Ek Öğretmen Atamalarına Yeni Mezunlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Ek Öğretmen Atamalarına Yeni Mezunlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Ek Öğretmen Atamalarına Yeni Mezunlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Ek Öğretmen Atamalarına Yeni Mezunlar Başvuru Yapabilecek Mi? Son günlerde sosyal medyada açılan hashtaglere baktığımızda öğretmen atamalarını ilgilendiren konuların sürekli gündeme getirildiğini görüyoruz. Bilindiği üzere bakanlık koronavirüs sürecinde ek öğretmen atamaları takvimini akabinde ek öğretmen atamaları kılavuzunu yayımlamıştı. Kılavuz yayımlanmasına rağmen öğretmen adaylarının akıllarını meşgul eden sorunlar göze çarpıyor. Bunları da sosyal medyadan görüyoruz.  Şimdi akıllara takılan belli başlı öğretmen atamaları konularını haberimizde açıklayalım:

Bilindiği üzere ek öğretmen atamaları mülakat süreci Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak. Öğretmen adayları bu konu ile ilgili mülakatların sosyal mesafe kuralları da gözetilerek yapılmamasını talep ediyor. Önceki haberimizde mebpersonel.com olarak bu konuya değinmiştik. Mülakatlar iptal edilecek mi? Hep birlikte ilerleyen süreçlerde göreceğiz.

Ek öğretmen atamaları ile ilgili bir diğer önemli sorun da şudur: Yeni mezunlar ek öğretmen atamalarına başvuru yapabilecek mi?
2019 KPSS ve ÖABT yapıldığında 3. sınıfta olan adaylar 2019 KPSS-ÖABT ye girmişlerdi. Bu adayların mezuniyet durumları öğretmen atamalarının tartışma konusu oldu. Bazı adaylar üniversitelerin erken mezun verme telaşına kapıldığını iddia ediyor. Yani 3. sınıfta KPSS-ÖABT'ye giren adayların ek öğretmen atamalarına başvuru yapmasını istemiyorlar. Çünkü ek öğretmen atamalarına yeni mezunlar başvuru yaparsa, sıralama olarak büyük değişimler olacak. Kontenjanda olan aday belki yeni mezunların etkisi ile atanamayacak. Öğretmen adayları bu konuyu sosyal medyadan gündeme taşıyarak takvimde veya kılavuzda bir madde eklenmesini talep ediyor. Bunun için Bakan Ziya Selçuk ve Hamza Aydoğdu'ya yazan öğretmen adayları, ek öğretmen atamalarına yeni mezunların başvurmaması gerektiğini bildiriyorlar.


Ek Öğretmen Atamalarına Yeni Mezunlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Peki açıklanan kılavuza göre yeni mezunlar ek öğretmen atamalarına başvuru yapabilecek mi?
Bu konuda mebpersonel.com  olarak görüşümüz başvuru yapamayacağıdır. Bazı üniversiteler erken mezun verse de Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Haziran'dan sonra üniversitelerin akademik takvime devam edeceğini belirtmiştir. Dolayısıyla yeni mezunların yani 3. sınıfta iken kpss öabt ye giren adayların ek öğretmen atamalarına başvurmaları mümkün gözükmüyor.

Bu konuda gelişmeler oldukça sitemizde siz değerli okurlarımız için haberleri gündeme taşımaya devam edeceğiz.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum