Dinçer, 30 bin kadrolu öğretmen alınırsa öğretmen ihtiyacı kapanacak.

Dinçer, 30 bin kadrolu öğretmen alınırsa öğretmen ihtiyacı kapanacak.

Cnn Türk 'te Eğri Doğrusu Programında Taha Akyolunun konuğu olan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yaptığı açıklamalardan önemli satır aralarını sizler için derledik;

Şuan 678 bin kadrolu öğretmen bulunmaktadır. 40 bin civarında ücretli öğretmen var. 30 bin kadrolu öğretmen alınırsa öğretmen ihtiyacı kapanacak

 30 bin öğretmen ihtiyacı karşılanınca geriye emekli veya farklı şekillerde eksilen öğretmenlerin yerine yılda 8- 10 bin öğretmen ataması yeterli olacak.


- 250 bin atama bekleyen öğretmen var. Öğretmen olacak üniversitelerde okuyan sayısı ise 658 bin dir. Eleştiriler olmasına rağmen bu durumu, üniversite eğitimini devlette istihdam olarak düşünülmemelidir

Teknolojiyi öğrenmeleri için her 4 yılda bir öğretmen mutlaka eğitim almış olacak ve öğretmene 4 yada 5 kariyer planı ile öğretmenler sınava tabi tutulup daha üst bir kariyere geçecek.

Öğretmenlerin maaşlarının düzenlemesi kariyerlerine göre tekrar düzenlenecektir ama ne kadar tatminkar olur şimdiden söylemiyorum.

Öğretmenleri eğitime alırken yeterlilikleri üzerinden değerlendirme yapacağız. Her öğretmen; öğrenci, kendi meslek arkadaşlarının yapacağı ve okul idaresinin yapacağı çalışmalarla değerlendirilecek. 


- Fen Edebiyat Fakültesi mezunları öğretmen olsunlar ama bunu illa devlette öğretmenlik olarak  düşünmesinler. Amacımız genel eğitim seviyesi yükseltmektir.

- Öğretmenlerimiz yüksek lisans eğitimini teşvik edin dedim ama her ilde üniversite olmasına rağmen tayin yaptırabilmek için öğretmenlerin başka illerde yüksek lisans yapmak istemesi ahlaki değil.

-Öğretmenlere soruyorum… Size emanet ettiğimiz çocuklara fedakarlık edip 6 ay sonra eşinizle birlikte olsanız ne olur?

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.