Ek Öğretmen Atamalarına Yeni Mezunlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Ek Öğretmen Atamalarına Yeni Mezunlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Öğretmen Atamaları 13.05.2020, 16:10 13.05.2020, 16:18
Ek Öğretmen Atamalarına Yeni Mezunlar Başvuru Yapabilecek Mi?

Ek Öğretmen Atamalarına Yeni Mezunlar Başvuru Yapabilecek Mi? Son günlerde sosyal medyada açılan hashtaglere baktığımızda öğretmen atamalarını ilgilendiren konuların sürekli gündeme getirildiğini görüyoruz. Bilindiği üzere bakanlık koronavirüs sürecinde ek öğretmen atamaları takvimini akabinde ek öğretmen atamaları kılavuzunu yayımlamıştı. Kılavuz yayımlanmasına rağmen öğretmen adaylarının akıllarını meşgul eden sorunlar göze çarpıyor. Bunları da sosyal medyadan görüyoruz.  Şimdi akıllara takılan belli başlı öğretmen atamaları konularını haberimizde açıklayalım:

Bilindiği üzere ek öğretmen atamaları mülakat süreci Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak. Öğretmen adayları bu konu ile ilgili mülakatların sosyal mesafe kuralları da gözetilerek yapılmamasını talep ediyor. Önceki haberimizde mebpersonel.com olarak bu konuya değinmiştik. Mülakatlar iptal edilecek mi? Hep birlikte ilerleyen süreçlerde göreceğiz.

Ek öğretmen atamaları ile ilgili bir diğer önemli sorun da şudur: Yeni mezunlar ek öğretmen atamalarına başvuru yapabilecek mi?
2019 KPSS ve ÖABT yapıldığında 3. sınıfta olan adaylar 2019 KPSS-ÖABT ye girmişlerdi. Bu adayların mezuniyet durumları öğretmen atamalarının tartışma konusu oldu. Bazı adaylar üniversitelerin erken mezun verme telaşına kapıldığını iddia ediyor. Yani 3. sınıfta KPSS-ÖABT'ye giren adayların ek öğretmen atamalarına başvuru yapmasını istemiyorlar. Çünkü ek öğretmen atamalarına yeni mezunlar başvuru yaparsa, sıralama olarak büyük değişimler olacak. Kontenjanda olan aday belki yeni mezunların etkisi ile atanamayacak. Öğretmen adayları bu konuyu sosyal medyadan gündeme taşıyarak takvimde veya kılavuzda bir madde eklenmesini talep ediyor. Bunun için Bakan Ziya Selçuk ve Hamza Aydoğdu'ya yazan öğretmen adayları, ek öğretmen atamalarına yeni mezunların başvurmaması gerektiğini bildiriyorlar.


öğretmen atamaları

Peki açıklanan kılavuza göre yeni mezunlar ek öğretmen atamalarına başvuru yapabilecek mi?
Bu konuda mebpersonel.com  olarak görüşümüz başvuru yapamayacağıdır. Bazı üniversiteler erken mezun verse de Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Haziran'dan sonra üniversitelerin akademik takvime devam edeceğini belirtmiştir. Dolayısıyla yeni mezunların yani 3. sınıfta iken kpss öabt ye giren adayların ek öğretmen atamalarına başvurmaları mümkün gözükmüyor.

Bu konuda gelişmeler oldukça sitemizde siz değerli okurlarımız için haberleri gündeme taşımaya devam edeceğiz.

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL HABER

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (5)
Şeyma 2 ay önce
Hangi yıl mezun olmayan adayların atandığı görülmüştür. Nisan ayında gerçekleşecek başvuru hazirana sarkınca hakkı olmayanlara krizi fırsata çevirme olanağı doğdu. Mezun olmayanlar covid19 olmasaydı şuan bunları konuşuyor bile olmazdık.
Özkan 2 ay önce
Tabiki başvurabilir bu anayasal bir haktır ,sayın bakan bile dedi puanı olan mezun olan başvurur,yok 3.sinifmis yok boyu kisaymis yok çok zayifmis buna bakmıyor MEB zaten klavuzda açıklandı her türlü başvuru anasının ak sütü gibi helaldir
4. Sınıf öğrencisi 2 ay önce
Kpss ücretini ödeyip sınava girip yeterli puan almış 4. Sınıf öğrencileri neden bu kadar sıkıntı oluyor. Sıralama değişmez zaten 2019 kpss sınavına giren herkes o sıralamadadır. Başvuru tarihine kadar mezun olup kpss puanına sahip herkes öğretmen atamasına başvurmak yasal hakkıdır.
acelya 2 ay önce
yeni mezunların ek atamaya girme hakları olmalıdır
Bahadır 2 ay önce
İnsanlar 2019 yılındaki sınavın iki yıl geçerli olacağını bile bile girdiler ve önlerine mezun olduktan hemen sonra atanma seçeneği çıktı keşke kontenjanda olan son sınıf öğrencileri başvurabilse ama büyük çoğunluğu başvuramayacak. Mezunların durumuna göre atama potasından çıkacak arkadaşlara naçizane tavsiyem 50 öabt sorusu ve sınava girdikten sonra puanların iki yıl geçerli olduğu 2018’lilere dertlerini yanmalarıdır. Güzel olur sonuçta bu atamalar bir yangın ve 2018’lilerinde saç taramasına izin vermemeliler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@