ve spor dersi öğretmenleri "Sporda Reform" başlıklı bir yazı ile yetkililere beden eğitimi ve spor dersi için çağrıda bulunuyor. İşte öğretmen atamaları talebini de içeren o yazı  mebpersonel.com farkıyla sizlerle:

SPORDA REFORM

Vatandaşlarımız sosyal medyada yine beden eğitimi ve spor alanında reformun olması gerektiğini savundular. Ülkemizde Çocuk ve spor konusunda asıl ve temel sorunumuz çocukların spora ulaşamamasıdır. Çocukların spora ulaştırılması işin uzmanı öğretmenlere teslim edilmesi, sporun gerçek tadına ulaşmaları gerekir. Yerel ve mahalli kulüplerin semtin tüm çocuklarına hitap edecek durumda olamaması nedeniyle bu sorunun çözümünde en önemli nokta okulların beden eğitimi ve spor konusunda reforme edilmesidir.

Günümüzde beden eğitimi ve spor, ilköğretim döneminde temel eğitimin bir parçası olarak verilmektedir. Bu bağlamda öğrencilerin spor eğitimini tam olarak almaları onların bedensel, ruhsal ve toplumsal gelişimlerine önemli derecede katkı sağlamaktadır. İlköğretim birinci kademede verilen beden eğitimi ve spor derslerinde sınıf öğretmenlerinin, fiziksel, uygulama, önemseme ve formasyon bilgileri açısından pek çok problemle karşılaştıkları düşünülmektedir. Yapılan bir çalışmalarda ilköğretim birinci kademesindeki beden eğitimi derslerinin amacına uygun yürütülmediği ve yetersiz olduğu  sonucuna varılmıştır.

Sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi ve spor alan bilgisi açısından formasyon yeterliliği ile ilgili sorun yaşadıkları düşünülmektedir. Formasyon problemleri ile ilgili ölçek puanlarının dağılımına bakıldığında sınıf öğretmenlerinin, beden eğitimi dersi vermek için lisan döneminde aldığı derslerin yetersiz olduğu, beden eğitimi derslerini vermek için kendilerini yeterli bulmadıkları, beden eğitimi konusunda formasyon almanın dersin işlenişini kolaylaştıracağı konusu ile ilgili problem frekanslarının yüksek çıktığı görülmektedir.

Yapılan araştırmaların bir diğer sonucunda  beden eğitimine yönelik iyi eğitim almamış birçok öğretmenin beden eğitimine karşı olumsuz tutumlar beslediklerini ortaya koyulmuştur. Beden eğitimiyle ilgili bir alan çalışmasına katılan sınıf öğretmenlerinin çalışma öncesi ve sonrası davranışsal eğilimleri incelenmişdir. Çalışma sonuçları, bu kursa katılan sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi işlemeye istekli olmadıklarını ve beden eğitimi öğretiminin karmaşık doğasını gözlemleyen öğretmenlerin beden eğitimine yönelik olarak yeterince donanımlı olmadıklarını anladıklarını ortaya koymuştur.

Etkili bir öğretim için nitelikli öğretmenlere gereksinim duyulur. Öğretmenlik, öğretimde uzmanlaşma isteyen bir meslektir. Bu meslekte yer alan bireylerin belli bir genel kültür birikimi, özel alan bilgileri ve öğretmenlik meslek yeterlilikleri ile donatılmış olmaları gerekmektedir.Bu yüzden ilkokula başlayan öğrencilerimizin gelişim özelliklerinin göz önünde bulundurulması, spor bilincinin küçük yaşlarda kazandırılması, yeteneklerin keşfedilerek doğru yönlendirilmesi çoçuklarımızın ilkokuldan itibaren göreceği beden eğitimi ve spor dersi ve bu derse girecek olan beden eğitimi ve spor öğretmeni ile olacaktır.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.