En Çok Hangi Branştan Öğretmen Atanacak?

MEB'in gerçekleştireceği 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında aslan payı hangi branşlara verilecek?

Öğretmen Atamaları 05.12.2017, 17:16
En Çok Hangi Branştan Öğretmen Atanacak?

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), önümüzdeki ay 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için düğmeye basacak. Bakanlık, oluşturacağı atama takviminde mülakatları tamamlayacak ve yaz döneminde bu öğretmenleri göreve başlatacak.

 Peki, hangi branştan ne kadar atama olacak? Bakanlık, bilindiği üzere Türkiye genelindeki branşlara göre boş normlara göre atama gerçekleştiriyor. Yani hangi branşta öğretmen ihtiyacı fazla ise o branşa daha çok kontenjan veriliyor.

 Önümüzdeki ay yapılacak alan değişikliği sonrasında güncellenecek normlar ile birlikte Sınıf öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ve İngilizce öğretmenliği branşlarının 20 binlik atamada tüm kontenjanın yaklaşık %50'sini alacağı tahmin ediliyor.

 Öte yandan Okul Öncesi öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, İlköğretim Matematik öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık branşlarından da hatrı sayılır oranda  atama yapılacağı tahmin ediliyor. Branş bazında kontenjanlar MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından kılavuz ile birlikte adaylara duyurulacak.

Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (16)
Osman Ödemis 3 yıl önce
Atanmayan '''orta öğretim MATEMATİK ''ögretmenlerinin öğrenim kredi borcları haliyle 17 sene okuttuktan sonra gene velilerine düştüğü vede velilerin bu borclari ödeyemedigi için icralik olduklarinida aramaların sayilarini belirleyen yetkililerin bilmesi gerektiģi ve fen fakültelerine verilen öğrermenlik haklarının, ögretmenlerin alan değiştirmeleri formasyonun formalite haline gelmesinin vebalini bilmeleri gerektiğinin bir aciliyet olarak bildirmek isterim.
Okulönceci 3 yıl önce
Okulöncesi zorunlu olacak deniliyo lakin atama sayısı her defasında bir hayli az oluyor. Birçok yerde ücretli öğretmenler çalıştırılıyor. Okulöncesi atamasının artırılmasını istiyoruz.
Sıdıka 3 yıl önce
Sayın bakanlık yetkilileri zaten kanunî bir hak olan istifa dönüşü açıktan yeniden atamayı hatırlamanızı istiyoruz.Bizler de bekliyoruz.
Öğretmen 3 yıl önce
1 asır geçse yine aynı branşlarda aynı atama oranları. 2000 3000 üzeri din kültürü öğretmenliği ve sınıf öğretmenliği. Diğer branşlar maksimum 300 400 Ne değişti 10 yılda? Hiçbir şey
Hamza 3 yıl önce
Özel eğitim açığı ve bekleyen 3 bin civarı özel eğitimci?
Okul oncesi 3 yıl önce
Okul öncesi eğitim zorunlu olacağı söyleniyor ama atamalar hala yeterli düzeyde degil bukadar öğretmen açığı olan bu bölüm herzaman ücretli öğretmenlerle dolduruluyor temeli iyi olmayan inşaatın geri kalanınındanda hayır beklenmez.
Akarsu 3 yıl önce
Zaten başka branş kalmadı ülkede
Sosyalci 3 yıl önce
Zaten Sosyal Bilgiler e değer verilmiyor. Örneğin ABD gibi ülkelerde anadilden sonra en çok önem verdikleri ders Sosyal Bilgiler. Çünkü Sosyal Bilgiler in en önemli özelliği öğrencilere ve bireylere iyi VATANDAŞ olma duygusunu kazandırmaktır. Ve bununla birlikte Sosyal Bilgiler değerlerini, vatanını,coğrafyasını,anne-babasına saygıyı,üretmeyi, geçmişini anlamayı,geleceği görmeyi gibi birçok önemli değerler ve somut ve soyut davranışlar kazandırır . Bence artık ülkemizdede Sosyal Bilgiler dersine değer verilmeli artık.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@