banner476

“Kadro sıkıntısı çözülsün atanalım

Hürriyet gazetesinin haberinden bir kesit sunalım size sonra da atanmayı bekleyen bir öğretmenimizin durum tespiti…

Öğretmen Atamaları 21.08.2012, 04:43 21.08.2012, 04:43
“Kadro sıkıntısı çözülsün atanalım

 Ankara boş, Boğaziçi dolu: Türkiye’nin en köklü üniversitelerinde de kontenjan boşluğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi’nde 649 kontenjan boşluğu şok etkisi yaratırken, Ege’de 445, İstanbul’da 238, 9 Eylül’de 167, Marmara’da 92, Hacettepe’de 40 kontenjan boş kaldı. Boğaziçi ve ODTÜ’de ise boş kontenjan kalmadı.

Fen-Edebiyata formasyon darbesi: YÖK’ün Fen-Edebiyat fakülteleri için formasyonu kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin belirsizliği de adayların tercihlerini etkiledi. Adaylar taşra üniversitelerindeki Fen-Edebiyat bölümlerini tercih etmedi. Taşra üniversitelerinde Fizik, Biyoloji gibi bölümler boş kaldı.

Üniversitelerin bu bölümleriyle ilgili kontenjanları artık okutacak öğrenci bulamayacak. Her nereyi okursa okusun öğrenci okul döneminde evlerinden uzaklarda, ailelerinin dişinden tırnağından artırdığı paralarla okuyorlar. Sonuçta atama yok, iş yok sıkıntılı bu bölümlere haliyle talep olmayacak,okutacak öğrenci de bulamayacaklardır.

Bakın boş kalan tercih edilmeyen kontenjanlar bu alanlarda fazla oldu.

KPSS sınavlarında alınan başarılı puanlarla atanmak bile hayal oldu. Bu alanlara gereken önem gösterilmezse adaylara öğretmenlik için yeteri kadar atama kadrosu ayrılmazsa gelecekte daha büyük sıkıntıları çözmek zorunda kalacaklar.

Ben fizik okuduğuma pişmanım,86 puanımla atanamadım bize günah yazık değil mi?”

Yorumlar (1)
tuba 8 yıl önce
franszca öğretmenleri ne yapsın 300 kadro istiyorlar artık 1000 lerden umudunu kesmiş bu mezunlara da yazık walla

Gelişmelerden Haberdar Olun

@