Katil Kpss: Son 6 Yılda 50 Öğretmen İntihar Etti

Katil Kpss: Son 6 Yılda 50 Öğretmen İntihar Etti

Katil Kpss: Son 6 Yılda 50 Öğretmen İntihar Etti Eğitim-Sen:“Öğretmenler Ölüyor, Milli Eğitim Bakanlığı Üç Maymunu Oynamayı Sürdürüyor!”

Temel eğitim sistemini bir çırpıda, kafasına göre değiştiren, Fatihprojesiyle bir günde bilgisayarlı eğitime geçen, tüm bu değişiklikleri hiçbir altyapı ve hazırlık yapmadan gerçekleştirme cesaretini kendinde bulan AKP hükümeti ve Milli Eğitim Bakanı, ataması yapılmayan öğretmenler konusuna gelindiğinde üç maymunu oynamayı sürdürmektedir.

Daha gecen hafta Siirt’te Tillo Kalesine çıkarak kendini atan M. Sadık GÜNEŞ(25) Bu genç öğretmenle birlikte, ataması yapılmadığı için canına kıydığı bilinen öğretmen sayısı son iki yıl içerisinde 38’i 2007’den beri ise 50’i bulmuştur.

Eğitimi yazboz tahtasına çeviren Milli Eğitim Bakanlığı, mevcut atama sorununa ise sanki kendi yarattığı bir sorun değilmiş gibi, hiçbir cevap üretmemekte, bilakis “sorun bu kişilerin kendilerini öğretmenliğe hazırlamaları ve başka alternatifler üretmemeleridir” diyerek durumdan bir de ataması yapılmayan öğretmenleri suçlu çıkarmaya çalışmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı bu konu nerede açılsa atanacak öğretmen sayısı sorusuna “ben bilmem hükümetim bilir” şeklinde cevap vererek konuyu kapatmaktadır. Her fırsatta artık atama sorunu gibi sorunlardan değil, eğitimin içeriğinden, öğrenci başarısının yükseltilmesinden konuşmak istediğini belirten bakan, öğretmenlerin güvencesizleştirilmesinin ve öğretmen açığının eğitimi nitelik kaybına uğratan en büyük faktörler olduğunu ne yazık ki görmek istememektedir.

AKP hükümetinin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorunun çözümünden uzak yaklaşımı, her geçen gün gencecik öğretmenlerimizin umudunu kırmakta; umudu kırılan, geleceği çalınan öğretmenlerimiz canına kıymaktadır.

Tüm bunların bir daha yaşanmaması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha fazla para hırsından vazgeçmesi gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanı ve AKP hükümeti artık bu tutumundan vazgeçmeli, sorunun çözümü için adım atmalıdır. Bilinmelidir ki bu tutum devam ettiği sürece ‘uyduruk bir sorun’ olarak görülen atama sorunu sebebiyle canına kıyan öğretmenlerimiz çoğalacaktır.

Eğitim Sen olarak, sürecin takipçisi olacak, öğretmenlerimizin kadrolu-güvenceli atanması için mücadelemizi sürdüreceğiz. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

11 Yorum