Ey ÖSYM Kpss Tercihi mi Yapacaklar Yoksa Kör Ebe mi Oynayacaklar!

Ösym,KPSS’ye ait tüm bilgileri yayınlamalıdır.Kamoyu ile paylaşılmayan gizli bilgilerde tek amaç “kamu yararı” olur fakat KPSS sonuçlarının gizliliğinde böyle bir yarar olmadığı gibi insanların akıllarına ciddi sorular belirmesine sebep oluyor…Sedat DEGER Eğitimci Yazar Mebpersonel.com

Öğretmen Atamaları 26.07.2014, 04:36 26.07.2014, 04:39
Ey ÖSYM Kpss Tercihi mi Yapacaklar Yoksa Kör Ebe mi Oynayacaklar!

   Kpss sonuçlarının açıklanmaması aklıma çocukluğumuzun oyunu “KÖR EBE”’yi getiriyor. Oyunda gözü kapalı ve adımını attıkça nerede olduğunu bilmeyen oyuncu ana temayı oluştururdu .aklından geçirdiği gelişigüzel tahminler kaderini belirliyordu.Yani baş oyuncu   bir sonraki adımında neler ile karşılaşacağını bilmeden  hareket ediyordu .Eee kendince düşündüğü konumu yanlış çıktığında yere çakılıyordu.Hatta bile bile kendisini yaralayacak ve beklide yerden kalkamayacak bir engele bile ilerleyebiliyordu.Şimdi düşünüyorum da(oyunu küçümsemiyorum sadece similasyon tekniğindeki olgusu itibarı ile ele alıyorum) gözlerimiz görecek iken neden böyle tehlikeli bir oyun oynardık.KPSS bilgileri de aynı kör ebe oyunu gibi,adaylara tüm ihtiyacı bilgiler verilip sağlıklı tercihler yapılacak iken neden verilmez.Ösym,KPSS girmiş adayların sayısal bilgilerini mi bilmiyor sanki? Tabi ki de hayır !Her ne hikmetse bu bilgileri de paylaşmaktan kaçınıyorlar, sanki dünyanın en değerli hazineleri gibi! Paylaşmamak ÖSYM’nin güvenine her geçen gün zarar getiriyor ve sağlıklı tercih yapamayan adaylarında haklarına girmiş oluyorlar.KPSS tercihi yapanlar “KÖR EBE” oynamak istemiyorlar, 21. Yy türkiyesinde kendilerine ait branş sıralamalarını istiyorlar.

 

  Kpss girmiş her adayın kendilerine ait tüm bilgileri öğrenmeye hakları vardır.ÖSYM’nin yaptığı hak gaspıdır.Çünkü kişiler KPSS’ye girerek bu sınavdan ötürü kendilerine dönük her türlü bilgiye sahip olma hakkına sahip oluyorlar.

  ÖSYM ,KPSS sorularını yayınlamamasının nasıl bir izahı var yada diğer kulağımı tutarak sorayım soruların cevaplarının tümünü yayınlamanın nasıl bir tehlikesi var? Bunun hiçbir izahı yok ama her ne hikmet ise ÖSYM bir istihbarat bilgisi gibi sınava girmiş olanlardan saklamaktadırlar.Hatta bu gizlemenin bahanesini ise 2 Ağustos 2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun gösteriliyor.Neden mi ? çünkü bu kanun ile ÖSYM tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarılmıştı. 01.09.2013 tarihinde yapılan  2013-YDS Sonbahar Dönemi sınavından itibaren, yapılan sınavlardan sonra sorulan soruların tamamı internet üzerinden veya basın yayın organları vasıtasıyla yayınlanmamaya başlanmıştı ve ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek sınavlarda yer alan test sorularının tamamından rastgele seçilen % 10’u adaylara ait soru kitapçıklarındaki soru numaraları ve cevap seçenekleri ile birlikte adayların incelemesine açılıyor.

