banner476

Güvenlik soruşturmaları geciktiği için hem göreve başlayacak öğretmenlar mağdur oluyor hem de eğitim aksıyor

Güvenlik soruşturmalarının gecikmesi işe girmek için bekleyen adayları mağdur ettiği gibi eğitimi de baltalıyor. İller, soruşturmalar geciktiği ve öğretmenler göreve başlayamadığı için ek ders ücreti ile öğretmen alımına başladı.

Öğretmen Atamaları 29.09.2017, 10:57
Güvenlik soruşturmaları geciktiği için hem göreve başlayacak öğretmenlar mağdur oluyor hem de eğitim aksıyor

2016 yılının Mayıs ayında KPSS'ye girip ataması ancak 2017 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilen ve 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında hala göreve başlamamış öğretmenler, güvenlik soruşturmalarının gecikmesinden şikayetçi.

Adaylar iki kez mülakata tabi tutulmalarına rağmen hala bekletilmelerine bir anlam veremiyor.

Bakan İsmet Yılmaz mülakatlarda zaten istihbarat kurumlarının sakıncalı dediği adaylara düşük puan verildiğini belirtmişti. Dolaysıyla mülakatlar zaten bir eleme niteliği taşıyordu.


Belgelerini temin ederek, 28 Temmuz tarihinde atandıkları illere giden adaylar o tarihten bu yana bekliyor.

Bugün itibariyle okulların ikinci haftasındayız ve öğretmen adaylarına güvenlik soruşturmalarının ne zaman sona ereceği yönünde bir açıklama yapılamıyor.

Adaylar, Devletin güvenlik soruşturması yapmasının en doğal hakkı olduğunu ancak işlemlerin bu kadar gecikmesinin de bir zaaf olduğuna dikkat çekiyor.

Bir çok aday, Bakanlığın 14 Ağustos'a kadar göreve başlatın talimatı doğrultusunda hem eşya aldı hem de ev tuttu. Şimdi bu tutulan evlerin kira sözleşmesini iptal eden ve eşyalarını satan adaylar bulunuyor.

Bunun yanı sıra bazı iller, öğretmenler göreve başlamadığı için onların yerine ücretli öğretmen görevlendirmeye başladı.

Hem öğretmen adaylarının psikolojisinin daha fazla bozulmaması hem de öğretmen değişikliği yapılarak eğitim öğretimin sekteye uğramaması için bir tedbir alınmalıdır. Bu tedbiri de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmelidir.

Kaynak: www.memurlar.net

Yorumlar (3)
Ali 3 yıl önce
Neden yapilacak denilip yapilmayan 10000 atama ile ilgili bir haber yapmiyorsunuz? Neden mulakatlarda yapilan haksizliklarla ilgili ya da ek atama yapilmasi getektigi ile ilgili bir haberiniz yok? Lütfen bu haksizliklari dile getirin cok magduruz...
Mahmut 3 yıl önce
17 temmuz da atandık 11 Ağustos'ta başlayacaktık hala başlayamadık mağdur olduk işimizden ayrıldık işsiz kaldık evli insanlar için daha zor biran önce çözülmesini bekliyoruz
cihan 3 yıl önce
77 den 73 e düştü puanımız 74 le kapatan bölüme öğretmen olamadm yapmayın etmeyin ek atama yapin kurban olaym

Gelişmelerden Haberdar Olun

@