DKAB 10 BİN ATAMA Gelir Mi? MEB DKAB yığılma sorunu nedeniyle öğretmen adayları endişeli!

DKAB 10 BİN ATAMA Gelir Mi? MEB DKAB yığılma sorunu nedeniyle öğretmen adayları endişeli!

DKAB 10 BİN ATAMA Gelir Mi? MEB DKAB yığılma sorunu nedeniyle öğretmen adayları endişeli!

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen 20 bin öğretmen ataması sonrası toplamda 1805 Din Kültür ve Ahlak Bilgisi (DKAB) öğretmeninin ataması gerçekleştirilmişti. Fakat üniversite fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olan kişi sayısının çok fazla olması DKAB atamalarında yığılma olayına neden oldu. Net sayısını tutturan, DKAB taban puanını fazlasıyla geçen öğretmen adayları bile uzun süredir atama problemiyle karşılaşmaya başladı. Peki ilk öğretmen atamasında DKAB 10 bin atama gerçekleşir mi? İşte detaylar..

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümünden mezun olup atama bekleyen öğretmen adayları, DKAB branşındaki yığılma sorunundan muzdarip. Özellikle üniversitelerin bölümünden çok sayıda mezun verilmesi ve geçtiğimiz yıllardan çok sayıda DKAB öğretmenin de atama beklemesiyle yığılma hat safhada. Bu sebeple atama sayısı öğretmenlere yeterli gelmiyor.

Atama bekleyen adaylar da DKAB ile ilgili çeşitli kampanyalar düzenleyerek seslerini duyurmaya çalışıyor.

DKAB 10 BİN ATAMA GELİR Mİ?

Twitter üzerinde toplanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Adayları, yığılma problemine dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler düzenliyor. DKAB öğretmenleri hem fakültelerden verilen mezun sayısının çok olması hem de geçmiş yıllardan bekleyenlerin çok olması nedeniyle atamalarda yığılma yaşıyor. En son 20 bin öğretmen atamasında 1805 DKAB ataması ile aslında en çok atama yapılan branşların başında geliyordu. Fakat dediğimiz gibi çok sayıda mezun verilmesi atamalarda da yoğun bir yığılmayı beraberinde getirdi. Bu sebeple önümüzdeki öğretmen atamasında DKAB'lıların tek beklentisi 10 bin atamanın gerçekleştirilmesi. Peki bu gündemde var.

MEB DKAB İÇİN SESSİZ

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen adaylarının yaşadığı sorun Twitter ve diğer sosyal medya mecralarından duyurulurken konuya dair Milli Eğitim Bakanlığı'ndan herhangi bir açıklama gelmedi. MEB'in DKAB için açıklama yapmaması Twitter'da daha çok tepki toplarken seçim atmosferi çerçevesinde 10 bin atamanın önümüzde öğretmen atamasında gerçekleşeceği öngörülüyor.

Göktuğ Efil|TGRT Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6 Yorum