Fen edebiyat fakültelerinin geleceği Zonguldak'ta konuşuluyor

Fen edebiyat fakültelerinin geleceği Zonguldak'ta konuşuluyor

Zonguldak'ta, üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin geleceği masaya yatırılıyor. Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ), '8. Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih Coğrafya, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Toplantısı'na ev...

Zonguldak'ta, üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin geleceği masaya yatırılıyor.

Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ), '8. Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih Coğrafya, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Toplantısı'na ev sahipliği yaptı.

Dedeman Oteli'nde 2 gün sürecek toplantının açılış toplantısına Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız’ın yanı sıra Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Durmuş Günay, Prof. Dr. Tufan Düzpınar, Prof. Dr. Mehmet Şişman, çeşitli üniversitelerin rektörleri, fen, edebiyat fakülteleri dekanları katıldı.

Programda konuşan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, toplantının, ülkedeki fen edebiyat fakültelerinin durumunun iyileştirilmesine katkıda bulunmasını diledi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay ise önümüzdeki yıllarda Türk yüksek öğretiminde çok önemli mesafeler kat edildiğinin görüleceğini ifade etti.

Günay, “Bülent Ecevit Üniversitesi ülkemizin kuzeybatı kıyısında adeta bir gemici feneri gibi ufkumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Burada bütün üniversitelerimizin de benzer başarılarına takdirle tanık olduğumuzu belirtmek isterim. İnşallah önümüzdeki yıllarda Türk yüksek öğretiminde çok mesafeler kat edeceklerdir. Fen-Edebiyat fakültelerinin karşılaştığı sorunları analiz edip çözmek için burada toplandık. Ortak akılla sorunları çözmeye çalışacağız. Hayat bir sorun çözme sürecidir.” diye konuştu.

2008 yılından yaşanan gelişmelerle yüksek öğretimin kıymete bindiğini belirten Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mesele bu gün karşılaştığımız özellikle 2008 yılından bu yana Türk yüksek öğreniminde kontenjan artışı oldu. Yüksek öğretimi kıymete bindirdi. Akademisyenler çok değerli oldu. Bu arada bu tarz sorunlar da ortaya çıktı. Bu da doğal bir şeydir. Bir yerde gelişme oluyorsa, orada kaçınılmaz bazı sorunlar olacak. Bu da gelişmenin bir göstergesidir. Önümüzde bizim karşı karşıya olduğumuz 2013 yılında alacağımız öğrenciler, yani kontenjan belirleyeceğiz. Yol gösterecek bir sonuçlar çıkartabilir miyiz? Bu sorunun kaynağını doğru tespit etmek önemlidir. Sonra da nasıl çözümler geliştirebiliriz? Şu anda ve gelecek için. Bu konuya odaklanmamız gerekiyor. Bu toplantı, kontenjan belirlemek için önemlidir."
Toplantı 2 gün sürecek oturumların ardından sona erecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.