  Şimdi isterseniz 6495 Sayılı Kanun: MADDE 33 ile 9/10/2003 tarihli ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 2 nci maddesine eklenen fıkralara bir göz atalım ;

1) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır.

2) ÖSYM Misyonu: Hak ve adalet ölçüsüne göre sınav yapan, bilimsel yöntemler ışığında ölçme ve değerlendirme çalışmalarını yürüten şeffaf bir kurum oluşturmak

3) ÖSYM Vizyonu: Yurtiçinde ve yurtdışında % 100 güvenli ve güvenilir, kriptolu ve e-imza ile çalışan, sınav oluşturma aşamasından değerlendirme aşamasına kadar sürecin tamamını otomatik olarak gerçekleştiren, uluslararası bilgi güvenliği standartlarına sahip, amacına uygun ve nitelikli sınav yapan, toplum nezdinde itibarı yüksek bir Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi  oluşturmak.

 

Yukarıdaki hükümlerde koyu olarak gösterdiğim cümleleri biraaraya getirdiğimizde (*sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır.* şeffaf bir kurum oluşturmak*% 100 güvenli ve güvenilir* toplum nezdinde itibarı yüksek bir Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi  oluşturmak.) aslında bir çelişkinin oluştuğu aşikardır.Yani eğer sınav soruları yayınlanmaz ise şeffaf bir kurum algısına ve %100 güvenli ve güvenilir en önemlisi toplumda itibarı yüksek bir kurum oluşturulmadığı gibi bu amaçlarının tam tersi algılar oluşuyor.Ösym bunun farkına armalı artık.Kimsenin güveni artık kalmadı aksine güvensizlik hüküm sürüyor.

 

  KPSS branş sıralamalarını yayınlamamak ÖSYM’ye zarar vermeyeceği gibi Adayların yararına olacaktır.Ösym branş sıralamalarını acilen açıklamalarıdır.Branş sıralamalarının açıklanmamasının ise hiçbir yasal dayanağı olmadığı gibi keyfi bir uygulamadır.Belki ösym yetkililerini branş sıralamaları ilgilendirmemektedir zira onların gelecek ve iş sahibi olma gibi bir derdi bulunmamaktadır fakat KPSS sınavına giren 1.128.032 kişi hayatlarını idare edebilmek ve bir işe yerleşebilmek için sınava katılmışlardır.Öğretmenler açısından da bu durum geçerli çünkü öğretmenler aldıkları puanlarda kendi alanlarında sıralamaya göre tercihlerine göre değerlendirilir ve atamaları gerçekleştirilir.bu durumda öğretmenlerin kendi alanlarına göre sıralamalarını bilip ona göre bir tercih listesini oluşturmaları gerekiyor.Fakat ÖSYM branş sıralamalarını yayınlamadığı için öğretmenler “kör ebe” misali kendi branşlarında kaçıncı sırada olduğunu bilmiyorlar ve gelişi güzel tercih yapmak zorunda kalıyorlar.Hukuk devleti olma özelliği gereği KPSS girerek her aday kendisine ait her türlü bilgiye erişmeye hakkı vardır bu yüzden ösym  yanlış yapıyor ve hukuk açısından özgürlük gaspı yapıyor dini olarak ise kaderlerini etkiledikleri için kul hakkına girmiş oluyorlar.

