Devlet baba sözünde dursun

Devlet baba sözünde dursun

Yıllardır atanamadıkları için psikolojileri bozulan yüz binlerce öğretmen adayı Haziran ayında hükümet kanadının verdiği 28 bin öğretmen ataması sözünü tutmasını bekliyor. 15 Mayıs (Yarın) Ankara'da bir araya gelecek olan on binlerce genç öğretmen adayı MEB önünde atamaların yapılmasını isteyecek...

 Yıllardır devletin iş kapısında bekleyen yüz binlerce öğretmen adayı, hükümet yetkililerinin daha önce söz verdiği Haziran ayında 28 bin öğretmen atamasının gerçekleştirilmesini bekliyor. Hükümetten bu konuda bir açıklama gelmezken, mağdur yüz binlerce öğrenci 15 Mayıs günü Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında eyleme hazırlanıyor.

Hükümet'in daha önce söz verdiği 55 bin öğretmen atamasından geriye kalan ve AK Partili vekillerin 'Haziran ayında 28 bin öğretmen atamasına' ilişkin somut bir adım atılmazken, atama bekleyen yüz binlerce öğretmen adayı ise şimdiden atamaları düşünüyor. Yıllardır devletin kapısında iş bekleyen ve birçoğunun hayatları kararan genç adaylar, 2012 yılında yapılacak KPSS sınavı öncesi atamaların yapılmasını bekliyor. İki yıl daha devletin kapısında beklemek istemeyen adaylar en azından söz verilen 28 bin öğretmenin Haziran ayında atamalarını yapılmasını istiyor.

Atanamaya Öğretmelerden yapılan açıklamada ise 55 bin öğretmen adayı atamasından geriye kalan 28 bin öğretmen adayanın Haziran ayında atamasını bekledikleri belirtildi. "Adaletli bir atama için 15 Mayıs'ta Ankarada'yız" dinilen açıklamada öğretmen adaylarının da psikolojilerinin bozulduğu belirtildi. Açıklamada, "Gecelerce kabuslar gördük, günlerce gözyaşı döktük ama hep çalıştık. Sınava girdik yüksek puan aldık. Tam atanacağız diye beklerken kendimizi bu mücadelenin içinde bulduk. Çünkü verilen sözler tutulmadı. 2011 yılı Ağustos ayında 55 bin tek saferde atama sözü hayal oldu. Artık başkalarının yaptığı hatanın bedelini ödemek istemiyoruz. Kadrolarımız açıkken biz yüksek puanlarla 2012 KPSS'ye hazırlanmayı değil, okullarımızda öğrencilerimizle olmayı hak ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

İNTİHARLAR ARTIYOR

Atama bekleyen öğretmenler arasında psikolojik sorunlar da her geçen gün artıyor. Atanamadıkları her dönemde psikolojileri bozulan ve ruhsal hastalıklar ile boğuşan öğretmen adaylarının sayısı önceki yıllara göre kat kat arttığı kaydediliyor.

Son olarak geçtiğimiz Nisan ayında yine bir intihar vakası gerçekleşti ve atanamayan öğretmen adayı hayatına son verdi. Diyarbakır İncehıdır Köyü'nde ücretli öğretmenlik yapan 26 yaşındaki Mustafa K'nin KPSS'ye hazırlandığı ve bunalıma girerek kravatıyla intihar etmesi ise atanamayan öğretmen adaylarının durumunu da gözler önüne seriyor. Türkiye'nin en problemli alanlarından biri haline gelen atanamayan öğretmen adaylarına ilişkin ciddi bir çalışma ise hala gözükmüyor.
milligazete.com

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum