banner476

İhtiyaç kadar öğretmen yetişecek...

İhtiyaç kadar öğretmen yetişecek

Öğretmen Atamaları 30.10.2012, 09:26 30.10.2012, 09:26
İhtiyaç kadar öğretmen yetişecek...
Atanamayan öğretmen sayısı 300 bini bulunca hükümet harekete geçti. Eğitim fakültelerinde artık ihtiyaç duyulan branşlarda öğretmen kontenjanları açılacak, böylece atanamayan öğretmen problemi de sona erdirilmiş olacak.


Eğitim sisteminin en önemli meselelerinin başında gelen ‘Atanamayan Öğretmen’ sıkıntısına hükümet el atmaya hazırlanıyor. Her yıl gerçekleştirilen 40-50 bin civarında öğretmen atamasına rağmen geçmiş yıllardan gelen öğretmen adaylarının yığılmaya sebep olmasıyla atanamayan öğretmen sayısının 300 bine dayanması hükümeti harekete geçirdi. Buna göre aralarında Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Üniversitelerin yer aldığı kurumlar bir araya gelerek öğretmen istihdamına köklü bir çözüm getirilmesi için çalışma yapacak. Bu kapsamda öğretmen istihdamına ilişkin strateji ve politika belgesi hazırlanacak ve 2013 yılında uygulanmaya başlanacak. Eğitim fakültelerinin kontenjanları ise eğitim sisteminin gelecekte ihtiyaç duyacağı branşlara ve öğretmen sayısına göre belirlenecek. Böylelikle mezun olan öğretmen adaylarının dışarıda kalmasının önüne geçilecek. Öte yandan yeni yapılacak çalışmayla birlikte öğretmenlerin atamalarında bölgeler itibarıyla öğretmen ihtiyacının dikkate alındığı teşvik edici bir yaklaşım benimsenecek. 


TÜRKİYEYorumlar (6)
razıyım 8 yıl önce
yıllardır diye diye dilimde tüy bitti. helal olsun yaparsanız
zübeyde 8 yıl önce
yıllardır neden yapılmadı merak ediyorum gerçekten inşallah olurda insanlar boşu boşuna hayaller içinde eğitim fakültelerine gitmezler
canan 8 yıl önce
umarım yaparlar,niye bunca zamanındır yapılmadı ki..binlerce öğretmen var atama var,yordular ,yıprattılar bu öğretmenleri.bununla birlikte ücretli öğretmenlikte kesinlikle kaldırılmalıdır.ve çzöülmez gibi görünen atama sorunu biran evvel çözülmelidir.
sonunda 8 yıl önce
bu hükümetin jeton fazla köşeli sonunda çözmüş
sosyalci 8 yıl önce
biz mafolduk zaten baskalarıda olmasın dogru duzgun planlama yapılsın bos yere dırsek curutmesın bızım gıbı psıkolojısı bozuk bır ınsan olmasınlar.
nihayet 8 yıl önce
çok çok iyi olur yeter artık.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@