Dört sınıfa tek öğretmen

Dört sınıfa tek öğretmen

Dört sınıfa tek öğretmen

 Sakarya'nın Pamukova ilçesindeki Şeyhvarmaz İlköğretim Okulu'nda 1.,2.,3. ve 4. sınıf öğrencileri bir arada eğitim görüyor. Öğrencileri, bir dönem aynı okulda okuyup öğretmenlik yapan emekli bir öğretmen okutuyor.

İlçeye bağlı Şeyhvarmaz köyündeki ilköğretim okulunda 1.,2.,3. ve 4. sınıf öğrencileri tek sınıfta bir arada eğitim görüyor. Veliler, çocuklarının bir arada okutulmasına karşı çıkıyor.

Okulun hem öğretmeni hem de müdürü olan emekli eğitimci Recep Tepe, geçen yıl sömestr tatilinden sonra okulda sözleşmeli olarak göreve başladığını söyledi. Bir öğretmen kadrosu olduğu için okulun öğretmensiz kaldığını belirten Tepe, "Geçen yıl idareten burada görev aldım. Bu sene öğretmen olmadığı için yeniden görevlendirildim. Köylü kadrolu öğretmen bekliyor. Acilen iki öğretmen atanmalı." dedi.

Kendi köyünde öğretmenlik yaptığını ifade Tepe, "Daha önce de bu okulda öğretmenlik yaptım. İlkokulu da bu okulda okudum. Okuttuğum çocuklar torunlarım. Okuttuğum öğrencilerin çocuklarını okutuyorum. Bu görevi severek yapıyorum. Çocuklar boş kalmasın istiyorum." diye konuştu.

Okul Aile Birliği Başkanı Talip Oral ise okulda 40 öğrencinin bulunduğunu dile getirdi. Okulda en azından iki öğretmenin bulunmasını istediklerini anlatan Oral, "En az iki öğretmen olsun. 1. ve 2. sınıflar ayrı 3 ve 4. sınıflar ayrı okusun istiyoruz." şeklinde konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise okulda öğrenci sayısının az olması nedeniyle birleştirilmiş sınıf uygulaması yapıldığını kaydetti. Birleştirilmiş sınıfların Türkiye genelinde öğrenci sayısı az olan okullarda uygulandığını ifade eden yetkililer, okulda bu yıl öğrenci sayısının artması nedeniyle ikinci bir öğretmen için atama talebinde bulunduklarını bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10 Yorum