banner476

KUYUMCULUK TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENLERİ ATANMAK İSTİYOR

KUYUMCULUK TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENLERİ ATANMAK İSTİYOR

Öğretmen Atamaları 02.08.2014, 14:19 02.08.2014, 14:20
KUYUMCULUK TEKNOLOJİSİ ÖĞRETMENLERİ ATANMAK İSTİYOR
  Kıymetli metallerin işlenmesi ve taşlarla süslenmesi anlamına gelen kuyumculuk  Türkiye’de bir sektör olmuştur. Çok iyi üretimini yapmış olduğumuz ve dünyada Türkiye’nin ismini duyurduğu bu sektörde bilgilerin ve becerilerin mesleki sır olarak gizli tutulması gelişmenin önünde bir engel olmuştur. Endüstride, bilim ve teknolojide ileri gitmiş ülkelerde ise Kuyumculuk konusu sistemli bir eğitim kapsamına alınmış, bilimsel temellere ve teknolojik kurallara oturtulmuştur.
         Teknolojide gelişme; iyi bir mesleki eğitim görmüş elemanların çalışmaları ve Türk ekonomisine yapacakları katkılar ile artacaktır.  Bunu sağlayacak unsurlardan en önemlisi eğitimdir. 

Türkiye de kuyumculuk  olarak 2 üniversitemiz 4 yıllık eğitim vermekte bunlar ,MERSİN VE MARMARA üniversitesi ,kuyumculuk teknolojisi öğretmenleri yetiştirmektedirler.  Tam donanımlı bilgisayar programlarını kullanan ,tarihsel gelişimleri yakından takip edip eden geçmişle geleceği  takılarda buluşturan mistik havayı unutmamızı takılarda sağlayan kuyumculuk teknoloji öğretmenleri gerekli ilgiyi görememektedirler…Meslek liseleri Halk eğitim,Çıraklık eğitim ,Olgunlaşma  Enstitüsü,  derslerine kuyumculuk teknolojisi öğretmenlerinin ataması yapılmamakta, ilkokul mezunu sadece bir konuda uzmanlaşmış usta öğreticiler tarafından ders verilemektedir…  Çoğu bildikleri teknikleri saklayarak öğrencilere vermemektedirler…Sayın yetkilerle sesleniyorum müdürlerin kayırmacılık nedeniyle  açık göstermeyip eşini dostunu işe almasına da dur deme zamanı gelmedi mi artık!!!KUYUMCULUK TEKNOLOJİSİ öğretmenleri evlerinde değil okullarında gelecek nesillerin daha iyi kuyumcu zanaatını öğrenmiş bireyler olarak yetiştirmesinin sağlaması istiyor…Her yıl verilen 3 veya 5 kadro yeterli   değildir…KUYUMCULUK TEKNOLOJİSİNE verilen değeri bu olmamalı biz artık buna dur denilmesini istiyoruz….AGUSTOS ATAMASINDA 100 kontenjan verilmesini istiyoruz  KUYUMCULUK TEKNOLOJİ ÖĞRETMENLERİ evlerinde değil okullarında olmasını istiyoruz…

Çiğdem İNCİ

Mebpersonel.Com
Yorumlar (2)
canan61 6 yıl önce
umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız . bizde gıda teknoloji öğretmenleri olarak sesimizi duyurmak adına böyle bir haber yapmak istiyoruz ama nasıl yapıldığı konusunda bir fikre sahip değiliz sizden ricam bu konu hakkında bizi biraz bilgilendirebilirmisiniz .
tasarım ve konst. 6 yıl önce
bizde atanmak istiyoruz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@