Erdoğan,2002'de Öğretmen Atamaları Konusunda Gaziantep'te Ne Demişti?

Erdoğan,2002'de Öğretmen Atamaları Konusunda Gaziantep'te Ne Demişti?

Erdoğan,2002'de Öğretmen Atamaları Konusunda Gaziantep'te Ne Demişti?

 20 Ocak 2013 tarihinde Gaziantep’te atama isteyen öğretmeni azarlayıp, öğretmenlerin oyuna ihtiyacı olmadığı belirten Başbakan Erdoğan, öğretmene “Oyuna ihtiyacım yok, onu kendine sakla” dedi. 

Gaziantep’te atama isteyen öğretmeni azarlayan Erdoğan 2002 yılında Gaziantep’te yaptığı konuşmada, “İnşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız.” demişti. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2002 yılında iktidara gelmeden önce miting alanlarında atanamayan tüm öğretmenlerin atamasının yapılacağına dair çok sayıda konuşma yapmıştır. Ne tesadüftür ki o konuşmalardan birisi de bugün atama isteyen öğretmeni azarladığı Gaziantep’te 2002 yılında yapılmıştı.

İşte o konuşmalardan bazıları: 
1-) 2002 Mayıs İzmit merkez mitingi: “Şu sisteme bakın hele ülkede 72 bin öğretmen açığı var sen sınavla öğretmen seçiyorsun (KPSS) hangi akla hizmet ediyorsunuz? Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin göreve başlasın önüne niye engel koyuyorsun... İnşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz....”

2- ) 2002 Haziran Gaziantep: “Yahu bir sürü bölüm öğretmeniniz boşta geziyor resim öğretmeni matematiğe, müzik öğretmeni beden dersine giriyor niye öğretmen ihtiyacı var. Ama bakın ki işe bunlar bir de sınavla öğretmen alıyor (koalisyona, Ecevit’e yükleniyor) O zaman ajanskamu niye okutuyorsun bu öğrencileri yazık değil mi öğretmen almıyorum de bu evlatlarım okumasın boşuna ama biz iktidar olunca inşallah boşta öğretmen adayı olmayacak.

3- ) 2002 Samsun: “Buradan sözüm tüm genç öğretmen adaylarına, siz merak etmeyin biz geldiğimizde üniversiteyi bitirdiğinizde ne yapacağım, sınavı ya kazanamazsam korkun olmayacak çünkü sınav olmayacak...”

4- ) 2002 yer İstanbul: “Birçok gencimiz özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldıÖ Ülkede eğitim çökmüş köy okulları kapanmış merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişiyorken sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın o kadar sene beklet sonra al, o adamda artık heves kalır mı öğretmenlik yapabilir mi? Ama inşallah biz iktidar olunca öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek hiç merak etmeyin...”

2002 yılında atanamayan öğretmen sayısı 60 binlerde iken AKP iktidarları sürecinde 300 binlere ulaşmıştır. Yani işsiz öğretmen sayısı AKP döneminde yüzde 500 arttı.

İsmet AKYOL
Eğitim Sen

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

25 Yorum