İsmail Koncuk'tan Bakan Yılmaz'a "Ağustos  Ataması"  Tepkisi

İsmail Koncuk'tan Bakan Yılmaz'a "Ağustos Ataması" Tepkisi

"AĞUSTOS AYINDA ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMAYACAĞINI SÖYLEMEK BU ÜLKEYE İHANETTİR."

 Öğretmen atamalarının yetersizliği her eğitim-öğretim yılının en önemli sorunlardan birisidir. Bilindiği üzere sendikamızın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de ücretli öğretmen sayısı 73 ilde 70 bin 293’e ulaşmıştır. Bu rakam Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ücretli öğretmen cennetine döndüğünü göstermektedir. Dolayısıyla bu kadar çok ücretli öğretmenin görev yaptığı ülkemizde öğretmen açığının hangi boyutlarda olduğunu tahmin etmek zor değildir. Buna rağmen hem Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz hem de MEB Müsteşarı Yusuf Tekin Ağustos ayında öğretmen ataması yapmayacaklarını söylemiştir. Bu noktada şunu da söylemeden geçemeyeceğiz: Ağustos ayında atama yapılmayacağının ilk sinyalini eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı vermişti. Hatta Avcı resmi eğitim kurumlarındaki net öğretmen ihtiyacı sayısının 66 bin 574 olduğunu iddia etmişti. Oysa Türkiye’de 70 bin 293 ücretli öğretmen görev yapıyorken, üstelik bu öğretmenlerin bir kısmı lisans ya da eğitim fakültesi mezunu bile değilken, 66 bin 574 öğretmene ihtiyaç olduğunu söylemek büyük bir çelişki değil midir? Bu noktada ilk yapılması gereken Milli Eğitim Bakanlığı’nın il il ne kadar norm kadro ihtiyacı olduğunu ve ücretli öğretmen sayısını açıklamasıdır. Zira bu tespitin doğru yapılması, öğretmen atamalarına da ışık tutacaktır.

Dolayısıyla Ağustos ayında atama yapılmayacağına ilişkin açıklamalar ivedilikle geri çekilmelidir. Şayet Şubat ayında yapılan 30 bin atamayla 2016 yılındaki öğretmen ihtiyacının karşılanacağı düşünülüyorsa büyük bir hata yapılıyor demektir. Bakan Yılmaz’ın, Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturduğu ilk günlerde Ağustos ayında öğretmen ataması yapılmayacağını açıklaması hem gecesini gündüzüne katarak çalışan, emek veren, yıllarca öğretmen olarak atanmak için bekleyen 350 bin öğretmene haksızlıktır hem de öğretmen bekleyen, kaliteli, verimli eğitim almak isteyen ülkemiz çocuklarına bir ihanettir.
73 binden fazla ücretli öğretmen çalıştırıp, Ağustos ayında atama yapmamak büyük bir tezattır. Şu anda öğretmenler Ağustos ayında atama yapılması konusunda beklenti içerisindedir. Özellikle bu ay içinde mezun olacak öğretmenlerimiz atanmak için 2017 yılını beklemek zorunda kalacaktır. Bu da yeni mezunlar için hak gaspı anlamına gelmektedir. Üstelik ülkemizde iddia edildiği gibi 66 bin 574 öğretmen açığı var ise, o halde Milli Eğitim Bakanına, MEB bürokratlarına hodri meydan diyoruz! Ağustos ayında öğretmen açığı kadar öğretmen ataması yapın, yapın da eğitimde başarıyı hedeflediğinize inanalım. Bu beklentimizin yerine getirilmesi öğretmen açığı olan okullara büyük bir nefes aldıracaktır. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın konuya duyarlılıkla yaklaşmasını bekliyoruz. Aksi taktirde Bakan Yılmaz, ağustos ayında atama yapmayan ilk bakan olarak tarihe geçecek ve öğretmenler nezdinde büyük bir puan kaybedecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum