Ek Atama Takvimi Açıklanıyor-Kararnameler Ne Zaman İllere Gönderilecek?

Ek Atama Takvimi Açıklanıyor-Kararnameler Ne Zaman İllere Gönderilecek?

Ek Atama Takvimi Bekleniyor-Kararnameler Ne Zaman İllere Gönderilecek? İşte öğretmen atamaları gelişmeleri

Ek Atama Takvimi Bekleniyor-Kararnameler Ne Zaman İllere Gönderilecek? İşte öğretmen atamaları gelişmeleri. Dün haberimizde yaptığımız gibi bugün veya en geç yarına 2020 20 bin sözleşmeli ek atama takvimi açıklanacak. Bakan Yardımcısı Mustafa Safran bu konuda bir öğretmen adayının sorusuna EVET cevabı vermişti. Yani bugün ek atama takvimi açıklanabilir. Ek atama takviminde öğretmen atamaları branş kontenjanları ve 20 bin sözleşmeli öğretmenin mülakat tarihi yer alacak. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 20 bin ek atamada mülakat süreci iptal edilebilir veya daha ileri bir tarihe ertelenebilir. Öğretmen atamaları konusunda Sn Bakan Ziya Selçuk müsterih olsunlar demişti.

Öğretmen atamaları gelişmelerin bir diğer mağduriyet konusuda 18 Mart'ta atanan öğretmenlerin kararnamelerinin başlatılmaması. Bu konuda büyük mağduriyet yaşadıklarını sosyal medyadan dile getiren öğretmen adayları kararnamelerinin işleme konularak göreve başlatılmalarını bekliyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 18 Mart’ta yaptığı yirmi bin öğretmen atamasının kararnamelerini hâlâ göndermedi. Ataması gerçekleştirilen yirmi bin öğretmen, duyurunun ardından mevcut işlerini bırakmak zorunda kalırken, kararnamenin gönderilmemesi üzerine görevine başlayamadı. Birçok öğretmen maaşsız bir şekilde evinde atamasının yapılmasını bekliyor.


Konuya ilişkin BirGün’e konuşan Sözleşmeli Öğretmen U.E., yaşanılan mağduriyeti şöyle anlattı: “Biz sekiz ay önce KPSS'ye girdik. Yirmi bin atama yapılacaktı. Sonuçlar 18 Mart’ta açıklandı, tercihlerimizi verdik. Ama 18 Mart’tan önce virüs ortaya çıktığı için Milli Eğitim Bakanlığı bizim kararnamelerimizi yollamadı. Kararnamenin gelip bizim göreve başlamamız gerekiyordu ama okulların kapalı olduğu gerekçe gösterilerek bizim atamamızı gerçekleştirmediler. Şu an sadece ‘atandı’ yazımız var ama göreve başlayamıyoruz. Bize de şöyle bir mağduriyet oldu, birçok kişi atama gerçekleştireceği, işe başlayacağı için işini bıraktı. Yirmi bin öğretmenin çoğu şu anda mağduriyet yaşıyor. Bazı arkadaşlarımız evli, nisan ayında eş durumu tayinlerini vermek zorundalar. Sadece işe başlamış olsalar, eşleri, eş durumu tayini isteyip yanlarına gidecekti. Ama bizim görev başlamamızı yapmadıkları için çoğu kişinin eşi yanına gidemiyor. Ben tek başıma ev geçindiriyorum, tek gelir kaynağım da özel okuldan aldığım paraydı. Benim de mesela şu an gelir kaynağım gitti. Son maaşımı alıp istifa ettim.”

MEB BİZİ UYARMADI

MEB’in sürecin uzayacağına dair öğretmenlere bir uyarı yapmadığını belirten U.E., tercihlerini 10 Mart’ta verdiklerini ve o esnada Türkiye’de koronavirüsün bulunduğuna ilişkin bir açıklamanın yapılmamış olduğuna dikkat çekti. O sebepten mecburen işten ayrıldıklarını aktaran Erol, sözlerini şöyle noktaladı: “İhbar sürecini geçirmemeye çalışmıştık. İstifasını verenler dışında, kurumun zorla istifasını verdirttiği durumlar var. Virüs nedeniyle paralarını da vermiyor. Bazıları da istifasını alıyor ama içerde kalan iki üç aylık maaşını vermiyor. Göreve başlamamız gerekiyordu ama kararnamelerimizi bir türlü yollamıyorlar. Ziya Selçuk, okullar kapalı olduğu için, okullarda kimse olmadığı için 'Kararnamenizi nereye yollayalım?' açıklaması yapıyor. Ama şöyle bir durum var, okullarda idari personeller hâlâ çalışıyor. Çoğu öğretmenimiz maaşsız bir şekilde atamanın ne zaman yapılacağını bilmeden evde oturuyor.”

CİDDİ BOYUTTA EKONOMİK SORUN YAŞIYORLAR

Eğitim Sen'den yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

"Ocak 2020 tarihinde ataması yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmen arkadaşımızın atama sonuçları 18 Mart 2020 tarihinde açıklandı. Atama sonuçları açıklanmasına rağmen arkadaşlarımız hala göreve başlatılmadı. Arkadaşlarımız atandıkları için çalıştıkları işlerden ayrıldı ve şu anda kritik bir salgın süreci yaşanıyorken ciddi boyutta ekonomik sorunlar yaşıyorlar. Arkadaşlarımız maaş almıyor, sigortaları ödenmiyor, atanmış işsiz durumunu yaşıyorlar. Sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımız bir an önce göreve başlatılmalıdır. Arkadaşlarımız göreve başlatılıncaya kadar seslerine ses olmaya devam edeceğiz. (birgün)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.