  2010 KPSS sınav sorularının sızdırılması o zamanki her türlü kpssye ait bilgilerin kamoyu ile şaffaf bir şekilde paylaşılmasıyla orta çıkmıştı.o dönemde Eğitim bilimleri ve diğer alanlarda ful yapanların kaç kişi olduğu 100 üzerine kaç kişi çıkmış gibi bilgiler ortaya çıkmıştı bu bilgilere dayalı yorumlar ise o dönemki yapılan KPSS sınav sorularının ösym ce yayınlanıyor olması adayların zorluk-kolaylık yorumlaması yapması ve bu kadar üst düzey netlerinin yapılamayacağı algısı oluşturmuştu.Gelinen noktada ise KPSS sınav sorularının yayınlanmaması ve sınav sonuçlarına ait adayların istatistiki bilgilerin daha detaylı bilgilerin paylaşılmıyor olması ÖSYM’ye olan güveni zedelemektedir.En önemlisi ise Hiçbir kamu Yararı olmamasına rağmen branş sıralamasının yayınlanmaması ise Adayları keyfe keder mağdur etmekte ve yine ÖSYM’nin güvenirliğine yara açmaktadır.

 

Benden Son kez Söylemesi;

 

1) KPSS ait tüm soruların ve cevaplarının kamoyu ile paylaşılması

2) KPSS ait her alana (türçe,matematik,tarih…) ait sayısal bilgiler ayrı ayrı yayınlanmalı.

3) KPSS sınav sonuçlarına göre ranj değerleri hesaplanmalı ve üst gruptaki adaylara ait belirli kategoriler halinde kamoyuna sunulmalı.Örneğin genel kültür genel yeten testlerinde toplam 120 soruya *110 ve üstüne cevap veren aday sayısı * 100-110 soru net yapan aday sayısı….

4) KPSS sınav sonuçlarında branş sıralamaları yayınlanmalı.

 

Öğretmenler hayatlarını etkileyen KPSS’ye dayalı tercihlerinde “KÖR EBE” oyunu oynamak istemiyorlar bulunduğu konumu bilip mantıklı ve sağlıklı tercihler yapmak istiyorlar.Bunu yapmak çok kolay ve branş sıralamasını yayınlamanın herhangi bir tehlikesi olmadığı gibi ÖSYM ye güven tazelemeyi sağlar,bu şekli ile abartısız sınava giren her adayın gözünde ÖSYM şaffaf bir kurum değil ve keyfi uygulamalar ile kendilerini üzdüklerini düşünüyorlar.

 

Saygılarımla.

 

 

Sedat DEGER

https://twitter.com/sedatdeger09

Mebpersonel.Com özel haber

Bu yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık kaynak gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılır.

 

 

  

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (12)
ali 6 yıl önce
ösym branş siralamasini bir an önce açiklamasi yönünde baski yapilmalidir.
Gokhan 6 yıl önce
altına imzamı atacağım bir yazı olmuş. teşekkür ederim.
asıl sorun meb'in taa kendisidir! 6 yıl önce
öğretmenleri bu hale getiren ösym değil meb'in sadece kendini düşünen koltuk sevdalılarından oluşmasıdır. 12-13 yılda atanamayan öğretmenlerin sorununu çözmek yerine bu sorunu daha da büyüttüler. şimdi o söz veren zatı cumhurbaşkanı seçeceğiz
müslüman görünümlü kul hakkı yiyenler,yedirenler 6 yıl önce
insanları ne hale getirdiniz 3-5 oy fazladan almak uğruna. yazıklar olsun sizin gibi siyasetçilere. atanamıyoruz, askere bile gidemiyoruz, evlenemiyoruz, erteledikçe erteliyoruz herşeyi. hayal bile kuramıyoruz. inşallahla maşallahla yürüttünüz gemilerinizi ama allah büyük görüyor elbet
suleyman 6 yıl önce
ne diyeyim size allah helak etsin sizi eger bu insanların haklarını yerseniz yıllarca biz calışalım atanmak icin sizde boyle yapın sonrada muslumanım deyin
kpss 2014 6 yıl önce
bu yıl en başarılı bölümler beden resim müzik bunda bir tuhaflık yokmu.böyle sorularda
taban 60 olsunnnnnnnnn 6 yıl önce
mutlaka olması lazım
yunus 6 yıl önce
sıralamanın geciktirilmesi kamuoyunda şüphelere yol açıyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@