banner476

ETÜD ÖĞRETMENLİĞİ BAŞLARSA, ATANMAYAN ÖĞRETMEN KALMAZ

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB’in norm kadro darlığı yüzünden KPSS’yi kazandıkları halde atayamadığı öğretmen sayısının 350 bine yaklaştığını söyledi. Mevcut normlar doğrultusunda öğretmenleri atamanın yanlış olduğunu vurgulayan Koncuk, şöyle konuştu:

Öğretmen Atamaları 24.06.2014, 12:38 24.06.2014, 12:42
ETÜD ÖĞRETMENLİĞİ BAŞLARSA, ATANMAYAN ÖĞRETMEN KALMAZ
 “Eğitim öğretim öylesine bütün ki, mutlaka yeni alanlar yaratmalıyız. Örneğin dershaneler kapatılıyor değil mi? Şimdi bizim etüt öğretmenlerine ihtiyacımız olacak. İşi, öğrencinin ödevine yardım etmek olan, dersini çalıştıran bir etüt öğretmenliği sistemini getirmek şart. Okullarımıza bu sistemi getirir ve haftada 3-4 saat sınıflara etüt dersi koyarsak, hem öğrencilere yardımcı oluruz hem de öğretmenleri istihdam ederiz. Daha da somutlaştıralım; öğretmenleri etütçü olarak atarsınız ve görevleri mesela 10 öğrenciyi takip etmek olur. Derslerini takip ederler, evlerine kadar kontrole giderler, sorumlusu bu öğretmenler olur. Tüm bunlar yapılabilir. Bekleyen bütün öğretmenleri atasanız dahi ‘dönüp başka öğretmen yok mu’ dersiniz. Yeter ki bizim atamaya niyetimiz olsun.”
BEKLEYEN TÜM ÖĞRETMENLERİ ATASAK BİLE PORTEKİZ’E YETİŞEMİYORUZ
Öğretmen atama politikasının, oluşturulan normlar doğrultusunda atanmasını doğru bulmadığının altını çizen Koncuk, şöyle devam etti:

“MEB 150 bin öğretmene ihtiyacım var diyor. Bir kere bu rakam doğru değil. Avrupa Birliği ortalamaları, Portekiz ve Lüksemburg rakamların elimizde. Portekiz ile Türkiye’yi mukayese etseniz, bekleyen 350 bin memur adayını atasak bile Portekiz seviyesine yetişemiyoruz. Öğretmen başına düşen öğrenci ortalamasında çok gerilerdeyiz. Bir yandan öğretmen atanıyor ama bir yandan da emekli oluyor veya vefat ediyorlar. MEB atamalardan övünçle bahsederken, emekli olan ya da vefat eden öğretmen sayısına hiç değinmiyor.”

Memuruz.net
Yorumlar (19)
ayse 6 yıl önce
bir bıraştan birçok ünv.mezun veriyor.vefat eden yada emekli olan öğretmenin çok daha fazlası mezun oluyor.don cümseyi kurarken kendisi debunu hesaba katmamış
ALMANCA 6 yıl önce
almanca öğretmenleri bu yaz 2500 atama bekliyor.lütfen yeter alan sınavı eğitim genel yetenek genel kültür hepsine giriyoruz
pegaipanderma 6 yıl önce
dershane veya özel okulda aday öğretmenliği kaldırılmış, asıl mesleği öğretmenlik olup koşullar gereği memuriyet kazanmak zorunda bırakılmış kişilerden; isteyenlerin zorunlu hizmetten muaf tutularak (yaşları en azından 30 ve üzeri olanlar için aile düzeni adına) emekli̇li̇ğe esas hi̇zmet süreleri̇yle önümüzdeki ağustos2014 atamalarında tercihte bulunmaları sağlanarak devletin , zaten kendinden maaş alan memur-öğretmenler ile mesleki barış-açılımı yapması meb'e kpsssiz alınacak dershane öğretmenlerini ve yine kamu kurum ve kuruluşlarına kpsssiz alınmış-alınacak binlerce kişiyi göz önüne alırsak zorunlu hale gelmiştir.




soru önergeleri:

1)balıkesir milletvekili ahmet duran bulut 04.06.2014 --- 4/5940

2)i̇stanbul milletvekili mahmut tanal ın soru önergesi

i̇lgili dava:

danıştay 2. daire
biyoloğ 6 yıl önce
biyolojidende çok atama olur inşallah
ekonomimiz iyi :) 6 yıl önce
öğretmen atamalarına gelince para bulamayıp ekonomimiz iyi diyebilen kaç ülke vardır acaba :)
nisan 6 yıl önce
eğitim fak. atanamazken fen edebiyatçılara formasyon verildi. haksızlık edildi.
almanca lütfen 6 yıl önce
yıllarca bekletyen,2001 den beri bekleyen eğitim fakültesi almanca mezunlarını birilerinin görmesi lazım çoğumuz 40 yaş sınırına geldik.
atamalarda en doğru çözüm:50 alan herkes kazanmış sayılsın ve atamalar "en eski mezunlardan,yani mezuniyet yılı eski olanalara öncelik verilsin.başka bir çözümü yok bunun.
öğretmen 6 yıl önce
günü kurtaran çözümler bunlar.öğretmenlik mesleğini daha kaç çeşit katagoriye ayıracaz.çözüm hızlı bir okullaşma ve derslik sayısının artırılması.ücretli öğretmen uygulması yerine atama bekleyen öğretmenlerin atanması.eğitim fakültelerinin azlatılması ve ijtiyaç seviyesine çekilmesi veya eğitim fakültelerinin giriş puanlarının yükseltillmesi gerekmektedir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@