banner476

Dershane Öğretmenlerinin MEB Kadrosuna Atanma Şartları Neler?

Dershane öğretmenleri ne zaman ve hangi koşullarda MEB kadrosuna öğretmen olarak atanabilecek?

Öğretmen Atamaları 22.12.2014, 18:46 22.12.2014, 18:47
Dershane Öğretmenlerinin MEB Kadrosuna Atanma Şartları Neler?
Dershane öğretmenlerinin MEB kadrosuna atanma şartları... Dershane öğretmenlerinin atanabilmek için gereken pedagojik formasyon sertifikalarını alabilmeleri için 72 ilde sertifika programı açılacak. Dershaneler 1 Eylül 2015'te kapanacak.
DERSHANELERİN özel okula dönüşümünden sonra halk eğitim merkezlerinde istihdam edilmeleri planlanan dershane öğretmenleri için pedagojik formasyon eğitimi sertifika programı açılacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) işbirliğinde 72 ildeki üniversitelerde formasyon için bin 500 kontenjan açıldı. Dershane öğretmenleri kamuya atanana kadar geçen sürede hem dershanede çalışmaya devam edecek hem de ikametlerine en yakın yerden bu sertifikayı alabilecek.
2015 FİNAL YILI
Sınava öğrenci hazırlayan dershaneler için bu yıl final olacak. Özel okula dönüşemeyen dershaneler, 1 Eylül 2015'te kapanacak. Öğretmen olarak atanabilmek için gereken "pedagojik formasyon eğitim sertifikasına sahip olma" şartı dershane öğretmenleri için de geçerli. Ancak birçok dershane öğretmeni bu sertifikaya sahip olmadıkları için dershaneler kapandığında işsiz kalacaklarını söyleyerek bakanlıktan sertifika programları için kontenjan ayrılmasını talep etti. Bu talepler değerlendirildi ve 72 ilde üniversiteler bünyesinde pedagojik formasyon eğitim programı için bin 500 kontenjan açıldı. En çok kontenjan İstanbul ve Ankara'da. Bu kapsamda üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi sertifika programları için İstanbul'da 230, Ankara'da 150, Kahramanmaraş'ta 75 ve İzmir'de 66 kontenjan ayrıldı.
2 BİN 160 SİGORTA PRİM GÜNÜ ŞARTI
Kamuya geçecek dershane öğretmenlerinde aranan diğer kriterler şöyle:
14 Mart 2014 tarihi itibarıyla bir dershane ve etüt eğitim merkezinde çalışmak.
Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmak.
1 Ocak 2014 tarihi itibarıyla en az 6 yıl (2160 gün) sigorta primi yatmış olmak.
MEB'in yapacağı sözlü sınavda başarılı olmak.
Yorumlar (4)
ali 6 yıl önce
sayın büyüklerimizden rica ediyorum. dersaneler kapanınca işmizden olucaz. ve bizim magduriyetimizde göz önünde bulundurmalarını istiyoruz. 10 yılı aşkın dersane de çalışıyıyorum ama sigorta pirimim 2000 gün . bu durumda sayın büyüklerimiğzin açıkladıgı şartı sağlayamıyoruz.
Sıdıka Topaloğlu 6 yıl önce
Ben sekiz yıldır dershaneciyim 2011 yılında oğlum dünyaya geldi 1 yıl çalışmadım yasa geçtiğinde 1800 günüm var ki olması gereken de 10 ay sigortadır yazıklar olsun
Sıdıka Topaloğlu 6 yıl önce
Lütfen sayın büyüklerimiz sadece 6 yıl üzerinden bakın lütfen
Abdullah yıdız 5 yıl önce
8yıl dershanede çalıştım kanun çıktığı tarihte özel okulda çalışıyordum benim durumum nedir bilen varımi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@