MEB, 2500 öğretmene yer bulamıyor mu?”

MEB, 2500 öğretmene yer bulamıyor mu?”

Milli Eğitim Bakanlığı , 2500 öğretmene yer bulamıyor mu?

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 140 bin öğretmen açığının olduğu Türkiye’de 2 bin 500 engelli öğretmene yer verilmemesini ‘ayıp’ olarak değerlendirdi

“MEB, 2500 engelli öğretmene yer bulamıyor mu?”

“Tek kelimeyle ayıp!”

“Engelli öğretmenlere engel çıkarılıyor!”

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, engelli öğretmen adaylarının tam anlamıyla yok sayıldığını vurguladı.

Türkiye genelinde 2 bin 500’e yakın engelli öğretmen adayının kontenjan engeline takılıp yıllardır mağdur edildiğini kaydeden Dr. Şevkin, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle meclise 5 maddelik soru önergesi sunan Dr. Şevkin, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) katılıp yüksek puanlar almalarına rağmen ataması yapılmayan ve mağdur edilen genç engelli öğretmenlerin sesine kulak verilmesi gerektiğini vurguladı.

Her dönem 2 yıl aralıklarla en az 3 ayrı atama takvimi belirlendiğini ancak 2020 döneminde pandemiden dolayı sınavların 2 kez ertelendiğini dile getiren Dr. Şevkin, geçerlilik süresi 2 yıl olan sınavın 1.5 yıla düştüğünü ve sadece 2 atama takvimi belirlendiğini kaydetti.

“ATAMA OLMAZSA EMEKLER BOŞA ÇIKACAK”

Öğretmenlerin yüksek puan almalarına rağmen yetersiz kontenjan belirlenmesi nedeniyle atanamadığına işaret eden Dr. Şevkin, Türkiye genelinde 140 bin öğretmen açığı varken 2 bin 500 engelli öğretmene yer bulunamamasını tek kelimeyle ‘ayıp’ olarak değerlendirdi.

2022 Nisan ayında yeni bir sınav gerçekleşeceğini ve bu nedenle Şubat ayında 3. bir atama takvimi yayınlanması gerektiğini vurgulayan Dr. Şevkin, Milli Eğitim Bakanlığı’nı göreve çağırdı. Dr. Şevkin, “Şayet Şubat ayında atama takvimi yayınlanmazsa yüksek puan alan engelli öğretmenlerin bu emekleri zayi olacak. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu sese kayıtsız kalamaz/kalmamalıdır” diye konuştu.

5 SORU YÖNELTTİ

CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den yanıtlarını istediği sorular şöyle:

1- Türkiye genelinde 140 bin öğretmen açığı varken 2 bin 500 engelli öğretmene yer bulunamamasının nedeni nedir?

2- Engelli öğretmen atamalarında kontenjan sayısı kaçtır?


3- 2022 yılında atama gerçekleşecek midir? Gerçekleşecekse takvim nasıl işleyecektir?

4- 2022 Nisan ayında yeni bir sınav gerçekleşecek ve bu nedenle Şubat ayında üçüncü bir atama takvimi yayınlanması düşünülmekte midir?

5- 2022 Şubat ayında atama takvimi yayınlanmazsa yüksek puan alan öğretmenlerin bu emekleri boşa çıkmış olmayacak mı? Bu duruma karşı önlem aldınız mı? Aldıysanız ne gibi önlemleri hayata geçireceksiniz?

Editöra

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5 Yorum