İzmir/Kınık MEM’ de Neler Oluyor?

İzmir/Kınık MEM’ de Neler Oluyor?

“Mevzuata aykırı geçici görevlendirmelere bir yenisi daha eklendi. Kınık ilçe milli eğitim müdürlüğünde kadrolu şube müdürleri görev yapmasına rağmen ilçe milli eğitim müdürlüğüne Kınık Lisesi Okul Müdürü ve Öğretmeni B.Y görevlendirildi.”

MEB taşra teşkilatında öyle geçici görevlendirmeler yapılıyor ki, inanılır gibi değil. Bakanlığın geçici görevlendirmelere çeki düzen verin, iptal edin talimatlarına rağmen illerden geçici görevlendirme hikâyeleri gelmeye devam ediyor! Sanki MEB talimat göndermemişçesine, korkusuzca ilçe milli eğitim müdürü görevlendirmeleri yapılıyor. Kanun ve yönetmelik ve Sayın Bakanımızın talimatlarının aksine bu görevlendirmeleri yapanlar, cesareti nerden buluyorlar anlamış değiliz.

Antalya’nın Akseki ilçesinde ilçe Milli Eğitim Müdürü Manavgat’a görevlendirilmiş, ilçe milli eğitim müdürünün yerine ilçede kadrolu şube müdürü görev yapmasına rağmen aynı ilçenin HEM müdürü geçici ilçe milli eğitim müdürü olarak görevlendirilmişti. Mevzuat açıkça çiğneniyor. Birileri kendisini talimatların üzerinde görüyor. Mevzuata aykırı görevlendirmeler haberimizi tekrar görmek için

Bir başka usulsüz geçici görevlendirme haberi İzmir/Kınık’tan geldi. Evlere şenlik bir geçici görevlendirme! Olmayan şube müdürü kadrosuna 24/09/2010 tarihinde geçici görevlendirilen İzmir Kınık Lisesi Okul Müdürü ve Öğretmeni B.Y; ilçe milli eğitim müdürü F.T nin önce Seferhisar ilçesine, sonra il milli eğitim müdür yardımcılığına görevlendirilmesinin ardından ilçe milli eğitim müdürü olarak geçici görevlendirildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde 2 kadrolu şube müdürü görev yapmasına rağmen Kınık Lisesi Okul Müdürü ve Öğretmeninin geçici görevlendirmesi, Bakanlık iptal talimatına rağmen devam etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü ard arda sağlık raporu alması nedeni ile lise okul müdürü ve öğretmenin görevlendirmesi hala devam etmektedir.

Bu tür mevzuata aykırı görevlendirmeler kurum içerisinde çalışma barışını bozmaktadır. Valiliklere değil, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğümüze sesleniyoruz; verdiğiniz talimatların takipçisi olun. Merkezin talimatlarını taşra işine geldiği gibi yorumluyor. Yorumlaya açık olmayan mevzuatı ise ben böyle yaptım, git mahkemeye diyen gözü kararmış yöneticiler var. Adaletsiz uygulamaları gerçekleştiren yöneticiler için yasal işlem başlatılmalıdır. Geçici görevlendirmelerde tek yetkili il müdürlükleri olmalıdır! Bakanlık denetçileri tüm illerde görev yapıyor. Denetim yaptıkları ilçelerde geçici görevlendirmeleri sorgulasınlar. Tespit ettikleri usulsüz görevlendirmeleri sonlandırmak için gereğini yapmalıdırlar.

Antalya/Akseki’de ve İzmir/Kınık’ta bu görevlendirmeleri yapanlar hakkında bakanlığımız yasal işlem başlatmalıdır. Hukuka aykırı bir şekilde bu tür görevleri yerine getirdiği tespit edilenler için 6257 sayılı TCK’nın 262 maddesine göre işlem yapılmalıdır.

657 sayılı DMK nın 88.,90. Maddeleri

Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliğinin 43. Maddesinin d) bendi,

İdare mahkemesi kararları,

Bakanlığımızın 24/08/2011 tarih ve 58698 sayılı talimatları ile Sayın Bakanımızın; 21/11/2011 tarih ve 78102 sayılı talimatları.

5442 sayılı il idaresi kanunun 9. Maddesinin c) bendi,

Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği,

Devlet Memurlarının Yer Değiştirmeleri Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 15. Maddesi ve ilgili bendleri,

Mustafa DÖNMEZ

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.