Daha Kalıcı Bir Dil Öğrenimi için Her Kademeye İngilizce !

Daha Kalıcı Bir Dil Öğrenimi için Her Kademeye İngilizce !

Daha Kalıcı Bir Dil Öğrenimi için Her Kademeye İngilizce !

Yabancı Dil öğretiminin, eğitimin her kademesinde olmasını talep eden ve bu sebeple dil eğitiminin okul öncesi kademesinde başlaması gerektiğini savunan İngilizce Öğretmenlerine, siyaset, bilim, eğitim, basın ve sanat camialarından tam destek geldi.

Yabancı dil eğitimine küçük yaşta başlamanın olumlu etkilerinin yıllarca süren çalışmalar ve araştırmalarla ispatlandığını ve 2023 Eğitim Vizyonunda yer alan ’’Erken Çocukluk Eğitim Hizmeti’’ kapsamında okul öncesi kademesinde dil eğitimine başlanmasını savunan platform, okul öncesi kademesinde verilecek dil eğitiminin, lisans eğitimini yabancı dil üzerine tamamlamış, alanında uzman, günümüz kuşağını yakından tanıyan genç ve dinamik öğretmenlerle yürütülmesini istiyor.

7 Ekim Cuma günü sosyal medya platformu Twitter üzerinden #İngilizceHerKademeye diyerek başlattıkları etkinliğe ilk olarak ünlü sanatçı Tan Taşçı, ''Dil erken yaşta eğitim alınırsa daha da gelişebilen bir yetenektir. Branşında uzman İngilizce Öğretmenleri atanıp mesleklerini icra etmek istiyorlar. '' diyerek destek oldu.

Yaptıkları çağrıyı bilimsel çalışmalara dayandıran öğretmenlere, akademi camiasından destek gecikmedi. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi alanında görevli Prof. Dr. Cem Balçıkanlı, ''Dil öğrenme süreci ne kadar erken başlarsa o kadar iyi olur. Erken çocukluk döneminde ana amaç çocukların dile karşı olumlu duygu geliştirmelerini sağlamaktır. O halde #İngilizceHerKademeye'' tweetiyle dil öğreniminin erken yaşta başlamasının önemine dikkat çekti. Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilimler Ve Türkçe Eğitimi Bölümü Araştırma Görevlisi Günçe Gündoğdu, ''Yabancı dil yetkinliğinin ana dil yetkinliğini etkilediğini ifade etti. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda görevli Araştırma Görevlileri Kevser Özkan ve Serdar Turhan, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi alanında Öğretim Görevlisi Dr. Serkan Gürkan #İngilizceHerKademeye diyenler arasında yerini aldı. Akademisyenlerin yanı sıra öğretmenlerin çağrısına destek verenler gazeteci Kayhan Ayhan ve Amerikalı sanatçı Louis Stotesbery oldu.

Bununla birlikte dil öğretiminin her aşamada desteklenmesinin önemine değinen KTÜ İngiliz Dili ve Edebiyatı Uygulamalı Dilbilim programından, Uluslararası LECORE ve European COST Action araştırma grubu üyesi Doç. Dr. Mustafa Zeki Çıraklı, farklı dil öğrenim ve ediniminin öğrencinin empati, eleştirel düşünce ve bilişsel yeteneklerini artırdığını belirterek, çocukların gelişiminde yabancı dillerle kurulan bağın özgüven kazandırdığının altını çizdi. Çıraklı, konunun sadece istihdam değil gelecek kuşakların eğitimi noktasında da önemli olduğunu vurguladı. Çıraklı ile yaptığımız ayrıntılı röportajı ilerleyen günlerde sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Doç. Dr Mustafa Zeki Çıraklı

rydjatfs-400x400.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6 Yorum